Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Britský prémiový výrobca oznamuje príchod novej verzie extrémne športového kompaktného automobilu, ktorý pride na trh v roku 2020 – 4-valcový prepĺňaný motor s výkonom viac ako 220 kW (300 k) a pretekárskou technológiou John Cooper Works z motoršportu sľubuje úplne nový rozmer výkonu a zábavy z jazdy.

 Skratka GP v spojení so značkou MINI automaticky vzbudzuje záujem automobilových nadšencov, ktorí sú zároveň aj priaznivcami britskej prémiovej značky. A keď sa jedným dychom spomenie aj názov John Cooper Works, dostaví sa okamžitá vlna vzrušenia a očakávanie veľmi špeciálneho modelu. Platí to aj teraz: budúci rok vtrhne model MINI John Cooper Works GP na cesty so silou víchrice. Rovnako intenzívne ovládne aj srdcia a mysle ľudí, ktorí vyhľadávajú vysoký výkon. Novú verziu špičkového atléta tohto modelového radu poháňa 4-valcový motor s výkonom viac ako 220 kW (300 k). Vďaka technológii MINI TwinPower Turbo ide o najvýkonnejšie MINI všetkých čias, ktoré môže jazdiť po cestách. Príchod na trh si vyžaduje rýchle rozhodovanie. Výroba modelu MINI John Cooper Works GP sa obmedzí na 3 000 kusov.

Každý, kto sa dostane za volant jedného z týchto exkluzívnych a extrémne atletických vozidiel, sa môže tešiť na nefalšované potešenie z jazdy a na pretekársky pocit, ktorý nepozná kompromisy. Rovnaký prísľub vyvolalo aj prvé predstavenie štúdie s výrazným a emotívnym dizajnom na autosalóne vo Frankfurte v septembri 2017. Výrazné predné a zadné nárazníky, nápadný strešný spojler a rozsiahle využitie ľahkých materiálov. Športové ambície štúdie boli jasné.

Sériová výroba nového modelu MINI John Cooper Works GP sa nezadržateľne blíži a vstupuje do kľúčovej fázy. Najmä na okruhu, kde sa bude v najbližších mesiacoch testovať zladenie celého vozidla. Presne ako to vychádza z tradície John Cooper Works, aj v tomto prípade sa podvozok dokonale naladí podľa potrieb mimoriadne vysokého výkonu nového motora. Jasne určené aerodynamické vlastnosti a znížená hmotnosť doplnia potrebné technológie pohonu a podvozka, čím vznikne optimálny celok, ktorý poskytne vzrušujúce výkonné vlastnosti.

Dôsledné použitie technológií a skúseností z motoršportu kladú silný základ pre boj s časom. Na porovnanie poslúži špičkový atlét predchádošlej generácie MINI. Predchádzajúci model MINI John Cooper Works GP dosiahol na legendárnej Severnej slučke okruhu Nürburgring čas 8:23 minúty. To je menej než mnohé športové vozidlá z vyšších tried. MINI tak nadväzuje na dlhú tradíciu porážania väčších konkurentov. John Cooper, konštruktér monopostov F1, dokázal s týmito vozidlami porážať aj oveľa výkonnejšie vozidlá a to priamo na ich ihrisku. Svedčia o tom aj tri celkové víťazstvá na Rely Monte Carlo.

Nový model MINI John Cooper Works GP vychádza z rovnakých princípov hlboko zakorenených v športových génoch značky MINI, ktoré vytvárali výnimočné pretekárske stroje. Novinka prináša tieto vlastnosti do najextrémnejšej formy. Jeho predchodca vznikol v roku 2006 v limitovanom počte 2 000 kusov, pričom išlo o model MINI Cooper S doplnený o prvky John Cooper Works Kit. Od začiatku išlo o vozidlo, ktoré sa stalo vyhľadávaným zberateľským artiklom. Novinku už nedočkavo očakávajú všetci priaznivci značiek MINI aj John Cooper Works.

„Najrýchlejšie MINI v 60-ročnej histórii našej značky zhmotňuje čistú vášeň pre jazdenie,“ vraví Thomas Giuliani, Vice President Product and Launch Management. „Očakávame, že MINI John Cooper Works GP vyvolá fascinujúce nadšenie. Vychádzame pri tom z euforických reakcií na štúdiu ako aj z toho, že každý prechodca sa vypredal skôr, ako sa začal jeho oficiálny predaj.“

 

Značky: