Monitorovacie schopnosti mobilných aplikácií znepokojujú používateľov čoraz viac. Mnohí sa obávajú, že ich aplikácie na zariadeniach môžu sledovať, vidieť, čo robia alebo zdieľať ich údaje. Tieto riziká by sa dali ľahko odvrátiť zavedením niektorých jednoduchých bezpečnostných opatrení, pripomínajú experti na kyberbezpečnosť zo spoločnosti Kaspersky Lab.

Obavy spotrebiteľov ohľadom miery sledovania ich aktivity na internete a online stopy, ktorú zanechávajú, sa zvyšujú. Spoločnosť Kaspersky Lab napríklad zistila, že až 61% ľudí sa cíti nepríjemne pri zdieľaní informácií o svojej polohe s webovými stránkami a aplikáciami – v porovnaní s 39% v roku 2016.

Okrem toho je vyše polovica respondentov (56%) veľmi znepokojená tým, že niekto môže vidieť všetko, čo robia alebo sledujú na svojich zariadeniach a podobné percento používateľov (50%) sa obáva, že by ich niekto mohol sledovať pomocou informácií o geolokácii z ich zariadenia.

Tieto obavy sú vskutku opodstatnené. Experti spoločnosti Kaspersky Lab zistili, že aplikácie majú prístup nielen k obrovskému množstvu údajov (napríklad k dôležitým informáciám o tom, kde sa používatelia nachádzajú, o ich kontaktoch, aktivitách atď.), ale často sú spustené na pozadí bez toho, aby o tom používatelia vôbec vedeli. Podľa prieskumu má 83% aplikácií pre Android prístup k citlivým údajom svojich vlastníkov a 96% aplikácií pre Android sa môže spustiť bez ich súhlasu.

Na jednej strane môžu byť tieto obavy odvrátené pomocou niektorých jednoduchých bezpečnostných opatrení. Na druhej strane sa im ľudia vyhýbajú, a to aj napriek tomu, že by sa zabezpečením údajov alebo súkromia už nemuseli znepokojovať. Napríklad takmer polovica ľudí (47%) pripúšťa, že nekontrolujú povolenia svojich predinštalovaných mobilných aplikácií na svojich zariadeniach so systémom Android a iOS, a približne jeden z piatich používateľov (21%) nekontroluje povolenia pri sťahovaní alebo inštalácii nových aplikácií do svojho mobilu. Aj keď medzi používateľmi mobilných telefónov rastú ich obavy, naďalej zostávajú bez ochrany pred potenciálnym únikom dát.

Dmitrij Aleshin, viceprezident pre produktový marketing spoločnosti Kaspersky Lab, hovorí: „Aplikácie sa stali dôležitou súčasťou nášho každodenného života. Používame ich na všetko – na úpravu fotografií, sociálne siete, hranie hier či rezerváciu stola v reštaurácii. Výsledky prieskumu ukazujú, že aj napriek našej láske k aplikáciám by naša dôvera nemala byť slepá. Aj napriek tomu, že sú ľudia stále viac znepokojení tým, že aplikácie sledujú ich online aktivitu, podceňujú zavádzanie opatrení na ochranu pred potenciálnymi problémami. Naše produkty sú navrhnuté špeciálne tak, aby uľahčovali život v digitálnom svete – a používatelia si tak môžu užívať všetky výhody, ktoré internet prináša bez toho, aby sa museli obávať.

Kaspersky Lab chráni používateľov pred nechcenými aktivitami mobilných aplikácií. Aplikácia Kaspersky Internet Security pre Android napríklad chráni mobilné zariadenia používateľov pred potenciálne škodlivými mobilnými aplikáciami, ktoré môžu pristupovať k osobným údajom na škodlivé účely. Kaspersky Battery Life navyše analyzuje všetky aplikácie na zariadení používateľa a identifikuje tie, ktoré pracujú na pozadí a spotrebúvajú energiu zariadenia, čo používateľom umožní zastaviť týchto „požieračov baterky“ na jeden dotyk.

Značky: