Malvér známy ako „zlodej hesiel”, ktorého cieľom je zbierať digitálne údaje spotrebiteľov, zaznamenal tento rok výrazný nárast. Podľa údajov spoločnosti Kaspersky počet napadnutých používateľov dosiahol v prvom polroku tohto roka 940-tisíc, čo je o polovicu viac v porovnaní so 600-tisíc obeťami v rovnakom sledovanom období v roku 2018.

Password Stealing Ware (PSW) je hlavnou zbraňou v súbore nástrojov kybernetických zločincov, ktorý narúša súkromie používateľov. Tento škodlivý typ softvéru zachytáva údaje priamo z webových prehliadačov používateľov pomocou rôznych metód. Často sú tieto informácie citlivé a obsahujú prístupové údaje k online účtom, ako aj finančné informácie, ako napríklad uložené heslá, údaje automatického dopĺňania  či  údaje o platobnej karte.

Niektoré rodiny tohto typu škodlivého softvéru sú navyše určené na krádež súborov prehliadača cookies, súborov používateľov z konkrétneho umiestnenia (napríklad na pracovnej ploche používateľa) ako aj súborov aplikácií, napríklad služieb na posielanie správ.

Počas posledných šiestich mesiacov Kaspersky zistil vysokú úroveň aktivity malvéru v Európe a Ázii. Najčastejšie sa zameriaval na používateľov v Rusku, Indii, Brazílii, Nemecku a USA.

Jedným z najrozšírenejších trojanov tohto typu, tzv. stealerov, bol multifunkčný Azorult, ktorý bol identifikovaný na počítačoch viac ako 25 % všetkých používateľov, ktorí sa v skúmanom období stretli s malvérom typu Trojan-PSW.

„Moderní spotrebitelia sú čoraz aktívnejší online a pochopiteľne sa v mnohých ohľadoch spoliehajú na internet, ktorý im pomáha s každodennými úlohami. Ich digitálne profily obsahujú stále viac a viac dát, ktoré sa dajú mnohými spôsobmi speňažiť, čo robí z nich lukratívny cieľ pre zločincov. Bezpečným ukladaním hesiel a poverení môžu spotrebitelia využívať svoje obľúbené online služby bez obáv, že ich informácie budú vystavené riziku. Nemali by zabúdať na inštaláciu bezpečnostného riešenia, pretože opatrnosti nikdy nie je dosť,“ poznamenáva Alexander Eremin, bezpečnostný expert spoločnosti Kaspersky.

Aby vaše heslá a ostatné poverenia ostali v bezpečí, Kaspersky odporúča dodržiavať nasledujúce rady:

  • Nezdieľajte heslá alebo osobné informácie s priateľmi alebo rodinou, pretože by ich mohli nevedomky vystaviť riziku malvéru. Neuverejňujte ich na fórach alebo na sociálnych sieťach.
  • Vždy nainštalujte aktualizácie a opravy produktu, aby ste zabezpečili ochranu pred najnovšími malvérmi a hrozbami.
  • Začnite používať spoľahlivé bezpečnostné riešenie, ako je Kaspersky Password Manager, ktoré je určené na bezpečné ukladanie hesiel a osobných informácií vrátane pasov, vodičských preukazov a bankových kariet.

Viac o tom, ako počítačoví zločinci používajú škodlivý softvér na krádež hesiel a iných dôverných informácií sa dočítate na Securelist.com.

Značky: