Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Opel vyvíja prvé akumulátorové elektrické vozidlo pre rely.

  • Dve vývojové vozidlá prechádzajú vytrvalostnými skúškami v testovacom stredisku Dudenhofen.
  • Corsa-e Rally má tri súťažné režimy.
  • Prihlášky do ADAC Opel e-Rally Cup 2020/2021 možno podávať od 15. decembra 2019.

Komplexný vývojový program Opel Corsa-e Rally pre sériu ADAC Opel e-Rally Cup pokračuje plnou rýchlosťou. Dva prototypy akumulátorových elektrických vozidiel sa v súčasnosti podrobujú skúškam v testovacom stredisku Dudenhofen. „Máme dva ciele,“ uviedol Jörg Schrott, riaditeľ divízie Opel Motorsport. „Obidve vozidlá musia najazdiť čo najviac kilometrov, aby sme čo najskôr zhromaždili čo najväčšie množstvo údajov. Neexistujú žiadne skúsenosti s elektromobilom pre rely, ktoré by sme mohli využiť, a tak sme sa spočiatku museli spoliehať na výpočty a simulácie. Tieto údaje postupne nahrádzame reálnymi údajmi. Ďalej sa sústredíme na reguláciu záťaže a teploty akumulátora, ako aj ladeniu softvéru. S potešením môžem oznámiť, že vývoj prebieha podľa plánu a nie sme v sklze.

Konštruktéri v divízii Opel Motorsport sa v druhej fáze vývoja zamerajú na rýchlosť elektromobilu pre rely s výkonom 100 kW (136 k). „Musíme mať istotu, že výkonové parametre súťažného vozidla budú budú konštantné za všetkých podmienok. Iba tak bude možné zaručiť zrovnateľné podmienky pre všetkých účastníkov značkového šampionátu,“ povedal Jörg Schrott. „Rozhodli sme sa tiež, že Corsa-e Rally by mala zodpovedať alebo dokonca prekračovať vysoké štandardy svojho predchodcu so zážihovým motorom pre Opel ADAM Cup. A sme na dobrej ceste. Zatiaľ čo výkon je takmer rovnaký, krútiaci moment na úrovni 260 Nm je oveľa vyšší ako v prípade vozidla pre ADAM Cup. Vďaka akumulátoru umiestnenému pod podlahou má vozidlo nízke ťažisko a rozloženie hmotnosti je taktiež veľmi dobré, čo je pre dynamické súťažné vozidlo mimoriadne dôležité. Teraz musíme nájsť optimálne naladenie podvozku, pretože už v januári budeme testovať na reálnych rýchlostných skúškach.“

Hneď po dokončení vývoja modelu Corsa-e Rally sa vyrobí referenčné vozidlo, ktoré bude slúžiť ako vzor pre závodné vozidlá zákazníckych tímov. Očakáva sa, že pre sezónu 2020/21 sa vyrobí okolo 20 exemplárov, a v lete si zákazníci prevezmú až 15 z nich – včas pred prvým testovacím podujatím v júli.

Ideálne nastavenie: jazdné režimy pre etapy rely a cestné úseky

Corsa-e Rally má rovnaký akumulátor ako sériové vozidlo. Kapacita 50 kWh zaisťuje dojazd 337 km podľa WLTP. Aby bolo možné optimalizovať dojazd pre rely, akumulátor má tri režimy: v „závodný režim“ garantuje maximálny výkon a dynamiku vozidla v rýchlostných sekciách. Elektromobily majú mimoriadne vysoký krútiaci moment, takže v „dažďovom režime“ je priebeh krútiaceho momentu prispôsobený klzkým povrchom. Medzi etapami a pri jazde do servisu tímy využijú energeticky úsporný „eko režim“.

Záujemcovia o súťažnú Corsa e Rally sa m už môžu hlásiť. Registrácie do šampionátu ADAC Opel e-Rally Cup 2020/21 možno podávať od 15. decembra 2019. Podrobnejšie informácie sú k dispozícii na stránke www.opel-motorsport.com alebo www.adac.de/e-rally a e-mailom na adrese customer@opel-motorsport.com.

Značky: