Každý siedmy poistenec Dôvery má diagnózu súvisiacu s duševným zdravím. Stúpa počet ľudí na antidepresívach, najmä medzi mladými. Ako sa staráte o svoje duševné zdravie vy?
V roku 2024 bolo v poistnom kmeni Dôvery štvrť milióna poistencov, ktorým lekár stanovil diagnózu spojenú s duševným zdravím. Prevládajú neurotické, stresom podmienené poruchy a afektívne poruchy. Platí, že ženy vyhľadávajú odbornú pomoc častejšie ako muži.
„Ak si údaje najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne vynásobíme tromi, získame reprezentatívny prehľad o stave duševného zdravia celej slovenskej populácie, čo sú alarmujúce čísla,“ povedal Roman Mužik, manažér stratégie a inovácií v zdravotníctve z Dôvery.
To by znamenalo, že diagnózu spojenú s duševným zdravím má „na papieri“ zhruba 750- tisíc ľudí. Stále pritom hovoríme len o tých, ktorí vyhľadali odbornú pomoc. Ľudia čoraz častejšie siahajú po antidepresívach. Zarážajúce je, že najrýchlejšie stúpa ich spotreba u mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov. V roku 2023 užívalo antidepresíva na predpis vo všetkých vekových skupinách takmer o 10 percent viac našich poistencov ako v roku pred pandémiou (2019). Ak by sme však pozreli na množstvo spotrebovaných liekov, nárast predstavuje až 22,5 percenta.
Preventívna duševná prehliadka
Hoci má duševné zdravie priamy vplyv na zdravie fyzické, nevenuje sa mu systematická pozornosť. Vyšetrenie duševného zdravia nie je ani rutinnou súčasťou preventívnej prehliadky. „Preto prichádza zdravotná poisťovňa Dôvera s ´preventívnou duševnou prehliadkou´. Našim poistencom ponúkame štyri nástroje. Pomôžu im napríklad posúdiť vážnosť ich duševnej nepohody, ponúkame aj pomoc psychológa,“ dodal Mužik.
„Naša myseľ alebo emócie ovplyvňujú každú časť nášho bytia – od fyzického zdravia cez vzťahy až po schopnosť zvládať výzvy. Treba sa mu venovať systematicky. A ako zdôrazňuje americký profesor klinickej psychológie Noam Shpancer, treba mať na zreteli, že duševné zdravie nie je cieľom, ale procesom. Je to o tom, ako jazdíte, nie o tom, kam idete,“ hovorí Katarína Jandová, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre psychológiu.
Zdôverte sa lekárovi
Všeobecná lekárka Jana Bendová pripomína, že starostlivosť o duševnú pohodu je dnes dostupnejšia ako kedykoľvek predtým. „Digitálne nástroje, ako sú mobilné aplikácie na relaxáciu, meditáciu, či sprievodcovia zvládaním stresu, umožňujú ľuďom starať sa o duševné zdravie aj v každodennom zhone.“
Upozorňuje tiež, že pacienti by sa nemali báť rozprávať o svojej duševnej nepohode aj v ambulancii všeobecného lekára. „Je dôležité nebáť sa otvoriť túto tému – lekár vám môže ponúknuť pochopenie, podporu a nasmerovať vás k ďalšej odbornej pomoci. Starostlivosť o dušu je rovnako dôležitá ako starostlivosť o telo.“
Štyri nástroje pre duševné zdravie
Súčasťou „preventívnej duševnej prehliadky“, ktorú ponúka Dôvera svojim poistencom, sú štyri nástroje. Záujemcovia ich nájdu na stránke dovera.sk/dusa. Po vyplnení vstupného dotazníka, ktorý obsahuje 5 jednoduchých otázok namierených na duševnú rovnováhu, sa poistenec dostane k odporúčanému nástroju, ktorý zodpovedá riešeniu jeho aktuálnej situácie.
„Ponúkaná preventívna duševná prehliadka nie je preventívkou podľa platných zákonov a nepredstavuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Je to užitočná pomôcka a šikovný sprievodca hneď po ruke, ktorý pomôže predísť ťažkostiam a zároveň je na blízku, keď nás už niečo trápi,“ spresnila Monika Rusnáková, terapeutka pre oblasť duševného zdravia v Dôvere.