Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

› Sériová výroba štvrtej generácie modelu Škoda Superb sa spúšťa len štyri týždne po svetovej premiére

› Škoda Superb a Volkswagen Passat sa začínajú vyrábať na rovnakej výrobnej linke, čo prinesie koncernu Volkswagen významné synergie

› Od roku 2001 sa vyrobilo 1,6 milióna vozidiel Superb troch generácií, čím sa stal vrcholom ponuky modelov Škoda so spaľovacím motorom

Štyri týždne po svetovej premiére, ktorá prebehla neďaleko Prahy, spustila spoločnosť Škoda Auto v bratislavskom závode koncernu Volkswagen výrobu štvrtej generácie modelu Superb. Presunom top modelu so spaľovacím motorom z Kvasín sa uvoľnia výrobné kapacity tamojšieho závodu, ktoré sa využijú na výrobu modelu Octavia. Od uvedenia prvej novodobej generácie modelu Superb na trh v roku 2001 je tento automobil vlajkovou loďou medzi modelmi Škoda so spaľovacím motorom.

Andreas Dick, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť Výroby a logistiky, hovorí: „Uvedenie novej generácie modelu na trh je pre všetkých zamestnancov vždy výnimočný okamih. A pre nový Superb to platí dvojnásobne, pretože v rámci takzvaného projektu Beta+ prebiehal spoločný vývoj modelov Škoda Superb a Volkswagen Passat pod vedením spoločnosti Škoda. Dobre zvládnutá realizácia projektu a presun výroby modelu Superb do Bratislavy sú dôkazom vysokej kvalifikovanosti a odbornosti zamestnancov Škoda Auto. S novou generáciou nášho úspešného vrcholného modelu so spaľovacím motorom tak využívame aj významné synergie. Úprimne ďakujem všetkým kolegom, ktorí veľkým pracovným nasadením prispeli k tomuto projektu.“

Synergie v rámci skupiny: výroba štvrtej generácie modelu Superb v Bratislave

Rozhodnutie o výrobe štvrtej generácie modelu Superb v bratislavskom závode koncernu Volkswagen bolo oznámené už v novembri 2020. Tento krok je súčasťou projektu Beta+, ktorý je zameraný predovšetkým na využitie synergií vo výrobnej sieti a ďalšie zvýšenie efektívnosti. Škoda Auto bola zodpovedná za kompletný vývoj modelov Škoda Superb a Volkswagen Passat a ich výroba bude prebiehať na rovnakej linke.

Presunom modelu Superb do Bratislavy vytvorí Škoda kapacitu pre výrobu automobilov typu Octavia v závode v Kvasinách od leta 2024. To zároveň umožní vyrábať viac elektromobilov v závode v Mladej Boleslavi.

Výroba modelu Škoda Superb na Slovensku sa začína karosárskymi dielmi. Mnohé z nich sa lisujú v bratislavskom závode a kompletizácia prebieha v novej karosárni. Hala bola predtým nevyužívaná a v rámci projektu Beta+ prešla kompletnou premenou. Za necelé dva roky tu Škoda Auto nainštalovala viac ako 500 najmodernejších výrobných strojov a ovládacích riadiacich zariadení spolu s pokročilou technológiou lepenia dielov a dôležité bolo aj nadviazanie spolupráce s novými dodávateľmi. Okrem toho bola montážna hala rozsiahlo prestavaná: samotná linka, do ktorej boli nové modely plynule integrované, sa predtým nepoužívala na výrobu plug-in hybridných vozidiel, ale len na výrobu konvenčných modelov Škoda a Volkswagen. Komplexná modernizácia výrobnej haly tak zahŕňala inštaláciu automatizovaných manipulačných zariadení, priemyselných kamerových systémov a ďalších technológií pre montážnu linku. Okrem toho bola oblasť výroby podvozkov upravená tak, aby sa na tej istej linke mohli vyrábať aj plug-in hybridné verzie.

Veľkou premenou prešla aj lakovňa v bratislavskom závode, čím sa dosiahlo zlepšenie ekologických parametrov. K ekologickejšej prevádzke prispelo napríklad zavedenie nových lakovacích kabín vybavených modernými systémami cirkulácie vzduchu so schopnosťou zachytávať prchavé organické látky.

Nový dizajnový jazyk modelu Superb a široká ponuka pohonných jednotiek

Výroba štvrtej generácie modelu Škoda Superb sa začne verziou kombi, po ktorej bude v prvej polovici roka 2024 nasledovať hatchback. Ponuka moderných a úsporných pohonných jednotiek zahŕňa tri benzínové motory s výkonmi od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k) a dva naftové motory s výkonmi 110 kW (150 k) a 142 kW (193 k). Okrem toho ponuka zahŕňa nový plug-in hybridný pohon s čisto elektrickým dojazdom viac ako 100 km, ktorý je určený výlučne pre verziu kombi, ako aj mild-hybridnú verziu – v modelovom rade Superb použitú prvýkrát.

Superb: etalón dizajnu a konštrukčných riešení značky Škoda od roku 1934

História modelu Škoda Superb siaha až do roku 1934, keď bol predstavený vôbec prvý nositeľ tohto mena: Škoda 640 Superb. Špičkové modely si slávne meno zachovali až do roku 1949. V roku 2001 Škoda oživila historický názov a použila ho pre prvú modernú generáciu modelu Superb.  Doteraz bolo vyrobených viac ako 1,6 milióna vozidiel tejto vlajkovej lode značky Škoda so spaľovacím motorom.

Viac informácií o histórii značky Škoda v Bratislave nájdete tu.

Značky: