Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Najnovší objektív Sony radu G Master s vynikajúcim rozlíšením a bokehom a výkonným ostrením novej generácie je najľahším zoomovým teleobjektívom s veľkou svetelnosťou na svete

  • Teleobjektív so zoomom 70-200 mm a konštantou svetelnosťou F2,8
  • Rýchle a presné tiché ostrenie (AF) a možnosť nepretržitého sledovania AF
  • Pokročilé funkcie pre tvorcov videí
  • Najľahšíi 200mm teleobjektív so zoomom s veľkou svetelnosťou na svete je približne o 29 % ľahší ako predchádzajúci model
  • Až štyrikrát rýchlejšie ostrenie, pričom sledovanie zaostrenia (focus tracking) pri zoomovaní sa v porovnaní s predchádzajúcim modelom zlepšilo približne o 30 %ii
  • Ovládanie a spoľahlivosť na profesionálnej úrovni

Spoločnosť Sony Electronics predstavila najnovší objektív radu G Master – FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II, ktorý prináša mimoriadnu kombináciu rozlíšenia a bokehu s bezkonkurenčným výkonom ostrenia (AF) známym z radu G Master spoločnosti Sony.

„Vypočuli sme našich zákazníkov na celom svete a rozhodli sme sa vyvinúť novú, vylepšenú verziu nášho objektívu 70-200 mm F2,8: G-Master FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II,“ uviedol Yann Salmon Legagneur, riaditeľ produktového marketingu spoločnosti Sony Europe BV. „Zníženie hmotnosti a zlepšenie rýchlosti ostrenia pri tomto novom objektíve je značné a pre fotografov aj kameramanov bude mať zásadný význam. V spojení s našimi kompaktnými a ľahkými full frame telami ponúka spoločnosť Sony ideálne vyváženú a extrémne prenosnú kombináciu.“

Objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II bol navrhnutý tak, aby tvoril dokonalé spojenie s telami fotoaparátov Sony s bajonetom E. Ponúka nielen vynikajúcu optickú kvalitu a pokročilý výkon ostrenia, ale predstavuje aj najľahšíi objektív s rozsahom zoomu 70-200 mm a clonou F2,8 na svete, ktorý umožňuje mimoriadnu flexibilitu a slobodu pri fotografovaní. Spoločnosť Sony pokračuje v rozširovaní systému Alpha a tento najnovší prírastok je 65. objektívom v ponuke objektívov s bajonetom typu E-mount.

Nová úroveň výkonu

Nový objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II poskytuje vynikajúcu kvalitu obrazu s vysokým rozlíšením a ostrosťou. Užívatelia sa môžu tešiť na čistý a jasný obraz na celej ploche snímky až k okrajom v celom rozsahu zoomu a to aj pri široko otvorenej clone. Vďaka dvom asférickým členom objektívu, vrátane jedného prvku XA (extrémny asférický prvok) vyrobeného s presnosťou na 0,01 mikrónu, objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II účinne eliminuje odchýlky súvisiace s aberáciou vzdialenosti a zabezpečuje tak vynikajúce rozlíšenie na celej ploche záberu.

Objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II tiež využíva dva sférické sklenené prvky ED (s mimoriadne nízkym rozptylom) a dva sférické sklenené prvky Super ED, ktoré výrazne znižujú chromatickú aberáciu a zamedzujú farebným chybám. Tento model tiež prvýkrát pri objektíve systému Alpha využíva asférický prvok ED, ktorý súčasne potláča chromatickú a sférickú aberáciu, čo sú bežné problémy u iných teleobjektívov.

Plynulý a krásny bokeh umožňuje veľká maximálna clona F2,8 a novo vyvinutá kruhová clona s 11 lamelami. Okrem toho potláča pokročilá optická konštrukcia objektívu vrátane prvku XA nežiadúci efekt tzv. „cibuľových krúžkov“, čím ešte viac zdokonaľuje bokeh . Objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II ponúka vynikajúci výkon pri fotografovaní zblízka s veľkou hĺbkou bokehu. Minimálna vzdialenosť zaostrovania je iba 0,4 metra pri 70 mm a 0,82 metra pri 200 mm, pričom maximálne zväčšenie je 0,3x. Objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II možno navyše ľahko kombinovať s vysoko výkonným telekonvertorom Sony 1,4x alebo 2,0x[3] a predĺžiť tak ohniskovú vzdialenosť objektívu až na 400 mm pri svetelnosti F5,6. To všetko pri zachovaní kvality, ktorú ponúka rad G Master.

Aby sa zabránilo nežiadúcim odleskom a duchom v náročných svetelných podmienkach, vytvára originálna povrchová úprava spoločnosti Sony Nano AR Coating II na povrchu objektívu rovnomernú antireflexnú vrstvu. Optická konštrukcia objektívu FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II navyše účinne potláča vnútorné odrazy a zlepšuje tak čistotu obrazu.

Špičkové ostrenie

Najmodernejšia technológia objektívu FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II dokáže maximálne využiť pokročilé vlastnosti tela fotoaparátu, s ktorým je spojený. Nový objektív využíva štyri originálne lineárne motory XD (extreme dynamic) od spoločnosti Sony na mimoriadne rýchle a presné ostrenie. Vďaka tomu je až približne štyrikrát rýchlejšíii a sledovanie ostrenia sa oproti predchádzajúcemu modelu zlepšilo o 30 %. V spojení s vlajkovou loďou Sony Alpha 1 je objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II schopný vykonávať vysokorýchlostné sériové snímanie rýchlosťou až 30 snímok za sekundu[4]. Vynikajúca funkcia AF tracking je k dispozícii aj pri použití telekonvertora. Pri nakrúcaní videa ponúka FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II plynulé a úplne bezproblémové tiché automatické ostrenie, ktoré spoľahlivo uzamkne zaostrenie a sleduje rýchlo sa pohybujúce objekty aj pri zoomovaní. Užívateľ teda môže nechať ostrenie úplne na fotoaparáte.  

Pokročilé funkcie na nakrúcanie videa

Objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II s konštantnou maximálnou clonou F2,8, úžasným výkonom ostrenia, všestranným ovládaním a vysokou spoľahlivosťou je ideálnou voľbou na nakrúcanie videa. Nový objektív bol navrhnutý tak, aby výrazne obmedzil hluk pri preostrovaní a focus breathing, pri zoomovaní, takže dochádza k minimálnym nežiadúcim pohybom obrazu a zmenám uhla záberu.

Objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II je vybavený nezávislými ovládacími krúžkami na ostrenie, zoomom a clonu, ktoré umožňujú presné manuálne ovládanie pri nakrúcaní videa. Clonový krúžok je ďalej vybavený prepínačom cvakania ON/OFF. Lineárna odozva MF od spoločnosti Sony navyše zabezpečuje citlivé manuálne ovládanie ostrenia s malým oneskorením. Dodávaná slnečná clona objektívu je tiež vybavená otvorom, ktorý umožňuje pohodlné ovládanie kruhových polarizačných filtrov alebo variabilných ND filtrov pre väčšiu tvorivú flexibilitu.

Navrhnutý pre profesionálov

Objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II je najľahšíi teleobjektív so zoomom F2,8 na svete a je približne o 29 % ľahší ako predchádzajúci model. Váži necelých 1 045 g. Okrem nízkej hmotnosti bol objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II navrhnutý pre profesionálov tak, aby ponúkal ideálne vyváženie bez prednej ťažkej časti, čo zabezpečuje, že ťažisko objektívu leží priamo nad držiakom statívu. Je vybavený vnútorným zoomom, ktorý udržuje stabilné ťažisko.

Objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II bol navrhnutý špeciálne pre profesionálov na základe ich priamej spätnej väzby. Nový objektív obsahuje funkcie ostrenia, ktoré podporujú profesionálne potreby užívateľov, ako je Full-time DMF, prirodzená a lineárna odozva manuálneho ostrenia a prepínač obmedzovača rozsahu ostrenia. Objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II tiež obsahuje tri prispôsobiteľné tlačidlá funkcie focus hold, ktoré sú osadené v uhle 90° pre jednoduchý prístup a pohodlné ovládanie pri fotografovaní v horizontálnej či vertikálnej polohe a takmer v akomkoľvek uhle.

Objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II je vybavený prepínačom cvakania ON/OFF a zámkom iris lock na rýchle a flexibilné ovládanie clony. Cvakanie clonového krúžku je možné zapnúť, aby poskytoval spätnú väzbu pri fotografovaní alebo vypnúť pre plynulé a tiché ovládanie clony pri nakrúcaní videa. Okrem toho je pohyb zoomovacieho krúžku optimalizovaný a po novom zahŕňa stabilizáciu obrazu s režimom MODE 3[5] pre pohybujúce sa objekty.

Objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II bol navrhnutý tak, aby bol spoľahlivý aj v tých najnáročnejších podmienkach. Na základe spätnej väzby od profesionálov sa vyznačuje odolnosťou proti prachu a vlhkosti[6], ktorá je rovnaká ako pri objektívoch FE 400 mm F2,8 GM OSS a FE 600 mm F4 GM OSS. Predný člen objektívu je opatrený fluórovou vrstvou, ktorá odpudzuje vodu, olej a ďalšie nečistoty a zároveň uľahčuje zotieranie prípadných nečistôt alebo odtlačkov prstov, ktoré sa na povrchu objektívu vyskytnú.

Cena a dostupnosť

Nový objektív FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II bude k dispozícii v prvej polovici novembra za cenu 2 990  EUR u autorizovaných predajcov Sony.

Exkluzívne príbehy a nový vzrušujúci obsah vytvorený novým objektívom FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II a ďalšími produktmi Sony pre zaznamenávanie obrazu nájdete na stránkach www.alphauniverse.com, ktoré boli vytvorené s cieľom vzdelávať a inspirovať všetkých fanúšikov a zákazníkov značky Sony α – Alpha.

Podrobné informácie o produkte FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II na odkaze:

https://www.sony.sk/electronics/objektivy-fotoaparatu/sel70200gm2

Produktové video o novom objektíve FE 70-200 mm F2.8 GM OSS II si môžete pozrieť TU.


[1] Od oznámenia produktu v októbri 2021 v porovnaní s plno formátovými teleobjektívmi so zoomom 70-200 mm a svetelnosťou F2,8, ktoré podporujú automatické zaostrovanie. Prieskum spoločnosti Sony.

[2] Po pripojení k zariadeniu Alpha 1 v porovnaní so zariadením SEL70200GM. Testovacie podmienky spoločnosti Sony.

[3] Maximálne clonové číslo s telekonvertormi 1,4x a 2,0x je F4, resp. F5,6.

[4] Testovacie podmienky spoločnosti Sony.

[5] Môže byť nutná aktualizácia softvéru. Informácie o kompatibilite fotoaparátu nájdete na webovej stránke podpory spoločnosti Sony.

[6] [6] Nie je zaručená 100% odolnosť proti prachu a vlhkosti.