Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Škoda Bike Open Tour prináša aj tento rok sériu cyklopretekov, na ktorých si príde na svoje naozaj každý. Jubilejný desiaty ročník série odštartoval vo Svätom Jure, pokračuje druhým kolom 20. Mája v Rajeckých Tepliciach a potrvá do 12. augusta, kedy prebehne posledné kolo vo Svite. Všetky podujatia sú pritom súčasťou Slovenského pohára XCM. Šesť pretekov po celom Slovensku privíta profi aj hobby bajkerov, rodiny s deťmi, mládežníkov, seniorov, ale aj jazdcov na e-bajkoch. Už tradičnou súčasťou zostáva zelený prístup, kedy plasty nahrádzajú prírodné materiály. Pre jazdcov sú v zázemí pripravené sprchy, cykloumývarne či servisná podpora, vďaka ktorým zažívajú komfort ozajstných profesionálnych pretekov v skvelej atmosfére.

Škoda Bike Open Tour patrí k podujatiam, ktoré si pod svoje krídla na Slovensku či vo svete zobrala spoločnosť Škoda. Tá má cyklistiku jednoducho v DNA, keďže jej zakladatelia, Václav Laurin a Václav Klement, začínali v roku 1895 ako výrobcovia bicyklov. Dnes značka nadväzuje na svoju históriu a podporuje svetové cyklistické podujatia ako sú Tour de France či Vuelta. Medzi tie domáce okrem Škoda Bike Open Tour Open Tour patria aj najväčšie preteky cestnej cyklistiky Okolo Slovenska, L´Etape by Tour de France Slovakia či už tradičná Detská tour Petra Sagana, ktorá podporuje mladé cyklistické talenty.

Šesť podujatí po celom Slovensku

Horská cyklistika si nachádza svojich fanúšikov čoraz častejšie aj na Slovensku. Prináša radosť malým aj veľkým, profesionálom aj amatérom. Škoda Bike Open Tour preto už desiaty rok prináša sériu pretekov, na ktorých sú vítaní naozaj všetci horskí bajkeri. Desiaty ročník série odštartoval 24. apríla po trojročnej prestávke v obľúbenom Svätom Jure. Najbližšie pretekárov privítajú 20. mája Rajecké Teplice, nasleduje 10. júna Slovenský raj, 24. júna Topoľčianky, 15. júla sa stretnú bajkeri v Levoči a sériu uzavrú 12. augusta preteky vo Svite. Všetky kolá sú súčasťou Slovenského pohára XCM. Okrem skvelých tratí a výhľadov je pre účastníkov pretekov pripravená aj súťaž, v ktorej môžu vyhrať elektrodovolenku na Slovensku s modelom Enyaq iV.

„Teší nás, že sa nám podarilo vďaka skvelej práci tímu Škoda Auto Slovensko spolu s našimi partnermi vytvoriť  tradíciu, ktorá otvára už svoj 10. ročník. Za toto obdobie sme vybudovali pre všetkých fanúšikov horskej cyklistiky jednu z najkvalitnejších sérií MTB pretekov na Slovensku, za čo patrí všetkým naozaj veľká vďaka a uznanie,“ uviedol Roman Rajtár, vedúci marketingu Škoda Auto Slovensko.

Rajecká dolina a Lúčanská Malá Fatra

Druhé kolo série privíta pretekárov v Rajeckých Tepliciach. Čaká ich jazda v nádhernom prostredí Rajeckej doliny a Lúčanskej Malej Fatry, ktorá prinesie nádherné výhľady a výzvy v teréne. Pre bajkerov je pripravená krátka trať v dĺžke 18,5 km s prevýšením 422 m, ktorá je zároveň aj Family traťou pre rodiny s deťmi. Stredná trať prinesie na dĺžke 50 km prevýšenie 1390m a zmerajú si na nej sily aj pretekári na ebajkoch. Tu na štarte nebude chýbať ani Juraj Sagan. Ďalším bývalým jazdcom World Tour tímu, ktorý sa postaví na štart bude Michael Koláŕ, takže diváci si prídu naozaj na svoje. Dlhá trať čaká tých najzdatnejších cyklistov a meria 80 km s prevýšením 2300 m. Prezentácia bude prebiehať na recepcii hotela Laura v Rajeckých Tepliciach, cieľovou páskou pretekári prejdú na kúpalisku Laura, kde ich môžu čakať fanúšikovia. Zaspievať príde aj speváčka Michaela Martykanová s hudobnej skupiny KOMA, víťazka hudobného festivalu ČADCAPOP 2019.

Zelený prístup ako samozrejmosť

Návštevníci aj pretekári si už zvykli na zelený prístup organizátorov počas celej série. Plasty nahrádzajú na každých pretekoch prírodné materiály, textilné štartovacie vaky či letáky vytlačené na recyklovanom papieri sú už neoddeliteľnou súčasťou pretekov. Organizátori sa starajú aj o dôsledné čistenie tratí po pretekoch, ale aj o triedenie odpadu na podujatiach. Každý rok sa tak pracuje na tom, aby bola uhlíková stopa pretekov čo najnižšia.

Značky: