Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

České a slovenské firmy však väčšinou nemajú vypracovaný detailný plán na reakciu pri kybernetických incidentoch

Acronis, globálny líder na trhu riešení kybernetickej ochrany, predstavil výsledky prieskumu, ktorý sa uskutočnil medzi ich českými a slovenskými IT partnermi v oblasti ochrany firemných dát. Podľa odpovedí respondentov už 61 % podnikov má zavedenú politiku ochrany citlivých dát. Na druhej strane iba veľmi málo z nich má detailný plán pre prípad kybernetických incidentov a sotva tretina sa kryje poistením kybernetických rizík.

Digitalizácia, stále väčšia závislosť na informačných systémoch a postupy umelej inteligencie vytvárajú obrovské množstvo informácií zdieľaných často nezabezpečenými spôsobmi. Situáciu navyše komplikuje možnosť prístupu z vlastných zariadení pracovníkov, typicky k firemným e-mailom z mobilných telefónov. Preto podniky formulujú postupy na ochranu dôležitých firemných dát, ktoré užívateľom odporúčajú ako pristupovať a manipulovať s citlivými informáciami.

Najzaujímavejšie zistenia prieskumu zahŕňajú:

  • V oblasti postupov kybernetickej ochrany má zavedenú politiku prístupu k citlivým dátam 61 % firiem, politiku hesiel 73 % podnikov a 37 % politiku používania zariadení.
  • Respondenti odporúčajú v 75 % odpovedí neodosielať citlivé informácie e-mailom, v 64 % neukladať ich do cloudu bez šifrovania, v 60 % nepoužívať verejné siete a v 43 % neukladať na BYOD zriadenia.
  • V prípade straty mobilného telefónu odporúča 67 % respondentov zmeniť prístupové údaje k svojmu e-mailu a bankovým účtom, 49 % zmazať telefón na diaľku, 45 % nájsť telefón cez GPS a upovedomiť políciu a 24 % nahlásiť stratu operátorovi.
  • V prípade kybernetického útoku 89 % firiem kontaktuje IT špecialistu, 42 % sa spolieha na technické prostriedky zabezpečenia a iba 15 % má vypracovaný detailný plán na reakciu pri incidentoch. Len 3 % respondentov už niekedy v súvislosti s útokom kontaktovali úrady.
  • 70 % opýtaných uviedlo, že nevyužívajú žiadne poistenie kybernetických rizík.

„Za viac než 20 rokov, čo sa venujeme oblasti ochrany dát, sme zaznamenali zásadný a pozitívny posun našich zákazníkov k vyššej úrovni zabezpečenia kritických informácií,“ povedal Štěpán Bínek, manažér predaja cloudových riešení Acronis v spoločnosti ZEBRA SYSTEMS. „Avšak to je iba jedna časť dnešných IT výziev. Druhú časť tvorí ochrana pred kybernetickými útokmi. Preto je užitočné mať prepracovaný plán reakcie na kybernetické incidenty podporený platformou kybernetickej ochrany, ktorá integruje zálohovanie a obnovu dát, ochranu koncových zariadení, ochranu e-mailov, prevenciu úniku dát, obnovu po havárii a ďalšie funkcie.“

Značky: