Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Sony s potešením predstavuje nový kompaktný objektív pre full-framové zariadenia α™ (Alpha™) s bajonetom typu E-mount – štandardný zoomový objektív FE 24-50mm F2.8G s maximálnou svetelnosťou F2,8 v celom rozsahu zoomu.

Tento objektív ponúkne napriek svojmu malému a ľahkému telu vysoké rozlíšenie a krásny bokeh, ktorý je charakteristický pre svetelné objektívy radu G s clonou F2,8. Pokrýva ohniskové vzdialenosti 24 mm až 50 mm, preto sa ideálne hodí na zhotovovanie celej palety záberov – od fotografií, ako sú každodenné momentky a portréty, až po nakrúcanie videa – to všetko vo vysokej kvalite. Pritom je jeho konštrukcia natoľko kompaktná, že sa ľahko zmestí aj do tej najmenšej tašky na foto vybavenie.

Kľúčové vlastnosti FE 24-50mm F2.8G

Vďaka najnovšej optickej a mechanickej konštrukcii boli zachované kompaktné rozmery s priemerom filtra φ 67 mm, maximálnym priemerom 74,8 mm, dĺžkou 92,3 mm a hmotnosťou približne 440 g.

Objektív umožňuje zachytiť ostré a detailné snímky pri všetkých ohniskových vzdialenostiach vďaka usporiadaniu štyroch asférických členov a dvoch ED členov (Extra low Dispersion). Ich použitím sa znižuje výskyt rôznych chýb, ako je chromatická aberácia, a snímky tak dosahujú vysoké rozlíšenie od stredu až po samotný okraj. Objektív FE 24-50mm F2.8G je vybavený kruhovou clonou s 11 lamelami, ktorá spolu s potlačenou sférickou aberáciou zabezpečuje krásny, jemný bokeh, ktorý je pre objektívy radu G charakteristický. Minimálna ostriaca vzdialenosť objektívu, ktorá je na širokom konci 19 cm (AF), umožňuje spolu s maximálnym zväčšením 0,30× (AF) vysoko kvalitné zábery zblízka.

O kvalite objektívu svedčí aj špičkové ostrenie (AF), ktoré je poháňané dvomi lineárnymi motormi. Tie umožňujú vysokorýchlostné, vysoko presné a tiché ostrenie. Podporuje vysokorýchlostné sériové snímanie so sledovaním AF/AE až do rýchlosti 120 snímok za sekundu pri použití s fotoaparátom Alpha 9 III[1]. Tým, ktorí si potrpia na solídny výkon pri nakrúcaní videa, ponúka objektív sledovanie AF pre záznam videa s vysokou snímkovou frekvenciou 4K 120p alebo FHD 240p[2], kde hrá ovládanie ostrenia zásadnú úlohu. Tento model navyše podporuje stabilizáciu obrazu Active Mode[3] na stabilné snímanie počas chôdze. Je kompatibilný s funkciou tiel fotoaparátov pre redukciu dýchania. Tým umožňuje docieliť videozáznam s vysoko kvalitným výrazom[4]. Vďaka použitiu MF s lineárnou odozvou, ktorá umožňuje plynulé a presné ostrenie, je dosiahnuté intuitívne manuálne ostrenie.

Model FE 24-50mm F2.8G je vybavený používateľsky prívetivými funkciami, ako je programovateľné tlačidlo na uzamknutie zaostrenia, clonový krúžok, prepínač na zapnutie/vypnutie clony a prepínač režimu zaostrenia, ktoré zabezpečujú jednoduché a komplexné ovládanie. Navyše bol objektív skonštruovaný tak, aby bol odolný proti prachu a vlhkosti. Je vybavený fluórovou vrstvou, ktorá zabraňuje zachytávaniu nečistôt na prednej ploche objektívu, čo ešte viac uľahčuje jeho používanie.

Cena a dostupnosť

Nový objektív FE 24-50mm F2.8G bude v predaji u mnohých autorizovaných predajcov od mája 2024 za odporúčanú cenu 1 309 EUR.

Produktové video k novému modelu FE 24-50mm F2.8G si môžete pozrieť tu: https://youtu.be/UZTPZoIfVfk

Ďalšie informácie o FE 24-50mm F2.8G nájdete TU


[1] Testovacie podmienky spoločnosti Sony. Maximálna rýchlosť sériového snímania môže byť za určitých podmienok snímania nižšia. Rýchlosť sériového snímania sa môže líšiť v závislosti od použitého objektívu v režimoch zaostrovania AF-C. Informácie o kompatibilite objektívov nájdete na webovej stránke podpory spoločnosti Sony.

[2] V závislosti od použitého fotoaparátu.

[3] Iba kompatibilné modely.

[4] Informácie o kompatibilite fotoaparátu nájdete na adrese: https://www.sony.net/dics/breathing/

Uhol záberu a kvalita obrazu sa môžu mierne zmeniť, ak je táto funkcia zapnutá [ON]. Účinná kompenzácia nemusí byť dosiahnutá vo všetkých situáciách.

Značky: