Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Fotoaparát novej generácie, Alpha 9 III, ponúka vysokorýchlostné snímanie rýchlosťou až 120 snímok za sekundu, snímky bez skreslenia a black outu, synchronizáciu s bleskom pri všetkých rýchlostiach snímania a oveľa, oveľa viac.

Spoločnosť Sony dnes predstavila prelomový nový fotoaparát Alpha 9 III (a9 III), ktorý je ako prvý na svetei vybavený fullframovým snímačom so systémom Global Shutter.

Sony Alpha 9 III
Sony Alpha 9 III

Pôsobivý nový fullframový snímač s technológiou Global Shutter umožňuje snímať sériovo rýchlosťou až 120 snímok za sekundu bez skreslenia alebo black outu. Vďaka kombinácii tohto inovatívneho snímača s doteraz najpokročilejším systémom ostrenia Sony, ktorý sa môže pochváliť využitím umelej inteligencie a prepočtom zaostrenia AF/AE až 120-krát za sekundu, a tiež schopnosťou synchronizovať blesk pri všetkých rýchlostiach snímania, otvára fotoaparát α9 III profesionálnym fotografom nový svet možností, ako zachytiť rozhodujúci okamih.

Sony Alpha 9 III
Sony Alpha 9 III

„Nový fotoaparát Alpha 9 III predstavuje prelomový úspech spoločnosti Sony v oblasti spracovania obrazu,“ uviedol Yann Salmon Legagneur, vedúci marketingu IP&S spoločnosti Sony Europe. „Tento fotoaparát bol navrhnutý s ohľadom na potreby a požiadavky profesionálnych fotografov a každá jeho inovácia – od snímača cez veľkosť až po rozloženie tlačidiel a funkcií v menu – bola uskutočnená s ohľadom na konkrétne požiadavky a spätnú väzbu od našej komunity fotografov. Načúvali sme im a sme nadšení, že im môžeme priniesť nové možnosti fotoaparátu Alpha 9 III. Možnosti, ktoré fotografom umožnia zachytiť veci, ktoré doteraz zachytiť nešli.“ Yann Salmon Legagneur ďalej uviedol: „Tvorcovia po celom svete môžu dosiahnuť ešte dynamickejší výraz, keď fotoaparát Alpha 9 III skombinujú s naším bohatým radom objektívov, najmä s novým 300 mm objektívom F2,8 G Master –teleobjektívom s veľkou svetelnosťou, ktorý je najľahší na svete vo svojej kategórii ii.“

Vlastnosti modelu α9 III

Prvýi obrazový snímač s technológiou Global Shutter na svete prináša novú dimenziu výkonu pri snímaní fotografií:

Nový fotoaparát α9 III je vybavený novovyvinutým prvými fullframovým obrazovým snímačom CMOS na svete s technológiou Global Shutter a rozlíšením približne 24,6 efektívnych megapixeloviii a vstavanou pamäťou v kombinácii s najnovším procesorom na spracovanie obrazu BIONZ XR®. Dosahuje sériové snímanie bez black outu so sledovaním AF/AEiv rýchlosťou dosahujúcou približne 120 snímok za sekunduiv. Nový model α9 III je vybavený ostrením s fázovou detekciou ohniskovej roviny s vysokou hustotou. Špeciálna jednotka na spracovanie umelej inteligencie využíva AF s rozpoznávaním v reálnom čase na vysoko presné rozpoznávanie najrôznejších objektov. Vďaka kombinácii vysokorýchlostného výkonu až 120 snímok za sekundu a vysoko presného výkonu rozpoznávania objektov je možné jednoducho fotografovať rozhodujúce scény a okamihy, ktoré nemožno zachytiť voľným okomiv. Jednotka AI procesora modelu α9 III podporuje nakrúcanie videí i zhotovovania fotografií s presným rozpoznaním tvaru a pohybu objektu a poskytuje výrazné zlepšenie výkonu rozpoznávania ľudských očí pomocou funkcií Real-time Recognition AF a Real-time Tracking, ktoré automaticky rozpoznávajú, sledujú a zaostrujú na oči zadaného objektuv. Fotoaparát α9 III je vybavený optickou päťosovou stabilizáciou obrazu v tele s účinnosťou 8,0 krokovvi, ktorá umožňuje kvalitné vykreslenie snímok.

Sony Alpha 9 III
Sony Alpha 9 III

Rýchlosť uzávierky nie je obmedzená ako pri konvenčných mechanických uzávierkách obrazových snímačov a dosahuje maximálnu rýchlosť uzávierky 1/80000 sekundy (1/16000 sekundy pri sériovom snímaní)vii. Umožňuje snímať vysokou rýchlosťou bez akéhokoľvek skreslenia. Po nasadení kompatibilného blesku Sonyviii, napríklad HVL-F60RM2 a HVL-F46RM (predáva sa samostatne), je možné synchronizovať blesk a zhotovovať snímky pri všetkých rýchlostiach uzávierky až do 1/80000 sekundyvii. Predtým, keď používateľ uvoľnil uzávierku vyššou rýchlosťou, ako je synchronizačná rýchlosť blesku, prudko klesalo množstvo svetla. Vďaka funkcii synchronizácie blesku pri najrýchlejšom čase uzávierky (full-speed flash synchronisation) je možné teraz fotografovať aj scény, ktoré by inak nebolo možné ľahko zachytiť bežnou technológiou. Aj pri fotografovaní alebo nakrúcaní filmov v prostredí s LED osvetlením môže funkcia Hi Frequency Flicker výrazne obmedziť problémy s vysokofrekvenčným blikaním tým, že umožňuje jemne nastaviť rýchlosť uzávierky tak, aby zodpovedala frekvencii blikania pri sledovaní monitora.

Fotoaparát α9 III je vybavený voliteľnými režimami oneskorenia uvoľnenia/release lag, ktoré používateľovi umožňujú uprednostniť release lag alebo zobrazenie v hľadáčiku/na displejiix. Novo inštalovaná funkcia Pre-Capture umožňuje používateľovi vrátiť sa až o 1 sekundu späť a zaznamenať okamih pred stlačením spúšte. Funkcia Continuous Shooting Speed Boostx posilní sériové snímanie pre spoľahlivé zachytenie dôležitých okamihov vďaka veľkej vyrovnávacej pamäti a zvýšenej celkovej rýchlosti systému umožňujú zhotoviť až približne 390 snímok vo formáte Fine JPEGxi v jednej sérii rýchlosťou 30 snímok za sekunduxii.

Prispôsobiteľné ostriace body boli rozšírené tak, aby ponúkli veľkosti XS až XL namiesto predchádzajúcich veľkostí S, M a L. Funkcia prednastaveného zaostrenia/zoomu umožňuje zapamätať si vo fotoaparáte prednastavené nastavenia zaostrenia a zoomu, takže umožňuje rýchlu aktiváciu nastavenia v prípade potrebyxiii. Okrem existujúcej vlastnej veľkosti rámčeka na vyváženie bielej farby môže teraz používateľ podľa potreby zvoliť aj ďalšie veľkosti, čo umožňuje jemné nastavenie vyváženia bielej farby po skomponovaní snímky. Fotoaparát α9 III je vybavený vylepšenými funkciami, ako sú najnovšie algoritmy automatického ostrenia, ktoré umožňujú dosiahnuť vysokú presnosť ostrenia až do úrovne osvetlenia EV-5 v režime AF-S (ekvivalent ISO 100, objektív F2,0), sledovanie ostrenia pri sériovom snímaní pri F22xiv a funkcia zloženého snímania do formátu RAW, ktorá poskytuje možnosť spojiť viac po sebe idúcich snímok do vysoko kvalitnej zloženej fotografie.

Pokročilý výkon videa bez skreslenia

Obrazový snímač s technológiou Global Shutter zabezpečuje neskreslený obrazový prejav pri videách i fotografiách. Používateľ môže napríklad jednoducho zhotovovať snímky blízkej scenérie z rýchlo idúceho vozidla, ako je automobil, alebo rýchlo sa pohybujúcich objektov. Tento fotoaparát je prvý v rade Alpha™, ktorý dokáže zaznamenávať video s vysokou snímkovou frekvenciou 4K 120p bez orezania, čo používateľovi umožňuje nakrúcať v požadovanom uhle záberu. Rovnako je možné nakrúcať videá vo vysokom rozlíšení 4K 60p s prevzorkovaním 6K.

Model α9 III je vybavený technológiou S-Cinetone™, ktorá bola vytvorená počas vývoja digitálnej kinematografickej kamery VENICE na produkciu videí. Vďaka nej krásne vynikne ľudská pleť a ďalšie objekty. Kamera α9 III disponuje špičkovým výkonom videa vrátane bohatej gradácie a S-Log3 a v režime snímania Log môže zobrazovať obľúbenú importovanú tabuľku LUT užívateľa. Model α9 III je kompatibilný s mobilnou aplikáciou „Monitor & Control“ určenou pre tvorcov videí.

Ovládateľnosť a spoľahlivosť pre profesionálov

Spoločnosť Sony vypočula hlasy profesionálnych fotografov a vytvorila funkčný a spoľahlivý fotoaparát, ktorý podporuje ich potreby. Tvar gripu je vylepšený a ergonomicky navrhnutý tak, aby ho používateľ mohol jednoducho držať v dlani a vyhol sa tak namáhaniu pri používaní teleobjektívu alebo pri dlhšom snímaní.

Vertikálny grip VG-C5 (predáva sa samostatne) ponúka rovnakú ovládateľnosť a všestrannosť pri horizontálnom fotografovaní; poskytuje pohodlnú oporu pri dlhom fotografovaní. Grip a oblasť tlačidla spúšte majú rovnaký dizajn ako hlavné telo fotoaparátu, čo umožňuje zhotovovať snímky bez pocitu nepohodlia a s rovnakou ovládateľnosťou ako pri fotoaparáte. Model α9 III je vybavený LCD monitorom, ktorý sa dá vyklápať v 4 osiach do rôznych uhlov. Je možné ho ovládať dotykom, čo umožňuje intuitívne ovládanie pomocou najnovšieho dotykového menu. Elektronický hľadáčik využíva Quad XGA OLED s 9,44 miliónmi bodov a dosahuje vysokú viditeľnosť s rovnakým jasom ako pri modeli α7R V a zväčšením približne 0,90x. Na prednej strane fotoaparátu je umiestnené používateľské tlačidlo, pomocou ktorého je možné meniť rýchlosť sériového snímania, ak mu priradíte funkciu Continuous Shooting Speed Boost. Ovládanie je možné prstom držiacim grip, čo umožňuje pohotové použitie. Podporuje profesionálnych fotografov pri fotografovaní vo všetkých prostrediach.

Vysoká rýchlosť pracovného procesu a široká podpora pre okamžité doručenie

Medzi nové funkcie fotoaparátu α9 III patrí filter prezeraných snímok, ktorý umožňuje používateľovi efektívne vybrať veľký počet snímok pri vysokorýchlostnom sériovom snímaní, a ponuka funkcií, ktorú možno používať aj počas prezerania snímok. Obje funkcie výrazne podporujú profesionálne pracovné postupy od fotografovania až po doručenie snímok.

Menu jednotlivých funkcií je možné teraz používať počas prezerania, takže používateľ môže efektívne vyberať veľké množstvo snímok pri vysokorýchlostnom sériovom snímaní. „Playback Function Menu“ je možné vopred nastaviť, takže používateľ môže počas prezerania snímok uskutočniť ochranu, prenos do chytrého telefónu, prenos na FTP atď. Používateľ môže zúžiť výber snímok pomocou filtra na prezeranie a prehrať ich prostredníctvom funkčného menu, čo umožňuje rýchle odovzdanie konkrétnych snímok. Fotoaparát je vybavený špeciálnym mikrofónom na hlasové poznámky na zadnej strane. Vstavaný mikrofón umiestnený v blízkosti úst umožňuje čistý záznam zvuku aj v hlučnom prostredí. Zaznamenané zvukové dáta možno prenášať prostredníctvom protokolu FTP spolu so snímkami. Fotoaparát umožňuje používateľovi nastaviť až 20 predvolieb z International Press Telecommunications Council (IPTC), medzinárodného poradného orgánu, ktorého členmi sú spravodajské organizácie z rôznych krajín.

Fotoaparát α9 III dokáže prenášať dáta až dvakrát rýchlejšie ako α9 II. Komunikácia na frekvencii 5 GHz ponúka maximálnu rýchlosť a stabilitu pre spravodajských a športových fotografov, ktorí potrebujú okamžite prenášať dáta prostredníctvom FTP, a tiež pre štúdiové prostredie. Fotoaparát α9 III umožňuje zaznamenávať fotografie a filmy na pamäťové médiá mnohými spôsobmi vrátane dvoch slotov pre médiá, ktoré podporujú karty CFexpress typu A a karty SD UHS-I a UHS-II.

Je kompatibilný s profesionálnou mobilnou aplikáciou „Transfer & Tagging“, ktorá urýchľuje workflow odovzdávania snímok a s aplikáciou „Remote Camera Tool“, ktorá umožňuje vzdialené snímanie cez PC pomocou káblovej siete LAN. Spoločnosť Sony plánuje, že bude podporovať novú verziu Camera Remote SDK, softvérovej vývojovej sady, ktorá umožňuje vzdialené ovládanie fotoaparátu a zmenu nastavenia snímania.

Okrem toho sa plánuje, že fotoaparát α9 III bude prostredníctvom aktualizácie sofvéruxvii fotoaparátu podporovať funkčné vylepšenia, ako je funkcia FTP, relay playback a podpora formátu C2PAxv xvi.

Spoločnosť Sony bude v budúcnosti pri fotoaparátoch α1 a α7S III naďalej rozširovať funkcie, ako je korekcia dýchania, prehrávanie relay a podpora formátu C2PAxvii, aby spolu s fotoaparátom α9 III vyhovela potrebám profesionálov.

Ceny a dostupnosť

Fotoaparát α9 III bude v predaji od konca januára 2024 u mnohých autorizovaných predajcov spoločnosti Sony za odporúčanú cenu 7 059 EUR.

Grip VG-C5 bude v predaji od konca januára 2024 u mnohých autorizovaných predajcov spoločnosti Sony za odporúčanú cenu 449 EUR.

Podrobné informácie o produkte nájdete na adrese:

https://www.sony.sk/electronics/fotoaparaty-s-vymenitelnym-objektivom/ilce-9m3

Produktové videá modelu α9 III si môžete pozrieť tu

Archív videí zo série udalostí Alpha: https://youtube.com/live/nw8dSFwPJdI