Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Mníchov. BMW Group reorganizuje oddelenie dizajnu a urobí ďalší krok smerom k udržateľnej a štíhlejšej organizačnej štruktúre. Jozef Kabaň, predtým šéf dizajnér značky BMW, prevezme v danej oblasti značku Rolls-Royce s účinnosťou od 1.apríla 2019. Domagoj Dukec, predtým hlavný dizajnér pre modely BMW i a BMW M, prevezme v ten istý deň zodpovednosť za dizajn celej značky BMW. Táto systematická konsolidácia zodpovedností sústredí oveľa dôslednejšie dizajn značky BMW na moderné výrobky a ich osobitý charakter.

„Reorganizácia BMW Group Design je signálom našej budúcej orientácie. Nová štruktúra zabezpečí vyššiu účinnosť, rýchlosť a reakciu v našich procesoch dizajnu. Nové zodpovednosti budú určovať smer dizajnu pre jednotlivé značky a zladia ich s budúcimi požiadavkami, “povedal v piatok v Mníchove Adrian van Hooydonk, šéf BMW Group Design.

ROLLS-ROYCE MOTOR CARS OZNAMUJE VYMENOVANIE NOVÉHO ŠÉFDIZAJNÉRA

Rolls-Royce Motor Cars oznámilo, že Jozef Kabaň bol vymenovaný za nového šéfdizajnéra.

Kabaň, 46, je skúsený a talentovaný dizajnér, ktorý väčšinu svojej kariéry pôsobil na seniorskych pozíciách v automobilovom dizajne. Kabaň prichádza do Rolls-Royce Motor Cars z BMW Group, kde od roku 2017 pôsobil ako šéfdizajnér štúdia BMW.

Plný nadšenia pre automobilový dizajn, umelecky založený od útleho veku, fixovaný na detail. Kabaň ukončil štúdium v Bratislave a Londýne, ktoré potom zavŕšil titulom Master of Art v dizajne vozidiel na Royal College of Art v Londýne. Vo veku len 20 rokov bol Kabaň jedným z najmladších dizajnérov všetkých čias, ktorý sa pridal do VW Group. Napredoval rýchlo a v roku 1998 mu bolo zverené vedenie projektu pre Bugatti Veyron, pre ktorý nadizajnoval exteriér. Už počas tejto skorej etapy svojej kariéry si získal všeobecné uznanie za dizajn tým, že predviedol svoje schopnosti kombinovať automobilový svet so svetom luxusu a umenia.

Jeho úspech ho viedol k túžbe rozšíriť svoje skúsenosti na automobilovom poli vedúc k riaditeľovi Oddelenia pre dizajn exteriéru, najprv v Audi AG, neskôr v Škoda Auto. V Škode získal uznanie za revolucionizáciu výrobcovho dizajnového étosu, s výrazným vplyvom na dizajn a emocionálnosť značky u širokého radu modelov. Počas tejto etapy svojej kariéry mal aj zodpovednosť za dizajn v menšom množstve projektov, vrátane limitovaných a špeciálnych edícií a výstavných vozidiel.

Torsten Müller-Ötvös, generálny riaditeľ Rolls-Royce Motor Cars, uviedol: „S potešením Vám oznamujem, že Jozef Kabaň bol menovaný za šéfdizajnéra. Je výnimočne talentovaným dizajnérom s výraznou históriou a značným rozhľadom a schopnosťami. Je potvrdením nášho úspechu v biznise, že ako vedúci svetový luxusný dom sme schopní pritiahnuť svetovo najnadanejšie dizajnové talenty.“ Pokračoval: „Toto je vzrušujúci čas pre našu značku a ja sa teším na uvítanie Jozefa v Rolls-Royce rodine.“

Adrian van Hooydonk, vedúci dizajnér, BMW Group, komentoval: „Rolls-Royce dizajnérsky tím vytvára vynikajúce motorové vozidlá a luxusné objekty. Som presvedčený, že Jozef Kabaň rozhodne povedie tento fenomenálny tím do skvelej budúcnosti.”

Kabaň je ženatý, má dcéru a syna. Pôsobiť bude v dizajnérskych štúdiách spoločnosti v Goodwoode v okrese West Sussex a v Mníchove.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.