Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Prvé vozidlo značky ŠKODA na báze modulárnej elektrifikovanej platformy (MEB) koncernu Volkswagen sa vydalo neprešľapanými cestami. Iba šesť krokov stačí k úspešnej konfigurácii vozidla ŠKODA ENYAQ iV

Automobilka ŠKODA vstupuje s modelom ENYAQ iV do novej éry elektromobility a pri tejto príležitosti rovnako zavádza novú prehľadnú štruktúru konfigurácie vozidla a inovatívny koncept interiéru. Prvé vozidlo značky ŠKODA na báze modulárnej elektrifikovanej platformy (MEB) koncernu Volkswagen ponúka individuálne dizajnové varianty interiéru. Dizajnové varianty, voliteľné na želanie, rozširujú doterajšie výbavové verzie a inšpirujú sa modernými svetmi bývania. Farby a materiály sú dokonale zladené. Kateřina Vránová, vedúca oddelenia Colour & Trim v ŠKODA Design, a jej kolega Stefan Webelhorst v nasledujúcom rozhovore hovoria o výbere čiastočne prírodných, udržateľne spracovaných alebo recyklovaných materiáloch a vo videu ukazujú, ako ľahko si je možné nové vozidlo ŠKODA ENYAQ iV konfigurovať – a to iba vďaka šiestim krokom.

 Čisto elektrické SUV ŠKODA ENYAQ iV je prvý sériový model českej automobilky na báze modulárnej elektrifikovanej platformy (MEB) koncernu Volkswagen, pričom kombinuje inovatívne technológie s progresívnym a emocionálnym dizajnovým jazykom. ENYAQ iV sa vyrába v hlavnom výrobnom závode značky ŠKODA v Mladej Boleslavi a je tak jediným európskym modelom na platforme MEB, ktorý vzniká za hranicami Nemecka. Okrem lokálne bezemisnej prevádzky pri ňom ŠKODA vsádza na trvalú udržateľnosť. To podčiarkuje použitím kože opracovanej bez chemikálií (extraktom z listov olivovníka) a aj čalúnením vyrobeným zo zmesi prírodnej vlny a polyesteru z recyklovaných PET fliaš.

Zmes zo 60 % recyklovaného polyesteru a 40 % prírodnej vlny okrem iného zaisťuje príjemné sedenie. Žiadne iné vlákno neabsorbuje toľko vlhkosti ako prírodná vlna. Pôsobí chladivo a je priedušná. Okrem toho filtruje škodlivé látky a pachy z okolia. Použitá prírodná vlna je nezávisle testovaná a certifikovaná podľa striktných požiadaviek spoločnosti Woolmark Company. Poťahy sedačiek nesú označenie Wool Blend Performance, ktoré získavajú produkty obsahujúce od 30 do 49,9 % prírodnej vlny.

Jednoducho zrozumiteľná a užívateľsky prívetivá je nová štruktúra konfigurácie vozidla s celkom dvanástimi individuálne ladenými dizajnovými variantmi interiéru, ktoré reprezentujú rôzne životné štýly – od moderného cez luxusný, až po športový. V závislosti od veľkosti batérie, pohonu a variantu modelu si zákazník môže vybrať až z piatich uvedených štýlov. Mimoriadne výbavy sú prehľadne usporiadané do voliteľných paketov, kde sú niektoré prvky výbavy a služby k dispozícii pre všetky modely.

Aká filozofia stojí za novými dizajnovými variantmi modelu ŠKODA ENYAQ iV?

Kateřina Vránová: Automobil je pre mnohých ľudí rovnako osobným miestom ako vlastný domov, teda miestom, v ktorom niektorí trávia mnoho času a kde sa chcú cítiť dobre. Rovnako ako v prípade vlastného bývania je pritom vkus veľmi individuálny. Niektorí zákazníci majú radi moderné a čisté prostredie, iní zase uprednostnia exkluzivitu a komfort alebo zvlášť športový charakter. S dizajnovými variantmi sa inšpirujeme podľa týchto štýlov bývania, prenášame ich do interiéru vozidla ENYAQ iV, a tým vnášame do vozidla pocit domova. V našom tíme sme sa sústredili na to, aby boli farby a materiály dokonale zladené. To všetko má podporiť požadovaný charakter životného štýlu bez toho, aby musel zákazník príliš premýšľať o správnej kombinácii detailov.

Ktoré štýly moderného bývania sú vo vozidle ENYAQ iV k dispozícii?

Stefan Webelhorst: Model ENYAQ iV 50 je vybavený základným dizajnovým variantom interiéru Studio, kde ide forma ruka v ruke s funkciou a vytvára tak prehľadné usporiadanie. Od verzie ENYAQ iV 60 je štandardom dizajnový variant Loft, navrhnutý v štýle moderného bývania mladých rodín. Varianty Lounge a Suite sú exkluzívnejšie, luxusnejšie a ponúkajú napríklad kožené poťahy alebo dekoračné lišty lakované klavírnym lakom. Športový charakter nesú obe verzie RS Lounge a RS Suite pre model ENYAQ iV RS. Plánované sú ďalšie varianty interiéru inšpirované moderným bývaním pre neskoršie deriváty SPORTLINE a L&K modelu ENYAQ iV. Mne osobne sú najbližšie verzie Lodge a ecoSuite.

Prečo? Čím sa tieto dva dizajnové varianty vyznačujú?

Stefan Webelhorst: Výberom materiálov s dôrazom na udržateľnosť. Vo variante Lodge po prvý raz používame poťahy sedačiek, ktoré obsahujú 40 % prírodnej vlny a ktoré nesú aj certifikáciu od Woolmark Company. Zostávajúcich 60 % tejto látky je vyrobených z polyesteru získaného z recyklovaných PET fliaš. Poťahy majú veľmi príjemný povrch a zaisťujú rovnako príjemné sedenie. Sú perfektnou voľbou pre zákazníkov, ktorým rovnakou mierou leží na srdci nie len naša planéta, ale aj estetika. Variant interiéru ecoSuite sa vyznačuje kožou vo farbe koňaku vyrobenej bez použitia chemikálií. Namiesto nich bol pre opracovanie použitý extrakt z listov olivovníka. Táto koža je použitá aj v exkluzívnej verzii Founders Edition, ktorá bude limitovaná počtom 1895 kusov ako pripomenutie roku založenia automobilky ŠKODA.

Popri dizajnových variantoch interiéru zaviedla značka ŠKODA pre model ENYAQ iV aj novú štruktúru konfigurácie vozidiel. V čom táto zmena spočíva?

Kateřina Vránová: Chceme zákazníkom čo najviac zjednodušiť a sprehľadniť konfiguráciu ich vysnívaného vozidla. Vďaka tejto novej štruktúre si zákazníci nakonfigurujú vozidlo ENYAQ iV iba v šiestich krokoch. Po počiatočnej voľbe veľkosti batérie a elektromotora rozhodujú ďalej o výbere dizajnového variantu interiéru, o farbe vozidla, chrómových prvkoch a dizajne kolies. Ako štvrtý krok je na rade výber voliteľnej výbavy. V tomto kroku sme po novom združili desiatky samostatných prvkov výbavy do logicky usporiadaných paketov. Väčšina týchto paketov je k dispozícii ako v základnom variante, tak aj v rozšírenom variante Plus. Piaty krok zahŕňa jednotlivé prvky výbavy, ktoré sú pre každý model ENYAQ iV k dispozícii, napríklad ťažné zariadenie, tepelné čerpadlo alebo funkcia rýchlonabíjania s výkonom 100 alebo 125 kW. Konfiguráciu uzatvára ponuka predĺženej záruky a servisného plánu.

Značky: