Najlacnejší z radu Galaxy S20. Oplatí sa kúpiť alebo sa poohliadnuť po drahšom modeli?

Jedným z argumentov pre tento model bude uhlopriečka. Už pri 6,2“ uhlopriečke je to veľký kus telefónu. Dobre sa ale drží v ruke, ale na celý displej až tak úplne nedočiahnete.

Kto chce upgradovať na novinku zo staršieho Samsungu, toto môže byť vhodný adept. Baviť sa o tom, že ide o najlacnejší z radu S síce môžeme, no stále vás vyjde 899 EUR.

Naše dojmy a hodnotenia

Inovácie tu bez pochýb sú. Ak ste chceli kúpiť nový telefón, nemáme dôvod vás odhovárať. Z Galaxy S10 budú zmeny minimálne. To, že sa fotky medziročne zlepšujú, je fakt. Za nás si nemyslíme, že funkcie ako Single Take alebo 120 Hz displej stojí za výmenu zariadenia.

Ak máte Galaxy S9, tu už upgrade odporúčame. Získate podstatne viac a viditeľnejšie vylepšenia. K displeju, na 120 Hz si rýchlo zvyknete a prestanete to vnímať. Je to ale zážitok a prekresľovanie je rýchlejšie.

Spracovanie je podľa nás prvotriedne. V sivej a čiernej farbe fádne. Nevadí, aj tak mnohí z vás plesknete telefón do obalu. Tvar, zaoblenie ako aj celková hmotnosť sú fajn. Batéria s kapacitou 4000 mAh je argument, ktorý hovorí v prospech prechodu zo staršej generácie niektorého „eSka“. Je to hrubá sila, ktorá udrží systémovo náročnú nadstavbu od Samsungu a celý telefón v chode po celý deň. Na dva dni sme sa s telefónom nedostali ani pri šetriacom režime.

Už klasicky tu nie je notifikačná dióda, no je tu Always-on displej a to nás teší viac. Dynamic AMOLED displej je vynikajúci a dobre sa naň pozerá aj na priamom slnku. Režim nemá reálne pozorovateľnú spotrebu. Jeho zobrazovanie sa dá načasovať a napríklad na noc ho môžete v rozsahu vlastných hodín vypnúť.

Audio konektor nám nechýbal, komu bude chýbať, bude musieť použiť redukciu. Rýchle nabíjanie s výkonom 25 W je nutnosť, nepovažujeme to za nejakú extra vlastnosť. Škoda, že nie je rýchlejšie. Samsung si pravdepodobne dáva pozor a ponúka radšej stabilné riešenie, akoby mal riskovať čo i len najmenší problém s poruchovosťou alebo prehrievaním.

Stereo reproduktory sú štandardné. Podľa nás hrajú dobre a zvykli sme si na nich púšťať aj hudbu. Na filmy sú výborné, čomu pomáha aj to, že máme telefón naležato. Teda prirodzenejším rozmiestnením stereo reproduktorov.

Technologické možnosti ako bezdrôtové nabíjanie alebo reverzné nabíjanie iných zariadení tu zostalo. Takisto aj odolnosť IP68. Vynikajúca vlastnosť, na ktorú musí výrobca myslieť dopredu. To je aj dôvod, prečo takúto odolnosť iné smartfóny nemajú. Napríklad tie, ktoré síce ponúkajú veľmi dobrý technologický základ pri nižšej cene, no je to daň za absenciu odolnosti voči vode.

Čítačka odtlačkov pod displejom je ultrazvuková, to pri všetkých S20. Samsung nespravil to, čo pri modeli Galaxy s10e, ktorému dal optickú čítačku.

Telefón sme používali so slúchadlami Galaxy Buds aj Buds+. Tu máme výhradu k pripojeniu zariadení cez Bluetooth. Je síce bez problémov, no počet hlásení, ktoré sa zobrazujú, nás iritujú. To špeciálne pri slúchadlách s podporou Galaxy Wearables.

Jedno okno so zapnutím BT, druhé s nájdením slúchadiel, to už je appka Wearables, potom ukazovateľ hlasitosti. Je toho skrátka moc a ocenili by sme „tichší“ režim. Celkom by sme si vedeli predstaviť zapnutie BT aj bez kontextového okna, ktoré sa zobrazuje v spodnej polovici displeja. To je skôr otázka na rozhranie ako na vybraný model.

Technické parametre

Model telefónuSamsung Galaxy S20
Operačný systémAndroid 10, aktualizácie 1. 4. 2020
Formát SIM kartyDual Nano SIM + eSIM, hybridný
Pamäť RAM / ROM / iná [GB]8 / 128
Procesor [max. frekvencia]8-jadrový, 2,8 / 2,7 GHz
Displej, počet fariebDynamic AMOLED, 16 miliónov, HDR10+
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]6,2 / 1440 × 3200, 19:9
Slot na pamäťovú kartumicroSDXC do 1 TB
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC5.0, ABGNac/ax, áno, áno, áno
Hlavný fotoaparát / video12 (f/2.2) ultrawide + 12 (f/1.8) wide + 64 (f/2.0) tele Mpx, 8K, 25 fps
Predný fotoaparát / video10 (f/2.2) Mpx, 4K, 60 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 4000 mAh
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]152 × 69 × 8 / 163
KonektorUSB-C, 25 W

Fotoaparát

Selfie fotoaparát je výborný. Nakoniec sa v modeloch S20 neukázal duálny predný fotoaparát. Ten mal model Galaxy S10+. Pravdepodobne aj v Samsungu zistili, že to nie je potrebné. Portrétové fotografie sú aj pri jednom objektíve veľmi dobré.

Zmenu ale postrehnete aj ostatných fotoaparátoch. Stále budete mať veľmi pekné a kontrastné fotky. Presne tak, ako ste u Samsungu zvyknutí. Asi to poznáte sami, listy na stromoch nie sú tak kontrastne zelené ale vyzerá to pekne.

Súčasťou využitia 64 Mpx čipu sú fotografie v jeho pôvodnom rozlíšení. Ideálne možno na krajinky, kde chcete detaily aj po priblížení. Na iné fotografie to príliš nemá zmysel.

Zmení sa aj výrez scény, ktorú uvidíte na displeji, podobne ako pri videu so stabilizáciou. Aj preto je v tomto režime vhodné fotenie väčšieho záberu, nakoľko zaostrovanie na blízke predmety je pomalšie, resp. zostávajú často rozmazané.

K možnosti 8K videu len toľko. Vyskúšali sme to pre zaujímavosť. Je to kapacitne náročné a treba s tým počítať. Viac vidíme zmysel v možnosti 4K videa.

Benchmarky

Benchmarky Výsledky
AnTuTu Benchmark – Total score486243
PCMark for Android – Performance11624
3DMark Sling Shot Extreme – Total2772
Graphic2622
Physics3465
VRMark Amber Room – Total4490
A1 SD Bench – RAM [MB/s]26657
Úložisko čítanie / zápis [MB/s]940 / 228

Verdikt

Samsung Galaxy S20 je fajn telefón. Ako jedinému z novej série mu chýba štvrtý fotoaparát vyhradený na meranie hĺbky scény. Toto zatiaľ pre nás nie je argument na kúpu novej S20-tky. Výdrž batérie a vynikajúci výkon už áno. Je to skôr o tom, že nekupujete nutný upgrade z Galaxy S10. Kupujete telefón pre jeho nové vlastnosti a celkové možnosti. Nemá vás vyslovene čím prekvapiť.

Nám sa páčilo to, že po priamom prechode z Galaxy S10 sme sa s telefónom okamžite zžili. Tvar, spôsob ovládania a rozhranie nám bolo známe. Takto treba brať novú S20-tku. Viac jemných vylepšení ako razantné (a nezmyselné) prekopanie toho, čo dobre funguje a používatelia sú na to zvyknutí.

Cena: 899 EUR

Zapožičal: Samsung

Fotografie: Ondrej Macko

Prečítajte si aj:

Samsung Galaxy Note10 Lite: Výrazne lacnejší, dotykové pero je stále tu (Prvé dojmy)

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.