Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

› Inovatívnosť: Počet patentových prihlášok ŠKODA AUTO sa každý rok zvyšuje

› Ochrana práv: Patentovanie inovatívnych riešení patrí k filozofii ŠKODA AUTO, spoločnosť tak chráni svoje duševné vlastníctvo                                                       

› Technická kompetencia: väčšina patentov pochádza z technického vývoja a z výroby ŠKODA AUTO

ŠKODA AUTO vlani podala 94 prihlášok vynálezov a úžitkových vzorov – to je napríklad najviac medzi českými firmami. Počet podaných prihlášok v ŠKODA AUTO pritom každoročne rastie. Mnohé z týchto inovácií potom nájdu cestu až do sériových automobilov tejto značky.

Praktická kolobežka sa dokonale hodí pre prvý a posledný kilometer, teda pre cestu k vozidlu a od vozidla k cieľu. Vďaka patentovanému skladaciemu mechanizmu ju je možné umiestniť pod podlahu batožinového priestoru, napríklad do modelov ŠKODA KAMIQ a ŠKODA SCALA

Praktická kolobežka sa dokonale hodí pre prvý a posledný kilometer, teda pre cestu k vozidlu a od vozidla k cieľu. Vďaka patentovanému skladaciemu mechanizmu ju je možné umiestniť pod podlahu batožinového priestoru, napríklad do modelov ŠKODA KAMIQ a ŠKODA SCALA

ŠKODA AUTO požiadala minulý rok o ochranu 94 inovácií, čo je viac než dvojnásobok v porovnaní s rokom 2017. To automobilku stavia na vrchol rebríčka medzi firmami v Českej republike. V absolútnom poradí potom na druhé miesto, a to za ČVUT v Prahe.

Inovácie v ŠKODA AUTO pochádzajú z rôznych oblastí firmy – väčšinou ich vytvorili tímy z technického vývoja a výroby. Automobilka tak počet udelených patentov a zapísaných úžitkových vzorov ďalej navyšuje a upevňuje svoju pozíciu technologického lídra krajiny.

Osvetlené zámky bezpečnostných pásov, ktoré si ŠKODA AUTO ochránila úžitkovým vzorom, uľahčujú ich zapnutie cestujúcim s chybami zraku alebo počas zníženej viditeľnosti.

Osvetlené zámky bezpečnostných pásov, ktoré si ŠKODA AUTO ochránila úžitkovým vzorom, uľahčujú ich zapnutie cestujúcim s chybami zraku alebo počas zníženej viditeľnosti.

Christian Strube, člen predstavenstva ŠKODA AUTO pre technický vývoj, hovorí: „Inovačná sila zamestnancov je súčasťou kultúry technického vývoja. S každou novou patentovou prihláškou píšeme aj budúcnosť moderného a inovatívneho výrobcu automobilov, ktorým ŠKODA AUTO je.“

ŠKODA AUTO prihlasovaním patentov a úžitkových vzorov chráni hlavne svoje duševné vlastníctvo, aby nebolo možné ho neoprávnene využívať a zvyšuje tak svoju konkurencieschopnosť. Popri technických inováciách sú medzi patentami a úžitkovými vzormi aj mnohé Simply Clever prvky, ktoré sú základom DNA automobilky. Ako chránený úžitkový vzor tak na zozname za minulý rok figuruje skladacia kolobežka umiestniteľná pod podlahu batožinového priestoru. Kolobežka predstavuje udržateľné a praktické riešenie mobility pre prvý a posledný kilometer.

K chráneným riešeniam patria aj špeciálne koberce z dutých vlákien, ktoré sa ľahko čistia a nečistoty navyše na nich nie sú veľmi vidieť. Štatút zapísaného úžitkového vzoru získala ŠKODA AUTO aj pre osvetlené zámky bezpečnostných pásov vo vozidle. Tie umožňujú jednoduché pripútanie sa aj pre spolucestujúcich so zrakovým hendikepom alebo uľahčujú manipuláciu s pásmi v tme.

Flexibilný prvok slúžiaci na bezpečné upevnenie nákladu  v batožinovom priestore. Vďaka jeho ohybným kĺbom ho  je možné prispôsobiť tvaru batožiny, upevniť k podlahe pomocou suchých zipsov a tým predísť pohybu nákladu

Flexibilný prvok slúžiaci na bezpečné upevnenie nákladu v batožinovom priestore. Vďaka jeho ohybným kĺbom ho je možné prispôsobiť tvaru batožiny, upevniť k podlahe pomocou suchých zipsov a tým predísť pohybu nákladu

Medzi chránené technické riešenie patrí aj takzvaný „had“. Ide o inovatívny spôsob fixácie batožiny alebo nákladu v batožinovom priestore. „Had“ má niekoľko kĺbov, ktoré umožňujú jeho prispôsobenie sa tvaru predmetu. Vďaka nemu sa v batožinovom priestore dajú prichytiť kufre, krabice alebo tašky s nákupom tak, aby sa počas jazdy nemohli pohnúť a spôsobiť škody. „Had“ sa dá jednoducho zložiť a suchým zipsom pripevniť k podlahe batožinového priestoru. Zabráni tak pohybu predmetu okolo vodorovnej aj zvislej osi. Ide o jedno z tých riešení, ktoré zákazníci a používatelia v budúcnosti možno nájdu vo vozidlách ŠKODA.

Nové technologické riešenia priniesla aj oblasť výroby. Jedným z nich je kamerový systém, ktorý s vysokou presnosťou určí polohu karosérie pred zváraním. Vďaka optimálnej pozícii systém zaisťuje rýchlejší a efektívnejší zvárací proces a znižuje tak mechanické nároky. Polohu strážia celkom štyri kamery a umožňujú rýchlu korektúru trajektórie zváracieho robota.

Značky: