Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Štvrtú generáciu najpredávanejšieho modelu značky ŠKODA završujú OCTAVIA RS a model OCTAVIA SCOUT vo verzii kombi s vlastnosťami automobilu offroad.

Obidva špičkové modely radu OCTAVIA štvrtej generácie ponúkajú ešte vyššiu úroveň bezpečnosti, nové asistenčné systémy, vyššiu úroveň komfortu a moderné prvky konektivity. Nová ŠKODA OCTAVIA okrem toho prináša najširšiu ponuku motorizácií v doterajšej histórii radu OCTAVIA.

Christian Strube, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO pre oblasť technického vývoja, hovorí: „Ponuku štvrtej generácie modelu OCTAVIA dopĺňajú modely ŠKODA OCTAVIA RS a OCTAVIA SCOUT. Teší ma, že pokračujeme v úspešnej tradícii športovo ladeného modelu RS a verzie pre aktívny životný štýl SCOUT. Štvrtá generácia modelu ŠKODA OCTAVIA je všestrannejšia, poskytuje viac digitálnych technológií a je ekologickejšia než kedykoľvek predtým. Náš ikonický model ponúkame vo verzii liftback i kombi, s pohonom predných kolies alebo pohonom všetkých kolies, s modernými benzínovými a naftovými motormi alebo s pohonom na zemný plyn, ako aj elektrifikované verzie s pohonom plug‑in hybrid a technológiou mild hybrid. Táto ponuka presviedča zákazníkov. Aktuálna generácia modelu OCTAVIA má u nich veľmi dobrú odozvu.“

Modely RS a SCOUT už niekoľko generácií predstavujú vrchol radu OCTAVIA. Na model ŠKODA OCTAVIA RS iV, prvý model RS značky ŠKODA s pohonom plug-in hybrid, teraz nadväzujú verzie RS s najvýkonnejšími naftovými a benzínovými motormi radu OCTAVIA. OCTAVIA RS tak po prvý raz ponúka tri druhy pohonu. Motor 2.0 TDI generácie Evo, ktorý dosahuje výkon 147 kW (200 k), je k dispozícii s pohonom predných kolies alebo pohonom všetkých kolies. Motor 2.0 TSI novej generácie dosahuje výkon 180 kW (245 k) a poháňa predné kolesá. Nová OCTAVIA SCOUT má v ponuke tri naftové a benzínové motory. Tento model vo verzii kombi s robustnými prvkami karosérie a vlastnosťami offroadového automobilu sa opäť predáva s pohonom všetkých kolies.

OCTAVIA RS a OCTAVIA SCOUT ponúkajú všetky inovácie modelu OCTAVIA štvrtej generácie, ku ktorým patrí ešte veľkorysejší priestor, viac komfortu, najvyššia úroveň aktívnej a pasívnej bezpečnosti a moderné prvky konektivity. Ponuka motorov najpredávanejšieho modelu značky ŠKODA, ktorý je s výnimkou verzie OCTAVIA SCOUT na výber s dvoma verziami karosérie (liftback a kombi), ešte nikdy nebola taká široká. Okrem úsporných benzínových a naftových motorov, ako aj verzie OCTAVIA G-TEC s ekologickým pohonom na stlačený zemní plyn, sú po prvý raz k dispozícii aj elektrifikované pohony. OCTAVIA iV s pohonom plug-in hybrid dosahuje celkový systémový výkon 150 kW (204 k), kým verzia OCTAVIA RS iV má celkový systémový výkon až 180 kW (245 k). OCTAVIA je prvý model značky ŠKODA, ktorý ponúka dve verzie motoru e-TEC s technológiou mild hybrid. Pri benzínových motoroch s výkonom 81 kW (110 k) a 110 kW (150 k) ho tvorí štartovací generátor 48 V pripojený drážkovaným remeňom a lítiovo-iónová akumulátorová batéria s napätím 48 V.

OCTAVIA RS sa vyznačuje aj vynikajúcou aerodynamikou. Má koeficient odporu vzduchu cx od 0,25, čo prispieva k priaznivej spotrebe a nízkym emisiám CO2. Mnoho častí karosérie bolo aerodynamicky upravených, napríklad vzduchové clony Air Curtain na bokoch predného nárazníka, bočný spojler, difúzor na zadnom nárazníku a zadný spojler verzie liftback. K lepšej aerodynamike prispievajú aj aerodynamické kolesá z ľahkej zliatiny.

Značky: