Nový návrh zákona, ktorý pristál v ruskom parlamente, by mohol legislatívne izolovať ruský internet od zvyšku sveta.

Návrh s pracovným názvom „suverénny internet“ sa snaží o sprísnenie informačných tokov, ktoré vstupujú do krajiny a vystupujú z nej. Podľa tohto zákona budú vytvorené nové centralizované huby, ktoré umožnia riadiť (manipulovať) tok informácií, alebo ho dokonca zastaviť.

Návrh zákona tiež odporúča vytvoriť národný systém názvov domén, ktorý by umožnil pokračovať v prevádzke lokálneho intranetu aj vtedy, ak je Rusko odpojené od globálneho internetu.
Tento návrh, ktorý presadzuje prezident Vladimír Putin a ďalší moskovskí zákonodarcovia, sa v súčasnosti rieši v parlamente. O tom, či prejde asi nieto pochýb, keďže má podporu samotného Putina.

Je to ich vynález a všetci počúvajú, vidia a čítajú, čo hovoríte“ hovorí Putin (predpokladáme, že tým myslel USA). „Čím viac suverenity máme, aj v digitálnej oblasti, tým lepšie. Je to veľmi dôležitá oblasť.

Tento zákon má byť obrannou reakciu Ruska na novú kybernetickú stratégiu Trumpovej administratívy, ktorá umožňuje USA učiniť opatrenia proti Rusku, či akejkoľvek inej krajine, ktorá vyvíja rôzne škodlivé online aktivity.

V prípade občianskych nepokojov bude takto Rusko vedieť odstaviť svojich obyvateľov od dôležitých informácií.

Zdroj: Foss Bytes / The Sun

Prečítajte si aj:

14 ročná chyba vo WinRARe umožňuje hackerom nainštalovať škodlivý softvér do osobných počítačov

Značky: