Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Škoda Auto vyrobila v roku 2023 vo svojich českých závodoch viac ako 781 000 vozidiel a v zahraničných závodoch viac ako 107 000 vozidiel značky Škoda.

Automobilka vyrábala aj kľúčové komponenty vrátane batériových systémov pre plne elektrické vozidlá na platforme MEB a pre plug-in hybridné vozidlá, ako aj nápravy a motory, ktoré sa montujú aj do vozidiel iných značiek koncernu Volkswagen. Okrem toho dosiahla spoločnosť Škoda Auto v roku 2023 významné pokroky vo svojej stratégii internacionalizácie, keď v septembri vstúpila na vietnamský trh a v polovici októbra sa začala pripravovať na návrat výroby do Kazachstanu.

Andreas Dick, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť výroby a logistiky, hovorí: „V minulom roku sme celosvetovo vyrobili viac ako 888 000 vozidiel značky Škoda, čo dokazuje našu schopnosť rýchlo a flexibilne sa prispôsobiť dynamicky sa meniacemu a geopoliticky náročnému prostrediu. Tento úspech odráža náš záväzok voči zákazníkom, značke Škoda a koncernu. Naše nedávne vstupy na nové trhy a pridávanie lokálnych výrobných závodov sú kľúčovými krokmi v rozširovaní našich globálnych výrobných kapacít. Rád by som sa poďakoval všetkým svojim kolegom za ich obrovské nasadenie a tímovú prácu.“

Výroba v Českej republike

V roku 2023 vyrobila spoločnosť Škoda Auto v Mladej Boleslavi približne 556 000 vozidiel modelových radov Fabia, Scala, Octavia, Octavia iV, Kamiq, Enyaq a Enyaq Coupé. Závod takisto vyrobil 349 021 kusov manuálnych prevodoviek MQ100 a MQ200, 1 736 815 náprav a 469 935 motorov EA211, ktoré sa montujú aj do vozidiel iných značiek koncernu Volkswagen. Okrem toho sa vyrobilo 165 606 batériových systémov pre plne elektrické vozidlá na platforme MEB a 147 625 batériových systémov pre plug-in hybridné vozidlá.

Druhá montážna linka, ktorá bola uvedená do prevádzky v decembri 2023, zvýši výrobnú kapacitu o 50 % na 1 500 kusov denne.

Spoločnosť Škoda Auto vyrobila v roku 2023 v Kvasinách celkovo 225 000 vozidiel Karoq, Kodiaq, Superb a Superb iV. Druhá generácia modelu Kodiaq bola predstavená v októbri a štvrtá generácia modelu Superb mala svetovú premiéru v novembri. Táto vlajková loď značky so spaľovacím motorom bude k dispozícii v karosárskych verziách liftback a kombi.

Česká automobilka vyrobila vo Vrchlabí 686 066 automatických prevodoviek s priamym radením DQ200 pre svoje vlastné modely i pre ostatné značky koncernu.

Medzinárodné výrobné závody

V bratislavskom závode Volkswagen vyrobila spoločnosť Škoda Auto viac ako 36 000 kusov SUV Karoq a prvých niekoľko stoviek kusov vozidiel novej generácie modelu Superb.

Škoda Auto bola zodpovedná za kompletný vývoj modelov Škoda Superb a Volkswagen Passat, ktoré sa vyrábajú na rovnakej linke v bratislavskom závode. Tento krok sa stal súčasťou projektu Beta+, ktorého hlavným cieľom je predovšetkým využitie synergií vo výrobnej sieti a ďalšie zvýšenie efektívnosti. Presunom modelu Superb do Bratislavy automobilka od leta 2024 vytvorí kapacitu pre výrobu vozidiel Octavia v závode v Kvasinách. Zároveň to umožní vyrábať viac elektrických vozidiel v závode v Mladej Boleslavi.

V minulom roku sa v ukrajinskom závode Eurocar v Solomonove zmontovalo 2 580 vozidiel Škoda vo forme čiastočne rozobratých SKD súprav dovážaných z českých výrobných závodov. Prípadné zvýšenie objemu výroby v ukrajinskom závode v Solomonove bude závisieť od ďalšieho vývoja vojnovej situácie v krajine.

Česká automobilka v roku 2023 vyrobila približne 18 500 vozidiel v štyroch čínskych závodoch v mestách Čchang-ša (Kodiaq a Kodiaq GT), Nanking (Kamiq, Kamiq GT a Superb), Ning-po (Octavia, Octavia Pro a Karoq) a I-čeng (Rapid).

Stratégia internacionalizácie: vstup na nové trhy a budovanie synergií

V roku 2023 spoločnosť Škoda Auto pokračovala v efektívnej realizácii svojej stratégie internacionalizácie. Závod v indickom Puné vyrobil v minulom roku takmer 48 000 lokálne vyvinutých modelov Kushaq a Slavia. V závode v Aurangabáde zišlo z linky približne 4 400 modelov Superb, Octavia a Kodiaq. Celkovo sa v Indii vyrobilo viac ako 52 000 automobilov.

Cieľom automobilky je v roku 2024 osloviť viac indických zákazníkov a rozšíriť svoju prítomnosť na medzinárodnom trhu. S cieľom ďalej využívať regionálne synergie otvorila Škoda Auto v októbri 2023 v Puné nové centrum pre expedíciu komponentov, ktoré bude od tohto roku slúžiť ako logistické centrum pre plne rozložené súpravy (CKD) modelov Kushaq a Slavia lokálne vyrábaných v Indii.

V decembri minulého roka získalo toto logistické centrum ako prvé v Indii platinový certifikát Indian Green Building Council za zelenú budovu. Tento certifikát zdôrazňuje dodržiavanie zásad ekologickej výstavby zameraných na šetrenie vodou, energetickú účinnosť, ochranu prírodných zdrojov, znižovanie množstva odpadu a poskytovanie zdravších priestorov pre zamestnancov, čo je v súlade so stratégiou udržateľnosti spoločnosti Škoda Auto.

Z Puné budú CKD súpravy vyvážané do Vietnamu, čo súvisí s expanziou automobilky na tento trh v septembri 2023. Vietnam je súčasťou regiónu ASEAN, kde Škoda Auto strategicky vedie skupinu značiek Brand Group Core a maximalizuje rastový potenciál koncernu Volkswagen.

Opätovný vstup spoločnosti Škoda Auto na kazašský trh v októbri 2023 predstavuje ďalší významný krok v internacionalizácii značky a prispeje k cieľu spoločnosti rozšíriť svoju globálnu prítomnosť.

Výroba spoločnosti Škoda Auto v roku 2023 (*zaokrúhlené údaje)
Vozidlá                                                             888 000*
Motory                                                           469 935
Nápravy                                                       1 736 355
Batériové systémy PHEV                         147 625
Batériové systémy MEB                    165 606
Prevodovky                                                 1 035 087
DQ200                                                             686 066
MQ200, MQ100                                               349 021

Značky: