Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Slovenská biotechnologická spoločnosť, ktorá sa zameriava na priamu genetickú analýzu DNA s cieľom odhaliť zdravotné riziká, ale aj predispozície v oblasti výživy a športu, získala investíciu vo výške 250 000 EUR od investičného fondu v správe CB Investment Management. DNA ERA využije investíciu primárne na rast spoločnosti na domácom trhu a expanziu do zahraničia.

Spoločnosť DNA ERA založila v roku 2018 manželská dvojica – genetička Michaela Šišková a Jakub Šiška, ktorý sa venuje aplikovanej matematike. Vďaka vlastnému unikátnemu softvéru a v spolupráci s certifikovaným laboratóriom v Nemecku poskytuje dnes už nielen slovenským zákazníkom komplexné informácie o zdravotných predispozíciách vo forme priamej genetickej analýzy DNA zo vzoriek slín. V závere roka 2020 predstavila DNA ERA novú vizuálnu identitu, s ktorou sa spája aj predstavenie nového DNA testu zameraného na metabolizmus, športové predispozície a výživu. Investícia je významným posunom v životnom cykle firmy, ktorá posilňuje značku a mieri na nové trhy. „Získať externý kapitál bolo jedným zo strategických rozhodnutí, ktoré nám pomôžu naplniť naše ambície priniesť dostupný DNA profil pre bežnú verejnosť s kompletným online servisom a najnovšími poznatkami vedy. Investícia od CB Investment Management posilní značku DNA ERA na domácom trhu a rozbehne expanziu do okolitých krajín. Vnímame to tiež ako novú príležitosť otvárať dvere modernej vede a vedcom na Slovensku,” hovorí Michaela Šišková, CEO spoločnosti a držiteľka ocenenia Forbes 30 pod 30 za rok 2020.

Zdroj: Matt Rybansky, DNA ERA

Zdroj: Matt Rybansky, DNA ERA

Spoločnosť CB Investment Management, ktorá investuje do firmy DNA ERA, tým napĺňa svoju misiu poskytovať rastový kapitál pre mladé inovatívne slovenské firmy. Ako dcérska spoločnosť investičnej platformy Crowdberry získala do správy 23,2 mil. eurový fond. Prostredníctvom neho realizovala investície do firiem ako Cviker, Artzenal, Nitroterra Technology, Airlogy Labs alebo analytickej platformy altFINS na monitoring a analýzu digitálnych aktív, ktorá si získala pozornosť svetových médií. Fond okrem kapitálu ponúka aj skúsenosti, prepojenie na ďalšie firmy a ďalšie financovanie projektov cez platformu Crowdberry, ktorá je určená súkromným a inštitucionálnym investorom. „Biotechnológie sú špecifickou kategóriou technologického sveta. Ich miesto je v súčasnosti nepopierateľné, pretože prinášajú riešenia a prístup k dátam v zásadnej oblasti nášho života – a to je ľudské zdravie a jeho ochrana. DNA ERA je príkladom ďalšieho úspešného príbehu zo Slovenska, ktorý ukazuje na podceňovaný potenciál slovenských vedcov – podobne, ako to bolo v prípade spoločností MultiplexDX a Glycanostics. Sme presvedčení, že DNA ERA naplní predpoklady a ciele tejto investície. Sme radi, že sa budeme podieľať na ďalšom rozvoji tejto firmy a jej nadaného tímu,” hovorí Dano Gašpar, partner, CB Investment Management.

Okrem príprav nového DNA testu, vylepšení používateľského zážitku a interpretácie DNA analýz bude časť investícií použitá aj na marketingové aktivity a rozbeh trhu v Českej republike. Spoluzakladateľ spoločnosti Jakub Šiška dodáva: „Plánujeme množstvo zaujímavých aktivít ako je napr. nová platforma, ktorá mení to, ako interpretujeme dáta našim zákazníkom. Pozeráme sa tiež po nových partnerských spoluprácach a pripravujeme vstup na český trh, ktorý vnímame ako prvú zastávku na ceste za naším cieľom – dostať DNA analýzu ku všetkým, ktorí veria vede a chcú ju využiť vo svoj prospech.”

Značky: