Samsung na výstave CES predstavil najnovšie televízory v radoch QLED, MICRO LED, OLED a Lifestyle.

Dnes je to hlavne o nástupe umelej inteligencie v televíznej oblasti, konkrétne vďaka najnovšiemu procesoru s AI, ktorý by mal výrazne posunúť hranice možností pri smart obrazovkách. Okrem lepšieho obrazu a zvuku ponúknu nové modely aj ďalšie inteligentné funkcie, navyše všetko so zabezpečením Samsung Knox.

Vylepšená kvalita obrazu Neo QLED 8K vďaka umelej inteligencii

Najnovšie modely Neo QLED 8K a 4K ponúkajú vysokú obrazovú a zvukovú kvalitu a množstvo SMART funkcií a služieb. Srdcom radu Neo QLED 8K je teraz inovatívny procesor NQ8 AI Gen3, ktorého neurónová jednotka (NPU) je dvakrát rýchlejšia ako pri predchádzajúcom modeli. Počet neurónových sietí vzrástol osemkrát (teda zo 64 na 512). Prejavuje sa to v detailnej kresbe obrazu z rôznych zdrojov vysielania.

Nový procesor NQ8 AI Gen3
Nový procesor NQ8 AI Gen3

K televízorom Neo QLED patrí aj ponuka funkcií:

 • 8K AI Upscaling Pro: Prepočet zdroja v nízkom rozlíšení do vyššieho rozlíšenia 8K pomocou procesora NQ8 AI Gen3
 • AI Motion Enhancer Pro: Eliminuje nedostatky pri vykreslení veľmi rýchleho pohybu, predovšetkým pri športových prenosoch. Aj za touto funkciou stojí nový procesor NQ8 AI Gen3. Systém automaticky rozpozná prenášanú športovú disciplínu (futbal, hokej, tenis, …), zameria sa na rýchly pohyb lopty a pomocou hlbokého strojového učenia obraz upraví
 • Real Depth Enhancer Pro: Kombinácia umelej inteligencie a precízneho ovládania mini LED diód umožňuje zvýraznenie detailov v rýchlych akčných scénach. Automaticky rozpozná segment scény, na ktorú zameriavate svoju pozornosť a na tento segment sa pri práci s detailmi prednostne sústredí. Výsledný obraz pôsobí veľmi realisticky až trojrozmerne.
 • Infinity Air Design: Ide o nové dizajnové prevedenie. Jeho hrúbka je teraz iba 12,9 mm a stojan so „zrkadlovým“ efektom budí dojem, že sa televízor voľne vznáša v priestore.
Vylepšenia pri športových prenosoch
Vylepšenia pri športových prenosoch

Možnosti pri zvukovom prejave

 • 2024 Q-Symphony: Táto funkcia umožňuje pripojiť k televízoru alebo projektoru niekoľko bezdrôtových reproduktorov a soundbar. Výsledkom je synchronizácia zvuku vo všetkých týchto zariadeniach pri sledovaní filmov aj pri počúvaní hudby.
 • Active Voice Amplifier Pro: Unikátny systém na zosilnenie dialógov. Na zvýraznenie hlasu využíva umelá inteligencia hlboké strojové učenie. Dokáže oddeliť hlas od ostatných zvukových stôp, v prípade potreby ho upraví tak, aby dialógy boli veľmi dobre počuť pri akejkoľvek hlasitosti a prebiehajúcej filmovej scéne.

Vylepšenia operačného systému Tizen vo verzii 2024

Ponuku funkcií si každý člen domácnosti so samostatným Samsung účtom môže prispôsobiť na mieru – každý si môže zriadiť vlastný profil a nastaviť si ho tak, ako mu to najlepšie vyhovuje.

Samsung uzavrel partnerstvo s výrobcom herného príslušenstva Performance Designed Products (PDP) a obe firmy spoločne vyvinuli ovládač s názvom Designed for Samsung Gaming Hub. Nový bezdrôtový ovládač je vybavený vstavanou dobíjacou batériou umožňujúcou až 40 hodín hrania na jedno nabitie, do výbavy ďalej patrí bezdrôtové pripojenie Bluetooth s rýchlou odozvou na vzdialenosť 10 metrov, možnosť spustenia platformy Samsung Gaming Hub jediným tlačidlom, jednoduchý ovládač hlasitosti televízora atď.

Vylepšenia v operačnom systéme Tizen
Vylepšenia v operačnom systéme Tizen

Ekosystém Samsung

V roku 2024 ho Samsung vylepší vďaka systému Samsung Daily+, ktorý bude fungovať ako riadiaca jednotka pre množstvo domácich činností od cvičenia až po videohovory. Do ponuky budú patriť okrem iného nasledujúce funkcie a možnosti:

 • Workout Tracker: Bezplatná služba pre monitorovanie fyzických aktivít zobrazí dáta o cvičení v reálnom čase (napr. dĺžku cvičenia alebo srdcovú frekvenciu nameranú inteligentnými hodinkami) priamo na displejoch rôznych prístrojov Samsung v domácnosti
 • TechnoGym: Pozdvihuje domáce cvičenie na vyššiu úroveň vďaka kvalitným videám na tému fitness a wellness, ktoré natočili špičkoví tréneri z celého sveta v projekte firmy TechnoGym. Ich inštruktážne snímky si pozriete na televízoroch značky Samsung.
 • F45: Používatelia sa môžu zapojiť do intenzívneho tréningu v niektorej z viac ako 3000 posilňovní siete F45 po celom svete.
 • FlexIt: Individuálne tréningy pod vedením špičkových odborníkov na fitness a wellness.
 • Dr.Tail: Veterinárna poradňa s konzultáciami cez video bez toho, aby ste museli opúšťať pohodlie domova. Používatelia sa kedykoľvek môžu spojiť so skúsenými veterinármi a využívať ich pomoc od základných rád pre chov až po pokročilé konzultácie.
 • Multi Control: Systém umožňuje efektívnejšiu prácu z domova, pretože všetky zobrazovacie zariadenia (televízory, smart telefóny a tablety, monitory a pod.) je možné ovládať pomocou klávesnice a myši cez Bluetooth. Naprieč celým systémom je možné preťahovať či kopírovať súbory, zobraziť dokumenty atď.

Najnovšie televízory a ďalšie zariadenia Samsung sú teraz ešte lepšie kompatibilné s inými prístrojmi v rámci ekosystému, čo znamená ľahšie pripojenie televízorov napríklad k mobilným alebo nositeľným zariadeniam.

 • Mobile Smart Connect: Všetky nové funkcie a služby sa ľahko ovládajú pomocou aplikácie SmartThings Mobile Plugin, vďaka ktorej sa zo smartfónu stane multifunkčný diaľkový ovládač. Jednoduché používateľské rozhranie je možné prispôsobiť vlastným potrebám, ovládanie je pohodlné a ľahko ho využijú aj používatelia so zdravotným postihnutím.
 • 360 Audio: Funkcia obľúbená z iných zariadení Galaxy sa dostáva aj do televízorov Samsung. Dajú sa k nim pripojiť slúchadlá Samsung Galaxy Buds a môžete si vychutnať priestorový zvuk pri filmoch, seriáloch alebo hrách.
 • Vibrary: Vďaka tejto funkcii si milovníci výtvarného umenia môžu vychutnať diela svojich obľúbených autorov. V režime Ambient vás môže každý deň vítať iné umelecké dielo. Fotografie z telefónu je možné na obrazovke zase zobraziť vďaka funkcii Casting, ktorá umožňuje aj prehrávanie hudby.

Najnovší rad televízorov Neo QLED je navyše vybavený celým radom funkcií pre zdravotne postihnutých

 • Audio Subtitle: V televízore existuje funkcia, ktorá dokáže využiť umelú inteligenciu a systém rozpoznávania textu (OCR) a vďaka týmto technológiám čítať nahlas titulky v reálnom čase.
 • Remote for Barrier Free: Aplikácia pre používateľov so zrakovým, sluchovým či iným zdravotným postihnutím uľahčuje ovládanie televízora pomocou smartfónu. Ponúka vylepšené používateľské rozhranie, napr. intuitívnejšie rozloženie tlačidiel, jasné farebné odlíšenie jednotlivých nástrojov či dotykovú odozvu. Okrem toho do výbavy patria najnovšie funkcie Samsungu, ako napríklad hlasová inštruktáž. Aplikáciu možno prispôsobiť vlastným potrebám.
 • Režim Relumino Together: Umožňuje používateľom so zhoršeným zrakom sledovať seriály, filmy či hry bez nutnosti ďalších fyzických pomôcok. Umelá inteligencia dynamicky zvýrazňuje obrysy objektov na obrazovke a mení farebné podanie, takže aj slabozrakí používatelia vidia ľudské postavy aj objekty jasnejšie. V režime Relumino Together sa bežný obraz a režim Relumino zobrazia vedľa seba, takže sa na vysielanie môžu pozerať slabozrakí aj ich rodiny.

Vylepšenia MICRO LED

S novými priehľadnými MICRO LED diódami ukazuje Samsung pokrok. Obrazovka, na prvý pohľad jednoducho tabuľka priehľadného skla, sa v skutočnosti pýši veľmi malými MICRO LED čipmi, precízny výrobný proces eliminuje viditeľné spoje a lom svetla. MICRO LED technológia je tak zárukou jasného a nerušeného obrazu pre všetky typy obsahu doma aj pri firemnom využití.

Pri výrobe obrazoviek Samsung stavia na modulárne prevedenie, vďaka ktorému si používatelia môžu vybrať a na mieru prispôsobiť tvar, veľkosť a pomer strán pri obrazovkách, aby ideálne ladili s vnútorným priestorom. Technológia MICRO LED skrátka predstavuje prevratnú inováciu Výsledkom je mimoriadne efektívny výrobný proces umožňujúci inštaláciu LED okruhov priamo na sklo. Tým odpadá strata jasu, ktorá je obvyklá pre konvenčné obrazovky.

Širšie OLED obrazovky

V rade OLED televízorov od Samsungu teraz dominuje model S95D s obrovskou uhlopriečkou 77 palcov (196 cm), vysokou obnovovacou frekvenciou a mimoriadne živými farbami. Obrazovka je o 20 % jasnejšia ako predchádzajúce modely, vyniká kvalitným podaním čiernej, medzi výrazné prednosti patrí aj presné farebné podanie s certifikátom Pantone Validated (podieľa sa na ňom umelá inteligencia). Okrem toho Samsung predstavil aj modely S90D a S85D v rôznych veľkostiach od 42 do 83 palcov.

Nová technológia OLED Glare Free vylepšuje presnosť farieb, obmedzuje odlesky a zároveň zachováva ostrosť obrazu. Nová povrchová antireflexná vrstva, optimalizovaná pre OLED technológiu, umožňuje zachovať jasné farby a zároveň eliminovať odlesky.

Protiodrazová úprava nových televízorov Samsung OLED
Protiodrazová úprava nových televízorov Samsung OLED

Medzi ďalšie prednosti modelu S95D patrí vyspelý obrazový procesor, ktorý sa stará o dokonalé podanie bielej farby, hlbokú čiernu a presné odtiene ostatných farieb. Ide o najjasnejší OLED displej v histórii Samsungu, navyše ponúka vynikajúcu obnovovaciu frekvenciu 144 Hz, čo poteší najmä fanúšikov športu a hráčov pri plynulom prekreslení rýchleho pohybu.

Nové Lifestyle televízory sa hodia pre životný štýl každého druhu

Za radom Lifestyle nie sú len televízory ako The Frame, The Serif alebo The Terrace. Samsung ponúkol celý rad nových produktov všetkého druhu. Medzi tie najzaujímavejšie patria nasledujúce:

 • The Frame: Najpredávanejší model lifestylového radu ponúka v novej verzii celý rad vylepšení pre milovníkov výtvarného umenia. V integrovanom Obchode s umením (Art Store) je teraz na výber 2500 umeleckých diel z renomovaných múzeí a galérií. Nová streamingová služba v rámci Art Store ponúka tzv. ochutnávku umenia – niekoľko umeleckých diel každý mesiac zadarmo. Tohtoročná verzia The Frame navyše umožňuje znížiť náklady na energiu až o 10 % vďaka variabilnej obnovovacej frekvencii v Režime umenia (Art Mode).
 • Projektor The Premiere 8K: Je to prvý projektor s bezdrôtovou konektivitou na svete, čo výrazne vylepšuje komfort a estetický dojem v obývacej izbe. Projektor s mimoriadne krátkou projekčnou vzdialenosťou sa pýši celým radom skvelých vlastností, medzi ktoré patrí napríklad špičkový zvuk, podpora cloudového hrania, hlasové ovládanie alebo možnosť rozdeliť obraz na štyri samostatné okná. Do výbavy patrí patentovaná technológia Sound-on-Screen s jedinečným priestorovým zvukom.
 • The Freestyle 2. generácia: Nová verzia prenosného projektora podporuje technológiu Smart Edge Blending, čo znamená prepojenie dvoch projektorov The Freestyle a vytvorenie jedného veľkého obrazu (funguje pri fotografiách aj filmoch). Výsledný obraz môže mať uhlopriečku až 160 palcov (406 cm) s pomerom strán 21 : 9, pritom nie sú nutné žiadne manuálne úpravy.

Nové soundbary

A aby bola výbava pre domácu zábavu kompletná, predstavuje Samsung na rok 2024 aj nové soundbary. Prinášajú lepší zvuk ako pri predchádzajúcej generácii. Opäť sa na ňom výrazne podieľa umelá inteligencia.

 • Music Frame: Reproduktor, ktorého výkon si každý môže prispôsobiť na mieru svojim potrebám, je kompatibilný s platformou SmartThings a po spárovaní s televízorom a soundbarom Samsung sa postará o priestorový zvuk. Funguje však aj samostatne ako bežný bezdrôtový reproduktor. Na spárovanie sa používa technológia Q-Symphony, ktorá zosilňuje basy a priestorové poňatie. Navyše je možné reproduktor výborne skryť do rámu obrazu (podobne ako televízor The Frame), takže neruší estetický dojem z miestnosti.
 • HW-Q990D: Soundbar s priestorovým multikanálovým zvukom v konfigurácii 11.1.4, vynikajúcim zvukom Dolby Atmos a podporou rozlíšenia 4K (pass through) pri obnovovacej frekvencii 120 Hz. Dokáže analyzovať zvuk a pomocou umelej inteligencie ho optimalizovať podľa aktuálneho obsahu.
 • HW-S800D: Ultratenký soundbar s hrúbkou len 1,6 palca, teda 4 cm, sa výborne hodí do akéhokoľvek priestoru, napriek malým rozmerom však ponúka bohatý zvuk. Hoci je o dve tretiny tenší ako bežné soundbary, skrýva v sebe 10 membrán, okrem iného špeciálne reproduktory so zvukom prichádzajúcim zhora alebo stredový kanál pre čistý hlas. O kvalitné počúvanie a robustné basy bez skreslenia sa stará aj výkonný basový subwoofer v kombinácii s pasívnou radiátorovou membránou.

Zdroje: CES, Samsung

Prečítajte si tiež

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.