Notebook, ktorý vás nevyjde draho a má hneď dva pevné disky.

Je to ideálne riešenie pre domácich používateľov. Mnohí z nás síce chceme SSD disk, no tie nie sú tak veľké ako klasické disky. Aspoň nie v prepočte na pomer ceny a dátovej kapacity. Preto bežný používateľov ocení pridanie 1 TB pevného disku ako doplnkového. Na dáta, hry, filmy, skrátka na čokoľvek budete mať dostatok priestoru.

V dobe, kedy si notebook vyberáte tak, aby k vám ladil, výrobca poskytuje štyri farebné varianty. Použili sme obrázok výrobcu, keďže by sme mali v redakcii jednu a to striebornú verziu.

Vyhotovenie

Výrobca dobre zvážil, čo ponúkne v cene 729 EUR. Super odolné telo nečakajte, je to plastový notebook vhodný na pracovný stôl. Dá sa aj prenášať. Je to síce 15,6“ model, no nie je príliš hrubý. Vlastne z praktického pohľadu oceníte pár milimetrov navyše.

Máte tu totiž klasické USB porty ako aj štandardnú veľkosť HDMI konektora. No a nakoniec, čo nebýva až tak zvykom, je tu numerický blok. Teda plnohodnotná klávesnica, akú mali notebooky tejto veľkosti vždy. Numerický blok je trochu zmenšený, na jeho používanie si budete musieť chvíľu zvykať.

Veko displeja je vyrobené tak, aby po jeho otvorení nadvihlo základňu notebooku. Výrobca tento systém nazýva ErgoLift a zmenu výšky vidíte aj na našich fotografiách.

Klávesnica bude o niekoľko stupňov naklonená, čo by mohlo pomôcť tým z vás, ktorí používajú prstoklad. Tým, že je tu takmer bezrámikový displej (výrobca ho volá NanoEdge displej), je jeho horná hrana nižšie. Zväčša to majú 13,3“ notebooky. Displej je totiž umiestnený tak, že zo spodnej časti rámu nie je klasický aspoň 2 cm okraj. Notebook vám bude na prvý pohľad pripadať netradične predĺžený. Je to zaujímavosť, netreba si na ňu zvykať ale krčná chrbtica bude mať pocit, že sa pozeráte na 14-13,3“ notebook.

Jednou z nevýhod je starší IPS displej. Veko sa dá síce otvoriť na nejakých 145°, avšak budete musieť meniť jeho uhol podľa obsahu, ktorý pozeráte. To znamená, že pri filme, kde sú čierne plochy je treba veko pritiahnuť viac k sebe. Škoda, toto si pamätáme z notebookov, ktoré sa predávali pred 5-timi rokmi. Prípadne spred pár rokov u skutočne najlacnejších notebookov. ASUS VivoBook nám ale ani do jednej z týchto kategórií nespadá.

Klávesnica je veľmi tichá a pohodlná. Po tejto stránke nemáme žiadne výhrady. Jednu však máme a tou je chýbajúce podsvietenie. Očividne sú klávesy vyrobené aj pre modely, ktoré podsvietenie majú. Tým, že sú priehľadne sivé ale nemajú podsvietenie, budete na ne zle vidieť. Pri umelom osvetlení sme pri bežnom používaní popisy videli len veľmi zle.

Touchpad sa dá použiť, dokonca lepšie ako pri iných notebookoch Nie je tak tuhý a to dokonca ani v jeho hornej časti. Tam ho totiž na drvivej väčšine notebookov ani nestlačíte.

Reproduktory SonicMaster hrajú dobre a dajú sa použiť aj na hudbu. To je niečo, čo pri mnohých notebookoch nemôžeme tvrdiť.

Výkon a výbava

Tak po miernej kritike ideme na niečo pozitívnejšie. Výrobca sa snažil do notebooku natlačiť čo najviac. Dokonca sa rozhodol použiť aj samostatnú grafickú kartu. Síce takú multimediálnu než hernú, ale tí, čo robia s fotografiami, to ocenia.

Samotný procesor Intel Core i5-8250U, 1,6 ÷ 3,4 GHz považujeme za slušný na multimediálne účel. Budete možno prekvapení, v spojení s grafikou NVIDIA GeForce MX1302 GB VRAM zvládnete aj staršie hry. Toto nie je herný stroj, avšak na hry staré 7 a viac rokov bude postačovať. Ideálne pre tých, čo hry nehrajú ale nejakú starinku si radi prejdú. S VivoBookom na najlepších detailoch a Full HD rozlíšení.

Najviac sme ale vyšší grafický výkon poznali pri hromadných úpravách fotiek. Napríklad program Zoner Photo Studio má podporu pre NVIDIA CUDA. Túto technológiu na paralelné spracovanie grafických dát verzia MX130 má.

V našej konfigurácii bol SSD disk s kapacitou 128 GB. Vieme, že viac je asi vždy lepšie, no v tomto prípade aj drahšie. Na disk sa vám zmestí všetko podstatné v oblasti softvérovej výbavy. Hry a fotky si ukladajte radšej na druhý disk. Je to síce pomalý 5400 otáčkový disk, ale ako skladisko dát poslúži dobre.

Je dobre pripevnený a jeho beh nebudete vôbec pociťovať. Podobne ako aj ventilátor notebooku. VivoBook 15 je jeden z najlepšie chladených notebookov. Do karát mu hrá jeho hrúbka. To spravidla nebýva všetko a výrobca si s riadením teploty poradil dobre. Po náročnejšom využití nezostane dlho hlučný.

Rýchlo prejde do kancelárskeho režimu chladenia a máte tak prakticky nehlučný notebook. V spodnej časti je notebook spravidla studený aj pri stredne vysokej záťaži. Hlavnú výčitku k hardvérovej konfigurácii si od nás odnáša port USB-C. Nemôžete ním nabíjať notebook.

Výbava portov – 1 × USB 3.1, 2 × USB 2.0, 1 × USB-C, HDMI, čítačka microSD, kombinovaný audio

Rozmery a hmotnosť – 357 × 230 × 20 mm, 1,781 kg

Výdrž na batériu – do 3,5 hodiny

Testy

Model / TestyASUS VivoBook 15-X512UF
Kancelársky výkon – PCMark 103635
Essentials7774
Productivity5242
Digital Content Creation3200
Herný výkon – 3DMark 113270
Graphics score3020
Physics score6259
Combined score2986
VR Mark 
Orange Room1116
Pevný disk – HD Tune Pro 5 
Average speed [MB/s]358,6
Access time [ms]0,159

thumbs-up-icon

Páčilo sa nám

  • multimediálny výkon
  • cena
  • účinnosť chladenia
  • tichý notebook

thumbs-down-icon

Nepáčilo sa nám

  • pozorovacie uhly displeja
  • pre niekoho plastové telo
  • klávesnica nie je podsvietená

Cena: 729 EUR

Zapožičal: ASUS

Autor fotografií: Ondrej Macko

Prečítajte si aj:

ASUS ROG Phone: Toto je prvý skutočný herný smartfón (VIDEORECENZIA)

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.