Internet vecí prináša viacero inovatívnych riešení, ktoré poskytujú firmám hodnotné informácie.

Slovanet je slovenský operátor, ktorý ponúka služby pre koncových spotrebiteľov a takisto aj pre firmy. Medzi firemné služby patrí pevné garantované pripojenie, hlasová komunikácia, bezpečnostné riešenia, IoT technológie a cloudové služby – ich tretiu generáciu predstavil operátor na jeseň 2021.

Slovanet koncom októbra 2022 usporiadal odbornú diskusiu k téme ENERGIE PREHĽADNE A POD KONTROLOU NA JEDEN KLIK, ktorá je v dnešnej dobe viac ako aktuálna, nakoľko sa zaoberá otázkou optimalizácie spotreby elektrickej energie.

Cena energií išla tak rýchlo hore, že s tým musíme niečo robiť. Chvalabohu máme digitalizáciu. Preto sme sa rozhodli priniesť túto tému, hoci ide čiastočne mimo náš základný biznis, ako je bezpečnosť, internet a cloudové služby,“ povedal Martin Žák, obchodný riaditeľ spoločnosti Slovanet.

„Od roku 2008 sa cena energií výraznejšie nemenila, takže sme tento parameter pustili z nášho hľadáčika a neriešili sme optimalizáciu energií. Sme absolútne nepripravení na aktuálnu situáciu, a preto musíme reagovať rýchlo,“ dodal Žák.

Pozrite si videoreportáž z odbornej diskusie

Riešením môže byť Enmon so senzormi na IoT sieti Slovanetu

Riešením, ktoré môže pomôcť v tejto situácii, je služba Enmon. Ide o jediný online softvér svojho druhu v Európe, ktorý zobrazuje firmám ucelené dáta o spotrebe elektrickej energie. Tieto dáta je možné získať z faktúr, avšak skutočné čaro riešenia spočíva v zbieraní dát z online meracích prístrojov. Vďaka tomu môže firma získať všetky potrebné dáta v reálnom čase a nemusí ich analyzovať až dodatočne, ak by pracovala iba s faktúrami.

Online meracie prístroje bežia na LoRaWAN sieti Slovanetu, ktorá je dostupná vo všetkých krajských mestách na Slovensku, pričom operátor dokáže v prípade požiadavky firmy rozšíriť pokrytie na ďalšie potrebné miesta.

LoRaWAN je energeticky nenáročná sieť, batéria senzorov nie je vyťažovaná non-stop. Vďaka tomu dokážu mať senzory relatívne dlhú životnosť. Staráme sa o tieto zariadenia, robíme nad nimi dohľad aj servis. Ak je potrebné vymeniť batériu, meníme ju my, keďže je to služba,“ vysvetlil Martin Žák zo Slovanetu.

V kombinácii so službou Enmon dokážu meracie prístroje sledovať elektrinu, plyn, teplo aj vodu. Všetky tieto dáta sa v Enmone spoja do prehľadného celku a poskytujú firmám hodnotné informácie na jednom mieste. Pomocou získaných dát je možné efektívne identifikovať nadmernú spotrebu energie či iných veličín a optimalizovať tak prevádzku.

SlovanetZdroj: Samuel Hindy / TOUCHIT
Vľavo Peter Dolíhal, CEO spoločnosti ENMON APP, vpravo Martin Žák, obchodný riaditeľ spoločnosti Slovanet

Príklady z praxe

Službu Enmon využíva napríklad Národný ústav detských chorôb. Ján Fančovič, vedúci prevádzkovo – technického odboru, sa vyjadril, že jedným z dôvodov, prečo nasadili Enmon, bola vízia spraviť nemocnicu energeticky nezávislejšou a zelenšou.

„Hľadali sme spôsob, ako by sme získali energie pod kontrolu a tohto partnera sme získali v Enmone. Z nemocnice sme spravili zelenší projekt, získali sme dáta, ktoré sme dovtedy nemali, a tie nám ponúkli optimalizáciu a pasportizáciu – vytvorili sme modely energetickej spotreby,“ vysvetlil Fančovič.

Enmon využívajú firmy rôznych veľkostí. Jeho najväčší zákazník má okolo 280 prevádzok s približne 800 odbernými miestami. Jeho analýza trvala mesiac. Čo sa nasadzovania online senzorov na meranie týka, 5 budov s 50 meračmi je možné pripojiť do Enmonu cez LoRaWAN sieť Slovanetu v priebehu 2 až 4 dní.

EnmonZdroj: Enmon
Rozhranie služby Enmon

Slovanet ponúka aj ďalšie IoT riešenia

Slovanet ponúka aj ďalšie riešenia, ktoré sú založené na technológiách Internetu vecí, a ktoré môžu firmám pomôcť nielen optimalizovať spotrebu energie, ale aj získať kontrolu nad dôležitými parametrami alebo objektmi v ich vlastníctve.

„Je to veľmi široký diapazón služieb. Dobrí sme v sledovaní jednoduchých veličín, ako sú teplota alebo vlhkosť, ktoré vieme sledovať či už v mraziarenských zariadeniach, v nemocničnom prostredí alebo v mobilných zariadeniach, ktoré potrebujú byť v stabilnej teplote,“ vysvetlil Martin Žák, obchodný riaditeľ spoločnosti Slovanet.

„IoT služby sa využívajú aj v poľnohospodárstve, aby výrobcovia dokázali predikovať škodcov. Vedia kedy striekať a kedy polievať. A tieto služby prinášajú digitalizáciu aj do ďalších odvetví – vieme sledovať účinnosť zváračov, účinnosť strojov či zaťaženosť výťahov,“ dodal Žák.

Pokiaľ vás zaujímajú ďalšie detaily o IoT riešeniach Slovanetu a o službe Enmon, pozrite si našu videoreportáž z odbornej diskusie. Informácie o ďalších službách Slovanetu pre firmy, vrátane cloudových služieb tretej generácie, si môžete prečítať v samostatnom článku alebo si ich pozrieť priamo na webe Slovanetu.

Slovanet: IoT službyZdroj: Slovanet
Demo rozhranie IoT služby od Slovanetu

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Slovanet.

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit