Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Škoda Auto začína v závode v Kvasinách sériovú výrobu druhej generácie svojho vrcholného SUV, modelu Kodiaq. V rámci príprav na spustenie výroby spoločnosť realizovala významné investície a zmodernizovala montáž i zvarovňu. Vďaka presunu výroby novej generácie modelu Superb z Kvasín do Bratislavy získala česká automobilka v závode v Kvasinách ďalšie kapacity na výrobu úspešných SUV modelov Kodiaq a Karoq.

Andreas Dick, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť výroby a logistiky, hovorí: „V roku 2016 sme s modelom Kodiaq odštartovali SUV kampaň. Príchod druhej generácie tohto úspešného modelu je preto pre celý tím mimoriadne významnou udalosťou. Prípravy na spustenie výroby boli veľmi dôkladné. Investíciou 49 miliónov eur do modernizácie výroby sme zároveň zabezpečili, že náš závod v Kvasinách je na budúcnosť dobre pripravený. Za vysoké nasadenie by som chcel úprimne poďakovať všetkým zamestnancom, ktorí sa na tomto procese podieľali. Práve vďaka ich odborným znalostiam a odhodlaniu môžeme teraz napísať ďalšiu kapitolu úspešného príbehu nášho vrcholného SUV.”

Investícia vo výške 49 miliónov eur a výrobná kapacita až 410 vozidiel Kodiaq denne

Nový Kodiaq sa bude vyrábať na rovnakej výrobnej linke ako prvá generácia tohto modelu. Spoločnosť Škoda Auto investovala 49 miliónov eur do modernizácie výrobnej linky a zvarovne, aby bola výroba v závode v Kvasinách ešte lepšie pripravená na budúcnosť. Súčasťou úprav je aj zabezpečenie podmienok pre výrobu verzie Kodiaq iV s plug-in hybridným pohonom. Prestavba výrobnej linky sa týkala napríklad manipulátorov, montáže podvozkov a dopravníkových technológií, ale napríklad aj úpravy robotov, ktoré nanášajú okenné lepidlo.

Ešte nedávno z tej istej linky schádzali vozidlá Škoda Superb tretej generácie. V záujme získania dodatočných výrobných kapacít pre modely SUV presunula Škoda Auto výrobu novej, štvrtej generácie modelu Superb do bratislavského závodu Volkswagen a prvé autá tamojšiu linku opustili už v minulom roku. Vďaka tomuto kroku sa ročná výroba SUV modelov Karoq a Kodiaq v závode Škoda Auto v Kvasinách zvýši celkovo o 150 000 kusov. Podľa plánov má z výrobnej linky každý deň zísť až 410 vozidiel Kodiaq.

Model Škoda Kodiaq – ďalšia kapitola úspešného príbehu

V rámci celosvetovej premiéry modelu Škoda Kodiaq v roku 2016 česká automobilka ohlásila svoju kampaň SUV. Čoskoro nasledoval kompaktný model Karoq (2017), v roku 2019 mestské SUV Kamiq a v roku 2021 plne elektrický Enyaq. Na jeseň 2018 sa Kodiaq RS stal prvým SUV, ktoré rozšírilo ponuku športových verzií RS značky Škoda.

Do dnešných dní zišlo z výrobných liniek v Českej republike, na Ukrajine a v Číne, a do začiatku roka 2022 aj v Rusku, viac ako 870 000 vozidiel Kodiaq prvej generácie, ktoré boli dodané zákazníkom na 60 trhoch po celom svete. Tento model je veľmi obľúbený nielen u zákazníkov, ale aj u odbornej verejnosti: prvá generácia veľkého SUV značky Škoda získala viac ako 40 prestížnych ocenení doma aj v zahraničí.

Druhú generáciu modelu Kodiaq predstavila Škoda Auto 4. októbra v Berlíne. Novým vozidlom automobilka ukazuje, akým spôsobom posúva udržateľnosť a hospodárnosť na vyššiu úroveň. Značka zároveň odhalila prvé prvky svojho nového dizajnového jazyka Modern Solid. Nová koncepcia priestranného interiéru, tak typická pre automobily Škoda, kombinuje udržateľné materiály s inovatívnymi ovládacími prvkami, vrátane nových intuitívnych ovládačov Škoda Smart Dials. Svoju premiéru tu má aj najnovšia generácia Matrix-LED predných svetlometov. Päť pohonných jednotiek poskytuje výkon od 110 kW (150 k) do 150 kW (204 k). Pri najsilnejších motoroch je súčasťou štandardnej výbavy pohon všetkých kolies. Model Kodiaq je teraz prvýkrát k dispozícii aj ako plug-in hybrid s čisto elektrickým dojazdom presahujúcim hranicu 100 kilometrov.

Značky: