Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Podpisom novej zmluvy o účasti na Svetovej výstave EXPO Dubaj Slovensko oficiálne potvrdilo záujem zúčastniť sa na tejto prestížnej medzinárodnej výstave.

Zmluvu v Dubaji podpísala generálna komisárka slovenskej expozície Miroslava Valovičová s námestníkom štátnej ministerky pre zahraničnú spoluprácu Sultanom Al Shamsim. Návšteva komisárky nadviazala na minulotýždňové rokovania vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka s ministerkou pre zahraničnú spoluprácu a riaditeľkou EXPO Dubaj Reem Ebrahim Al Hashimy. Dubajská strana na rokovaniach vyjadrila pripravenosť napomôcť  pri úspešnej prezentácii Slovenska.

Svetová výstava EXPO Dubaj sa mala konať tento rok, ale pre celosvetovú pandémiu koronavírusu jej konanie organizátori presunuli, výstava sa uskutoční v novom termíne 1.10.2021 do 31.3.2022. Delegácia slovenskej komisárky v Dubaji okrem podpisu novej zmluvy o účasti predstavila v Dubaji aj koncept slovenského pavilónu. Slovensko sa bude v Dubaji prezentovať  konceptom s názvom „Pohyb budúcnosti“, ktorý bude zameraný na predstavenie inovatívnych a sofistikovaných technológií v oblasti vodíkového pohonu, letectva či vesmíru.

„Aj keď sme malou krajinou v srdci Európy, tak dokážeme prinášať inovatívne riešenia prostredníctvom nových technológií rešpektujúc environmentálne požiadavky s dôrazom na udržateľnosť. Naším cieľom je predstaviť Slovensko ako krajinu atraktívnych príležitostí s prostredím pre obchodné a investičné aktivity ako aj vedu a výskum,“ zdôraznila Valovičová.

Slovenská delegácia si bola v Dubaji prezrieť aj priestory budúceho pavilónu. S organizátormi riešili všetky potrebné záležitosti na bezproblémové zabezpečenie slovenskej účasti na výstave, ako aj podmienky pre účasť slovenských podnikateľov. „Vďaka priateľským bilaterálnym vzťahom sa nám podarilo dohodnúť lepšie podmienky pre slovenské podnikateľské subjekty, ktoré sa zúčastnia na EXPO Dubaj,“ podčiarkla komisárka. V Dubaji sa slovenská delegácia stretla aj s českými partnermi, s ktorými sa dohodli na vzájomnej súčinnosti a spolupráci počas výstavy EXPO Dubaj.

Výstavisko EXPO v Dubaji sa rozkladá na ploche o rozlohe viac ako 438 hektárov a je rozdelené na tri tematické oblasti „Udržateľnosť”, „Mobilita“ a „Príležitosť“. Svetovej výstavy sa zúčastní 192 krajín a organizátori predpokladajú, že ju počas šiestich mesiacov trvania výstavy navštívi viac ako 25 miliónov ľudí. Podrobnejšie informácie k výstave, ako aj možnosť prihlásiť sa, sú zverejnené na www.mhsr.sk/expo  a na webe agentúry SARIO.

Značky: