Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Patríte k fanúšikom tuningu? Potom zrejme viete, že japonské spoločnosti, ktoré sa venujú úpravám  áut, sú v tuningovom svete uznávané pre svoju výnimočnú prácu. Poznáte ich všetky?

Zdroj: Toyota

Zdroj: Toyota

Možno sa zdá, že v Európe má tuning áut svoje najlepšie roky už za sebou. Úpravy automobilov sa stali doménou niekoľkých značiek, ktoré vytvárajú predražené luxusné limuzíny alebo superšportiaky. Vo svete tuningu má Japonsko výnimočné miesto a to nielen preto, že je v tejto krajine modifikácia automobilov omnoho populárnejšia. Niektoré tamojšie spoločnosti sa pýšia renomé, ktoré priťahuje zákazníkov z celého sveta. Úpravy sa však nevzťahujú iba na drahé a športové vozidlá. Japonskí tuneri majú k dispozícii náhradné diely a hotové balíky aj pre minivany a mestské automobily ako Toyota Yaris alebo Prius. Jednoducho upravujú všetko, čo im príde pod ruku.

Tuingová scéna v tejto krajine je obzvlášť široká. Vidieť to aj na automobiloch smerujúcich z Japonska do Európy. Tieto ,,skvosty” sa často vyznačujú mimoriadnym technickým stavom a sú vybavené doplnkami, spojlermi, vymenenými volantmi alebo výfukovými systémami. Japonci tuning milujú, preto neprekvapuje, že toľko známych spoločností zaoberajúcich sa modifikovaním áut pochádza práve odtiaľ.

Artisan Spirits

Tuner z Tokia  už v názve prezrádza, aký dôležitý je pre neho duch remeselného spracovania.  Artisan Spirits sa špecializuje na Toyoty a Lexusy. Vo väčšine prípadov majú ich balíky len zľahka ,,vylepšiť” sériovo vyrábané modely. V portfóliu spoločnosti sa však nachádzajú aj omnoho extrémnejšie projekty, ako napríklad tuningový balík  Sports Line ARS GT určený pre Toyotu GT86.  Znížené odpruženie a karoséria rozšírená o otvory na prívod vzduchu ju majú vzhľadom priblížiť k Toyote GR Supra.  Artisan Spirits neodmieta ani úpravy limuzín ako je napríklad Lexus LS.

Liberty Walk

Známu spoločnosť založil v roku 2008 vtedy 26-ročný Wataru Kato. Ten si povedal, že sériovo vyrábaným autám niečo chýba a začal ich upravovať podľa želaní svojich zákazníkov. Prvým projektom bolo Lamborghini Murcielago. Liberty Walk sa vo svete teší až takej dôvere, že jej zákazníci s radosťou  odovzdávajú kľúče od Ferrari, Porsche alebo Lexusov. Firma so sídlom v okolí mesta Nagoji je známa výraznými, ba až vulgárnymi a nitovanými karosériami, extrémnou hĺbkou s využitím pneumatického odpruženia a charakteristickými ráfikmi. Všetko toto je obsiahnuté v balíku pre Lexus LC 500. Futuristické kupé vyzerá po úprave ako skutočný cestný agresor.

Modellista

V portfóliu tuningovej firmy patriacej Toyote sú balíky a doplnky pre automobily, ktoré podľa európskych štandardov s tuningom vôbec nesúvisia. V Japonsku však majú na vec iný názor. V katalógu Modellista nájdeme širokú ponuku dielcov určených pre minivany, malé crossovery, ale aj japonské mikroautíčka (kei-cars). Okrem takýchto z nášho pohľadu ,,exotických” projektov sa zaoberajú aj limuzínami a SUV-čkami Toyoty a Lexusu. Vďaka nim uzrel svetlo sveta aj balík vizuálnych modifikácií pre vodíkovú Toyotu Mirai! Efektný sedan vybavili decentnými prednými a zadnými nárazníkmi, ako aj bočnými prahmi s pochrómovanými akcentmi.

TRD Japan

Toyota Racing Development (TRD) Japan je ďalšou spoločnosťou z rodiny japonského výrobcu a špecializuje sa na jej autá. Vyrába diely, ktoré lahodia nielen oku, ale aj zlepšujú výkonnosť modelov.  TRD Japan je veľmi silná značka s filiálkou v USA. Ponúka širokú škálu náhradných dielov po celom svete a na japonskom trhu umožňuje vyblázniť sa pomocou už hotových balíkov vizuálnych úprav, napríklad  pre model Lexus LS.  Náročnejší zákazníci si môžu vylepšiť aj Toyotu GR Yaris. Veľkému záujmu sa teší balík určený pre model Toyota GR Supra, ktorý na trh uviedli minulý rok. Celokarbónové kontrastné vložky a 19-palcové ľahké disky kolies ju robia na pohľad ešte agresívnejšou.

Rauh-Welt Begriff

Tento tuner (RWB) je rovnako slávny ako kontroverzný. Prečo? Spoločnosť  patrí  Akirovi Nakaiovi a venuje sa tuningu iba jediného modelu, klasickej Porsche 911-ky. O kulte japonskej remeselnej výroby svedčí aj fakt, že všetky práce robia ručne. Dizajn a 3D modelovanie nahrádza ľudský zrak, skúsenosti a manuálne zručnosti. Autá upravené Akirom Nakaia ľudia buď milujú, alebo nenávidia. Široké, nízke a silné – to je v skratke opis vozidiel odchádzajúcich z RWB. Japonský remeselník považuje autá za stroje určené na jazdu a nie na státie v garáži. Pravidelne preto organizuje stretnutia na pretekárskej dráhe.

WALD International

Firma z predmestia Osaky je na trhu od začiatku 90. rokov, keď sa do jej dielne dodávali automobily európskych značiek. Úprava nemeckých prémiových automobilov je dodnes charakteristickým znakom spoločnosti WALD International, ale v jeho ponuke sú aj diely a balíky pre modely Toyoty a Lexusu. Sú  známi svojimi temnými úpravami a vzormi. Ich vozidlá sa vyznačujú aj zníženým (v prípade SUV-čiek zvýšeným) podvozkom, obrovskými ráfikmi a použitím doplnkov a výliskov. Dizajn typický pre WALD International je vidieť napríklad na Lexuse LS 500h, ktorý využíva celý rad príslušenstva v japonskom  štýle –  medzi inými deflektory okien, výrazné bočné prahy alebo obrovské 22-palcové ráfiky.

Značky: