Najnovší v rade robotických vysávačov od firmy Samsung, model POWERbot VR7000 je zameraný na vysoký sací výkon, pričom si udržiava tenký dizajn. Má výšku len 97 mm, a tak sa pohodlne zmestí pod kreslo alebo pod posteľ. To zvyšuje šancu, že povysáva aj naozaj ťažko dostupné priestory. A má aj napojenie na Wi-Fi.

Vysávač obsahuje jasne čitateľný displej a v hornej časti je nádoba na nečistoty

Šikovný dizajn

POWERbot VR7000 zaistí upratovanie sacou silou až 20 wattov a snaží sa dostať úplne všade. Jeho funkcia Edge Clean Master umožňuje čistiť plochu tesne pri stene, pričom účinne povysáva plochu už od 1,5 cm od steny. V prednej časti vysávača je 288 mm široká kefa, ktorá ľahko povysáva prach a vlasy. Keď sa vysávač dostane k stene a rozpozná ju, na hornej časti vysávača sa rozsvieti nápis EDGE a následne sa spustí lamela, aby sa povysávalo čo najviac prachu. Rohy vysáva tento robot opakovane.

Veľké kolieska umožňujú vysávaču prejsť aj cez prahy

Zaujímavý je aj systém samočistiacej kefy, ktorý znižuje množstvo prachu a hlavne vlasov zachytených v štetinách kefy. Nečistoty sa zbierajú do stredu kefy a nože ich rozrezávajú. Preto sa tu zachytáva len málo nečistôt a kefa sa dá tiež ľahko vyčistiť.

Má svoj rozum

Vysávač POWERbot VR7000 je vybavený inteligentnými funkciami Visionary Mapping Plus a FullView Sensor 2.0. Tieto mapujú a do pamäte vysávača ukladajú obrysy miestnosti, aby tak vysávač nevynechal niektoré plochy. Vysávač pri vysávaní sleduje prekážky a malé predmety, pričom už do nich nenaráža a pritom dokáže upratať aj okolo nich.

Pohľad zospodu prezrádza umiestnenie kefy v prednej časti vysávača. Tiež sú tu pohybové senzory

Technológia Power Control automaticky upravuje saciu silu podľa toho, aký povrch sa práve vysáva. Ak sa dostane z drevenej podlahy na koberec, ihneď budete počuť ako sa zvýšia otáčky motora a vysávač vysáva intenzívnejšie. Výduch z vysávača je umiestnený tak, že prúd vzduchu smeruje hore a nerozviruje prach okolo seba. Batéria v POWERbot VR7000 vydrží na povysávanie priestorov do veľkosti 320 m2. Vysávač sa nabíja v dokovacej stanici.

Dokovacia stanica vysávača POWERbot

Súčasťou dodávky je aj diaľkové ovládanie, ktorým sa tiež dá robotický vysávač spustiť. Jeho zaujímavá vlastnosť je možnosť ukázania presného miesta, kam sa má vysávač dostať a povysávať.

Diaľkový ovládač výrazne zjednodušuje ovládanie priamym ukázaním, kde sa má vysávať

Rozumie si so smartfónom

POWERbot VR7000 je však možné ovládať aj diaľkovo prostredníctvom mobilnej aplikácie. Pri našom teste sme využili aplikáciu SmartHome a z nej sme mohli napr. naplánovať vysávanie, zadať povel na intenzívne vysávanie na konkrétnom mieste a pod. V aplikácii si tiež pozriete históriu, ktoré priestory boli kedy vysávané. Zo smartfónu alebo iného mobilného zariadenia môžete vysávač spustiť alebo zastaviť. V budúcnosti sa bude dať vysávač ovládať aj z aplikácie SmartConnect.

Pripájanie vysávača k aplikácii

SmartHome, možnosť povelu na automatické alebo manuálne vysávanie

Nastavenie volieb vysávania a jeho plánovanie

Oplatí sa?

V celkovom hodnotení je POWERbot VR7000 veľmi zaujímavý robotický vysávač. Naozaj dokáže vysať prach pri hranách stien, nezamotá sa do káblov a vďaka štíhlemu dizajnu sa zmestí pod posteľ. Nemôžete čakať, že jeho nákupom by ste sa zbavili raz a navždy manuálneho vysávania. Robotický vysávač je určený na každodenné udržiavanie poriadku, pričom napr. raz za týždeň povysávate sami. POWERBot VS7000 oceníte vtedy, ak sa na podlahu často dostávajú vlasy alebo je v dome domáce zvieratko. Jeho veľkou výhodou je jednoduchosť vysypávania prachu a tiež rezací systém na vlasy.

Existujú aj iné modely POWERbot napríklad s ešte vyšším sacím výkonom alebo širšou kefou. Sú však drahšie. Rovnako existujú aj lacnejšie modely robotických vysávačov, cena začína od 549 EUR.

Cena testovaného kusu: 809 EUR (VR20M707CWD)
Zapožičal: Samsung

Tento článok vyšiel aj v tlačenom vydaní TOUCHIT č. 11/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.