Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nový prírastok do radu objektívov Sony E-mount ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu, špičkový výkon automatického ostrenia a pôsobivú ovládateľnosť

Spoločnosť Sony prepísala definíciu kategórie štandardných objektívov so zoomom uvedením modelu FE 20-70mm F4 G (model – SEL2070G) na trh. Tento objektív sa môže pochváliť mimoriadne širokým rozsahom zoomu 20-70 mm v pozoruhodne kompaktnom a ľahkom fullframe objektíve s konštantnou svetelnosťou F4 v celom rozsahu zoomu. Vďaka pôsobivej kvalite obrazu typickej pre objektívy G LensTM, vysokej rýchlosti a presnosti sledovania AF, chytrému dizajnu pre maximálnu mobilitu a ovládateľnosť, je tak tento nový objektív určený pre širokú škálu tvorcov. Objektív FE 20-70MM F4 G je ideálnou voľbou na zhotovovanie najrôznejšieho obsahu, ako je vlogovanie a tvorba videí, až po statické snímky portrétov a krajiny.

„Uvedenie modelu FE 20-70MM F4 G na trh predstavuje novú koncepciu kategórie štandardných objektívov so zoomom,“ vyhlásil Yann Salmon Legagneur, riaditeľ produktového marketingu divízie Digital Imaging spoločnosti Sony Europe. „Objektív novej koncepcie má neuveriteľný, ultraširoký rozsah zoomu od 20 mm až po 70 mm, ktorý zabezpečuje skutočnú všestrannosť – ideálne sa hodí pre tvorcov fotografií i videí, keďže zaisťuje prepracovaný obraz a výnimočne dobre sa ovláda.“

Nový kompaktný a ľahký štandardný zoomový objektív pokrýva ultraširoký rozsah 20-70 mm

Objektív FE 20-70MM F4 G s jedinečným[1] ultraširokým rozsahom zoomu 20 až 70 mm a konštantnou svetelnosťou F4 ponúka vynikajúci optický výkon v pozoruhodne kompaktnom a ľahkom objektíve vďaka najnovšej konštrukcii objektívu Sony a technológii XD (extreme dynamic) Linear Motors. V kombinácii s kompaktným telom bezzrkadlovky poskytuje tento objektív vynikajúcu kvalitu obrazu takmer v každej situácii pri akejkoľvek ohniskovej vzdialenosti. Vynikajúca voľba na fotografovanie s minimálnym množstvom vybavenia.

Ultraširokouhlý koniec zoomu s ohniskovou vzdialenosťou 20 mm navyše umožňuje zachovať široký uhol záberu pri nakrúcaní videa s pomerom strán 16:9 alebo 2,35:1.

Vynikajúca kvalita obrazu charakteristická pre značku G Lens

Nový objektív FE 20-70MM F4 G ponúka úžasnú kvalitu obrazu a nádherný bokeh, ktoré plne zodpovedajú logu G Lens.

Vďaka najnovšej technológii spoločnosti Sony sa môže nový objektív pochváliť jedinečnou kvalitou obrazu G Lens v prekvapivo kompaktnom a ľahkom objektíve. Moderná optická konštrukcia tohto objektívu s dvomi asférickými členmi AA (Advanced Aspherical), jedným asférickým členom, tromi ED členmi (Extra-low Dispersion) a jedným asférickým ED členom súčasne koriguje chromatickú a sférickú aberáciu a zabezpečuje mimoriadne vysoký optický výkon v celom rozsahu zoomu. Optimalizované povrchové úpravy dodávajú tejto vynikajúcej optickej konštrukcii vysokú odolnosť proti odleskom a duchom a tiež zabezpečujú mimoriadny kontrast a čistotu.

Nádherný bokeh bol dosiahnutý vďaka fullframe obrazovým snímačom a je umocnený kruhovou clonou s 9 lamelami a optimálne vyladenou sférickou aberáciou. Vďaka tomu je možné vytvárať pôsobivé a nezabudnuteľné snímky.

Krátka minimálna ohnisková vzdialenosť objektívu FE 20-70MM F4 G uľahčuje pohyb okolo fotografovaných objektov, ako sú malé kvety, a umožňuje nájsť ideálny uhol záberu (0,3 metra na širokom konci a 0,25 metra na teleobjektíve pri použití automatického zaostrovania)[2]. Maximálne zväčšenie je 0,39x na dynamické detailné zábery zblízka.

Maximalizuje výkon AF pri fotografovaní aj nakrúcaní videa

Ostriaca sústava šošoviek objektívu je poháňaná dvomi najnovšími lineárnymi motormi XD od spoločnosti Sony, ktoré poskytujú vysoký výkon a zabezpečujú rýchly a tichý pohon ostrenia. Účinnosť pohonu sa oproti predchádzajúcim modelom výrazne zlepšila [3], a vďaka tomu sa rýchlosť automatického zaostrovania zvýšila až o 60 % [4]. Výkon sledovania sa oproti predchádzajúcim modelom [5] zlepšil približne dvojnásobne. Pohybujúce sa objekty sú preto sledované s vysokou spoľahlivosťou a presnosťou. Spoľahlivé sledovanie objektov dosahuje tento objektív v kombinácii s telom AlphaTM 1[6] pri kontinuálnom snímaní rýchlo sa pohybujúcich objektov rýchlosťou až 30 snímok za sekundu, rovnako ako pri nakrúcaní videa s vysokou snímkovou frekvenciou.

Výkon nahrávania videa navrhnutý pre vycibrený obraz

Objektív FE 20-70MM F4 G je vybavený najmodernejšou technológiou, ktorá minimalizuje dýchanie (focus breathing), rovnako ako preostrovanie a axiálny posun pri zoomovaní. Tým zabezpečuje zhotovovanie snímok v tej najvyššej kvalite. Tento objektív bol tiež starostlivo navrhnutý na tichú prevádzku pri nakrúcaní videí. Je preto vybavený pokročilými lineárnymi motormi XD a novo vyvinutou clonovou jednotkou, ktorá výrazne znižuje hluk a vibrácie.

Režim Active Mode stabilizácie obrazu[7] fotoaparátov radu AlphaTM  je veľmi účinný na ultraširokouhlom 20 mm konci rozsahu zoomu objektívu FE 20-70MM F4 G. Navyše poskytuje vynikajúci výkon stabilizácie obrazu pri zachovaní širokého uhla záberu. To môže byť veľmi užitočné pri zhotovovaní plynulých a stabilných záberov z ruky počas chôdze.

Zaostrovanie je mimoriadne dôležité pri nakrúcaní videí vo vysokom rozlíšení v kvalite 4K alebo 8K. Objektív FE 20-70MM F4 G v spojení s telami fotoaparátov radu AlphaTM umožňuje ľahko dosiahnuť presné zaostrenie a plynule sledovať rýchlo sa pohybujúce objekty vďaka dvom lineárnym motorom XD s vysokým výkonom a špičkovému riadiacemu systému v kompaktnom a ľahkom objektíve. Možnosť ponechať zaostrovanie na fotoaparáte môže byť pri fotení sólo fotiek veľkou výhodou.

Systém Linear Response MF [8] zabezpečuje, aby ostriaci krúžok reagoval priamo a lineárne na jemné ovládanie pri manuálnom zaostrovaní. Nezávislý clonový krúžok ponúka priame a intuitívne ovládanie clony.

Špičková ovládateľnosť a spoľahlivosť v akomkoľvek prostredí

Nezávislé krúžky ostrenia, zoomu a clony nového objektívu FE 20-70MM F4 G majú optimalizovaný priemer, šírku a umiestnenie na dokonalé ovládanie pri fotografovaní a maximálnu všestrannosť pri nahrávaní videa.

Pre ľahký prístup a pohodlné ovládanie je objektív vybavený dvomi programovateľnými tlačidlami na uzamknutie zaostrenia. Prepínač režimov ostrenia na bočnej strane objektívu umožňuje prepínať medzi automatickým a manuálnym zaostrovaním a rýchlo sa tak prispôsobiť meniacim sa podmienkam fotografovania. Napriek tomu, že ide o ultraširokouhlý objektív, je plne kompatibilný s kruhovými polarizačnými filtrami, takže má jeho užívateľ kreatívne možnosti úplne pod kontrolou. Obsahuje aj prepínač uzamknutia clony, ktorý zabraňuje nechceným zmenám nastavenia počas fotografovania.

Objektív FE 20-70MM F4 G má konštrukciu odolnú proti prachu i vlhkosti a predný optický člen je opatrený fluórovou vrstvou, ktorá odpudzuje odtlačky prstov, prach, vodu, olej a ďalšie nečistoty [9].

Cena a dostupnosť

Nový model FE 20-70MM F4 G bude v predaji od konca februára 2023 u mnohých autorizovaných predajcov spoločnosti Sony za odporúčanú maloobchodnú cenu 1 609 EUR.

Podrobné informácie

Tu nájdete množstvo exkluzívnych príbehov, videí a zaujímavý nový obsah nakrútený najnovšími fotoaparátmi a ďalšími produktmi Sony. Európske fotografické centrum spoločnosti Sony je k dispozícii v 22 jazykoch a obsahuje podrobné informácie o produktových novinkách, súťažiach a aktuálny zoznam akcií Sony v jednotlivých krajinách.


[1]  Január 2023, prieskum štandardných fullframových zoomovacích objektívov s konštantnou svetelnosťou F4 od spoločnosti Sony.

[2] 0,25 v celom rozsahu zoomu pri ručnom ostrení.

[3] V porovnaní s modelom SEL2470Z.

[4] V porovnaní s modelom SEL2470Z. Testovacie podmienky spoločnosti Sony.

[5] V porovnaní s modelom SEL2470Z. Testovacie podmienky spoločnosti Sony.

[6] Režim sériového snímania „Hi+“. Efektívny pri rýchlosti uzávierky 1/125 s alebo vyššej. V režime AF-C pri rýchlosti uzávierky 1/250 s alebo vyššej závisí maximálna rýchlosť sériového snímania na režime snímania.  

[7] S kompatibilným fotoaparátom. Režim Active Mode spôsobuje mierne zúženie zorného uhla.

[8] Táto funkcia tiež účinne funguje s fotoaparátmi, ako je α7 IV a funkciou AF Assist FX6, a poskytuje tvorcom lepšiu kontrolu nad tvorivým procesom.

[9] Ľahšie tak zotriete nečistoty, ktoré sa na povrchu šošovky usadia.