Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Automobil predstavuje ďalší krok v úspešnej SUV ofenzíve na európskom trhu.

  • ŠKODA KAMIQ v sebe spája agilitu kompaktného automobilu s klasickými prednosťami vozidla kategórie SUV
  • Slovenská premiéra modelu sa uskutoční na autosalóne v Bratislave

Nový kompaktný mestský crossover, ktorým značka ŠKODA pokračuje vo svojej SUV ofenzíve, sa predstaví slovenskej motoristickej verejnosti v exkluzívnej premiére na bratislavskom autosalóne. Nový model ŠKODA KAMIQ, ktorý v sebe spája klasické prednosti vozidla SUV, akými sú zvýšená svetlá výška alebo pohodlná pozícia sedadiel, s agilitou kompaktného vozidla, budú môcť návštevníci autosalónu v Bratislave vidieť na stánku značky ŠKODA v hale B Incheba Expo od utorka 30. apríla do nedele 5. mája.

Sme radi, že iba necelé dva mesiace po svetovej premiére na autosalóne v Ženeve môžeme slovenským návštevníkom autosalónu ukázať náš najnovší prírastok v modelovej ofenzíve značky – kompaktný crossover ŠKODA KAMIQ,“ uviedol Marek Růžička, konateľ ŠKODA AUTO Slovensko a ďalej dodal: „Veríme, že model KAMIQ – naše prvé mestské SUV – nadchne pre značku ŠKODA nových zákazníkov. Novinka totiž zaujímavo kombinuje vysokú pozíciu sedadiel, typickú pre automobily SUV, s dobrým výhľadom z vozidla, dynamické jazdné vlastnosti, emocionálny dizajn, vysokú úroveň bezpečnosti a najmodernejšie možnosti konektivity. Slovenskí zákazníci, ktorých si KAMIQ získal už dnes, si novinku budú môcť objednať už na jeseň tohto roku.“

Vzhľad automobilu ŠKODA KAMIQ, ktorý pokračuje v úspešnom dizajnovom jazyku vozidiel SUV KODIAQ a KAROQ, charakterizujú nové dvojdielne predné svetlomety so svetlami pre denné svietenie umiestnenými hore. Mestské SUV využíva modulárnu platformu MQB a napriek dĺžke 4 241 mm ponúka veľkorysý priestor, typický pre značku ŠKODA. Vďaka moderným asistenčným systémom, ekologickým a úsporným motorom, najnovším infotainment systémom a najmodernejším možnostiam konektivity automobil ŠKODA KAMIQ skvele spĺňa nároky súčasného moderného cestovania. Zároveň posilňuje emocionálny dizajnový jazyk značky ŠKODA.

Názov KAMIQ zároveň pokračuje v už zabehnutom názvosloví modelov SUV značky ŠKODA. Názvy väčších modelov ŠKODA KAROQ a ŠKODA KODIAQ sa tiež začínajú písmenom K a končia písmenom Q. Vozidlom KAMIQ chce spoločnosť ŠKODA AUTO v čoraz obľúbenejšom segmente mestských SUV osloviť nových, mladších zákazníkov, ktorí majú radi moderný život a dobrodružstvo. Veľmi dôležitými prvkami v tejto triede vozidiel sú terénny vzhľad a vysoká úspornosť. Vozidlo ŠKODA KAMIQ je ponúkané výhradne s pohonom predných kolies.

Interiér: Prehľadný, priestranný a pohodlný

KAMIQ je druhý model značky ŠKODA s novým konceptom poňatia interiéru. Dominuje mu samostatný displej s uhlopriečkou 9,2″, umiestnený v zornom poli vodiča, ktorý je jedným z najväčších v triede. Charakteristická línia okolo samostatného displeja kopíruje tvar kapoty motora a vytvára tiež ergonomicky tvarovanú opierku ruky, ktorá ovláda dotykovú obrazovku. Na želanie dodávaný Virtuálny Kokpit s 10,25″ displejom patrí tiež k najväčším vo svojej triede. Prepracovaná prístrojová doska plynulo nadväzuje na emocionálne dizajnový jazyk karosérie vozidla. Bočné prieduchy ventilácie siahajú až k dverám a opticky tak zväčšujú veľkorysú šírku interiéru vozidla KAMIQ.

Prístrojová doska s novými veľkoplošnými dekoračnými lištami a výplne predných dverí majú kvalitný, mäkčený povrch s novou špecifickou úpravou. Tá napodobňuje kryštalickú štruktúru a bude v budúcnosti charakterizovať štýl značky ŠKODA. Na želanie ponúkané ambientné LED osvetlenie v troch rôznych farbách (biela, červená a medená) dodáva veľkorysému priestoru interiéru príjemnú atmosféru a opticky dopĺňa odtiene farieb a farebné kontrastné prešitie poťahov sedadiel. Čalúnenie sedadiel je na želanie z kvalitného mikrovlákna Suedia.

Karoséria: Veľkorysý priestor napriek kompaktným vonkajším rozmerom

Dĺžka nového automobilu ŠKODA KAMIQ je 4 241 mm, šírka 1 793 mm, výška 1 531 mm. Rázvor meria 2 651 mm, čo je výhodné najmä pre cestujúcich na zadných sedadlách. Priestor pred kolenami cestujúcich na zadných sedadlách je 73 mm. Základný objem batožinového priestoru je 400 l. Sklopením operadiel zadných sedadiel sa dá objem batožinového priestoru rozšíriť na
1 395 l. Na želanie je k dispozícii aj sklopné operadlo sedadla spolujazdca. Vďaka tomu možno bez problému prevážať aj predmety dlhé až 2 447 mm.

Pohonné jednotky: Päť motorov a na želanie dostupný nastaviteľný podvozok

Všetky motory, ktoré ŠKODA KAMIQ ponúka, majú priame vstrekovanie, sú vybavené turbodúchadlom, rekuperáciou brzdnej energie a Start-Stop systémom. Samozrejme, všetky spĺňajú emisnú normu Euro 6d-TEMP. Základný trojvalcový motor 1,0 TSI má výkon 70 kW (95 k) a ponúka maximálny krútiaci moment 175 Nm. O prenos hnacej sily sa stará päťstupňová manuálna prevodovka.

Motor 1,0 TSI s výkonom 85 kW (115 k), ktorý ponúka maximálny krútiaci moment 200 Nm, je štandardne dodávaný s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. Na želanie je ponúkaná tiež automatická sedemstupňová prevodovka DSG. Vrcholnú motorizáciu tvorí štvorvalcový motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k) a maximálnym krútiacim momentom 250 Nm. Aktívne riadenie valcov (ACT) v prípade malej záťaže automaticky vypína oba prostredné valce a znižuje tak spotrebu. Aj tento motor je štandardne dodávaný s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou, na želanie je ponúkaná automatická sedemstupňová prevodovka DSG. Všetky benzínové motory sú vybavené filtrom pevných častíc.

Štvorvalcový naftový motor 1,6 TDI má výkon 85 kW (115 k), ponúka krútiaci moment 250 Nm a je štandardne vybavený systémom SCR so vstrekovaním AdBlue a filtrom pevných častíc. Úsporný vznetový motor je štandardne dodávaný s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. K dispozícii je aj voliteľná automatická sedemstupňová prevodovka DSG.

Ekologickým variantom nového vozidla ŠKODA KAMIQ je moderná verzia motora 1,0 G-TEC. Tento trojvalcový motor s pohonom na zemný plyn má výkon 66 kW (90 k) a ponúka maximálny krútiaci moment 160 Nm. V porovnaní s konvenčnými motormi produkuje menej emisií. Tento motor je dodávaný s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou.

Podvozok automobilu ŠKODA KAMIQ so svetlou výškou, ktorá je o 37 mm vyššia ako u nového kompaktného vozidla ŠKODA SCALA, v sebe spája klasické prednosti vozidla SUV s dynamickými jazdnými vlastnosťami kompaktného automobilu.

Bezpečnosť: Moderné asistenčné systémy známe z vozidiel vyšších tried

ŠKODA KAMIQ ponúka najmodernejšie asistenčné systémy. Asistent pre udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu (Lane Assist) a Front Assist sú súčasťou štandardnej výbavy. Na cestách po diaľnici až do rýchlosti 210 km/h pomáha vodičovi tiež adaptívny tempomat (ACC), ktorý je dostupný na želanie.

Bezpečnosť zvyšujú aj ďalšie asistenčné systémy, ktoré sú k dispozícii voliteľne. V prípade hroziacej nehody proaktívna ochrana cestujúcich Protect Assist, ktorá je dostupná v štandardnej výbave automobilu, automaticky uzavrie bočné okná a predopne bezpečnostné pásy na predných sedadlách. V prípade nehody cestujúcich ochraňuje deväť airbagov, medzi ktoré patria aj kolenný airbag vodiča alebo zadné bočné airbagy. Štandardne dodávaná multikolízna brzda zabraňuje nekontrolovanému pohybu vozidla po zrážke.

Konektivita: Vďaka integrovanej karte eSIM stále online

Nový automobil ŠKODA KAMIQ ponúka tri infotainment systémy. Samostatná centrálna obrazovka vrcholného infotainment systému Amundsen, ktorá je umiestnená vysoko na prístrojovej doske v zornom poli vodiča, má displej s uhlopriečkou 9,2 palca. Spolu s 10,25″ displejom Virtuálneho Kokpitu, ktorý ponúka 5 režimov zobrazenia Classic, Basic, Modern, Sport s Extended ide o jedny z najväčších displejov vo svojej triede. Základný systém Swing s 6,5″ displejom ponúka štyri reproduktory vpredu. Infotainment systém Bolero je vybavený 8″ displejom. Informačné systémy Bolero a Amundsen ponúkajú osem reproduktorov. Sound System ŠKODA, ktorý je dostupný na želanie, má výstupný výkon 405 W a hudbu prenáša desať reproduktorov.

Vďaka stálemu pripojeniu na internet ŠKODA KAMIQ ponúka službu Tiesňového volania (eCall) a Proaktívny servis. V prípade nehody automobil odošle informácie o svojej aktuálnej polohe a stave integrovaným záchranným zložkám. Okrem toho je možné k vozidlu priradiť servisného partnera, ktorý sa v prípade servisnej potreby predčasne dohodne so zákazníkom na konkrétnom termíne.

Vysoký stupeň konektivity umožňuje aj služby z balíčka Vzdialený prístup (Remote Access). Pomocou aplikácie ŠKODA Connect App, alebo prostredníctvom webového portálu ŠKODA Connect je možné diaľkovo zamknúť alebo odomknúť vozidlo ŠKODA KAMIQ alebo skontrolovať, či sú všetky okná zatvorené.

Simply Clever: Mestské SUV značky ŠKODA ponúka nové prvky

ŠKODA KAMIQ má na palube viac ako 20 prvkov Simply Clever. Ako prvý automobil svojej triedy ponúka na želanie inteligentnú ochranu hrany dverí. Pri otvorení dverí sa automaticky vysunie plastová lišta. Tento prvok chráni automobil ŠKODA i vozidlá v okolí pred poškodením v mestských zónach s úzkymi parkovacími miestami. Pri nakladaní víkendového nákupu prídu vhod voliteľné elektricky ovládanie piate dvere. V základnej výbave je v batožinovom priestore dostupná odnímateľná LED lampa. Na želanie je k dispozícii mechanicky sklopné, elektricky odistiteľné ťažné zariadenie, ktoré sa vyklopí po stlačení tlačidla v batožinovom priestore.

Značky: