Prieskum Eurobarometer ukázal, že riziká internetu si uvedomuje iba necelá polovica Slovákov.

Počítačová kriminalita je veľký problém. Internetom koluje viac ako 150 000 rôznych vírusov, ktoré každý deň napadnú milióny ľudí na celom svete. Svetovej ekonomike to spôsobuje straty vo výške niekoľkých miliárd eur.

Európska komisia preto zorganizovala prieskum zameraný na zisťovanie názorov európskej verejnosti na kybernetickú bezpečnosť. Do prieskumu, ktorý sa uskutočnil v októbri minulého roku, sa v 28 krajinách EÚ zapojilo celkovo 27 868 respondentov, z toho 1 038 Slovákov.

Internet využíva takmer 70% Slovákov. Dominuje prístup cez počítač

Na Slovensku využívajú internet dve tretiny (69%) ľudí. 55% ho využíva denne a 14% občas. Takmer všetci (94%), ktorí internet používajú, sa naň pripájajú cez počítač (či už osobný počítač alebo notebook), tretina (38%) cez smartfón a štvrtina (24%) tablet. Používatelia sú online hlavne kvôli emailom (84%), viac ako polovica si na internete číta spravodajstvo (55%), používa sociálne siete (54%) alebo internetbanking (51%). Tovar alebo služby nakupujú cez internet dve pätiny (44%) opýtaných.

Z výsledkov prieskumu taktiež vyplynulo, že miera využívania internetu sa v jednotlivých členských štátoch výrazne odlišuje. Viac ako polovica obyvateľov Európskej únie (63%) sa na internet pripája každý deň, 13% sa pripája občas a len štvrtina (24%) tvrdí, že internet vôbec nevyužíva. Najvyššia miera využívanie internetu je vo Švédsku (96%), Holandsku (95%) a Dánsku (94%). Naopak, najnižšia je v Rumunsku (54%), Portugalsku (56%), Grécku (58%) a Bulharsku (60%).

Aké aktivity vykonávajú Európania a Slováci na internete? (Autor: Eurobarometer, TNS Opinion & Social)

Na čo používajú Európania a Slováci internet? (Autor: Eurobarometer, TNS Opinion & Social)

Nástrahám internetu sa bránime najmä antivírusovými programami

O rizikách počítačovej kriminality je na Slovensku dobre informovaná necelá polovica občanov (47%). Najlepšie sú v rámci EÚ informovaní obyvatelia Dánska, Holandska (obe krajiny po 67%), Švédska (66%) a Veľkej Británie (65%), najhoršie občania Rumunska (31%), Bulharska (34%) a Talianska (37%).

Aby sa používatelia internetu vyhli nástrahám počítačovej kriminality, využívajú viaceré bezpečnostné opatrenia. Približne polovica (51%) slovenskej internetovej populácie má nainštalovaný antivírusový softvér a necelá polovica (45%) používa iba svoj vlastný počítač. Tretina používateľov internetu neotvára emaily od ľudí, ktorých nepozná (35%) a navštevuje len tie internetové stránky, ktoré pozná a dôveruje im (31%). Obavy o online bezpečnosť spôsobili, že poniektorí používatelia internetu si na Slovensku pravidelne menia heslá (23%), na rôznych stránkach používajú rôzne heslá (20%), prípadne v oveľa menšej miere poskytujú osobné údaje cez internet (18%).

Jednou z možností, ako sa vyhnúť počítačovej kriminalite, je aj spomínaná pravidelná zmena prístupového hesla. Najviac opýtaných si na Slovensku za ostatných 12 mesiacov menilo prístupové heslo na svoj emailový účet (40%). Aspoň raz za rok si internetová populácia mení heslá aj na svojich sociálnych sieťach (27%) alebo na stránkach online bankovníctva (19%).

Ako sa chránime pred nástrahami internetu? (Autor: Eurobarometer, TNS Opinion & Social)

Ako sa chránime pred nástrahami internetu? (Autor: Eurobarometer, TNS Opinion & Social)

Reálne skúsenosti? Najčastejšie s vírusmi

V porovnaní s väčšinou členských krajín Európskej únie, sú obyvatelia Slovenska vystavení kybernetickým útokom v oveľa menšej miere. S počítačovou kriminalitou sa slovenskí používatelia internetu stretli hlavne v podobe zisteného škodlivého softvéru (vírusy a pod.) na svojom zariadení (28%). 17% má skúsenosť aj s emailom alebo telefonátom, ktorý ich podvodne žiadal o prístup k počítaču alebo o prihlasovacie či osobné údaje. Približne desatina sa už náhodne stretla s materiálom, ktorý podporoval rasovú nenávisť či náboženský extrémizmus (12%) alebo sa stala obeťou online podvodu, pri ktorom zakúpený tovar nebol dodaný, prípadne bol falšovaný alebo iný ako inzerovaný (9%).

Počítačová kriminalita v praxi. Dominujú vírusy (Autor: Eurobarometer, TNS Opinion & Social)

Počítačová kriminalita v praxi. Reálnym skúsenostiam dominujú vírusy (Autor: Eurobarometer, TNS Opinion & Social)

Zdroj: Eurobarometer, TNS Slovakia, TNS Opinion & Social

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit