Putin chce vlastný internet kontrolovaný ruskou vládou

1

Nový návrh zákona, ktorý pristál v ruskom parlamente, by mohol legislatívne izolovať ruský internet od zvyšku sveta.

Návrh s pracovným názvom „suverénny internet“ sa snaží o sprísnenie informačných tokov, ktoré vstupujú do krajiny a vystupujú z nej. Podľa tohto zákona budú vytvorené nové centralizované huby, ktoré umožnia riadiť (manipulovať) tok informácií, alebo ho dokonca zastaviť.

Návrh zákona tiež odporúča vytvoriť národný systém názvov domén, ktorý by umožnil pokračovať v prevádzke lokálneho intranetu aj vtedy, ak je Rusko odpojené od globálneho internetu.
Tento návrh, ktorý presadzuje prezident Vladimír Putin a ďalší moskovskí zákonodarcovia, sa v súčasnosti rieši v parlamente. O tom, či prejde asi nieto pochýb, keďže má podporu samotného Putina.

Je to ich vynález a všetci počúvajú, vidia a čítajú, čo hovoríte“ hovorí Putin (predpokladáme, že tým myslel USA). „Čím viac suverenity máme, aj v digitálnej oblasti, tým lepšie. Je to veľmi dôležitá oblasť.

Tento zákon má byť obrannou reakciu Ruska na novú kybernetickú stratégiu Trumpovej administratívy, ktorá umožňuje USA učiniť opatrenia proti Rusku, či akejkoľvek inej krajine, ktorá vyvíja rôzne škodlivé online aktivity.

V prípade občianskych nepokojov bude takto Rusko vedieť odstaviť svojich obyvateľov od dôležitých informácií.

Zdroj: Foss Bytes / The Sun

Prečítajte si aj:

14 ročná chyba vo WinRARe umožňuje hackerom nainštalovať škodlivý softvér do osobných počítačov

Značky:

O autorovi

Som fanúšikom open source riešení, preto sa budem snažiť prinášať články najmä z tejto oblasti a robiť tým osvetu slobodnému softvéru. Technológie ako také ma vždy lákali. Rád si udržiavam prehľad a rád sa s vami podelím o novinky, či "hinty" zo spomínaných oblastí.

Jeden komentár

  1. Myslím, že tento Váš pohľad je zavádzajúci a chcete ho podsunúť aj ostatným. Na margo svojho pohľadu by ste si mali urobiť analýzu, kto využíva/zneužíva internet na vlastné účely… Myslím, že v dnešnej elektronickej dobe sa treba predovšetkým chrániť. Akákoľvek vláda vie obmedziť funkčnosť internetu pre občanov, ale to ako „expert“ určite viete, ale vy sa určite chcete pridať k hystérii ohľadom Ruska, ale ako expert potom nestojíte za nič, ak podľahnete. Ďakujem za krásny neskreslený pohľad

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>