V pondelok poobede sa uskutočnilo neformálne stretnutie médií so zástupcami štátnej správy na tému Čakáreň.

Prirodzene sme tam boli a pýtali sme sa za vás. Poďme na to, čo teda vieme.

Čakáreň sa v pondelok nespustilo, hoci to bývalý minister zdravotníctva Marek Krajči avizoval. S pustí sa ale do konca týždňa, najčastejšie sa hovorí o štvrtku 18.3.2020 ráno. Momentálne sú všetky očkovacie termíny beznádejne naplnené. NCZI vyhlasuje, že systém je schopný okamžitej prevádzky, do konca týždňa ale ešte chcú popracovať na stabilite a funkčnosti. Od spustenia čakárne nebude existovať žiadny iný systém na prihlásenie sa na očkovanie, pôvodná funkcionalita systému korona.gov.sk úplne zmizne.

Čakáreň je celkom nový projekt, nečerpá nič z pôvodnej databázy alebo algoritmov tu použitých. Na Čakárni sa robilo niekoľko mesiacov, skutočne intenzívne ale posledných 10 dní. Do tohto projektu je zapojené nielen NCZI, ale konečne aj Ministerstvo pre informatizáciu Slovenska (MIRRI), pomohol aj ITAS.

Na našu otázku prečo teda pôvodný systém skolaboval sme dostali odpoveď, že je to zhluk dôvodov, niečo ako puzzle, ktoré sa v podstate rozsypalo. Hlavným dôvodom bola nízka kapacita do vládneho cloudu, ktorá prestavovala linku s maximálnou rýchlosťou len 0,5 Gbit/s. Tá je v súčasnosti vylepšená až na 10 Gbit/s, objednávalo sa cez Ministerstvo financií. Ďalej je to enormný nápor ľudí žiadajúcich o očkovanie v kombinácii s nedostatkom očkovacích látok. Podľa vyhlásenia NCZI bude aj tento problém vyriešený. Registrovaných očkovacích látok má byť oveľa viac ako v minulosti a nápor ľudí žiadajúcich očkovanie by mala vyriešiť práve logika zavedená systémom Čakáreň, ktorá vylučuje stratégiu rýchlych prstov.

Z nedele na pondelok sa realizovali v NCZI záťažové skúšky s prístupom 750 000 ľudí za hodinu, čo je očakávaná prevádzka tohto systému v hraničných časoch. Algoritmus zaraďovania do poradia v čakárni zostáva zachovaný – jediné kritérium je vek, osobitný prístup je len pre zdravotníkov a záchranné zložky. Na našu otázku o tom, že z hľadiska minimalizácie mobility by bolo dobré, aby sa očkovania zúčastnili prirodzene vytvorené bubliny ako sú členovia spoločnej domácnosti sme dostali odpoveď, že nad takouto funkcionalitou sa uvažuje. V najbližších dňnoch však takáto možnosť nebude dostupná.

Prihlasovanie do systému Čakáreň. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Prihlasovanie do systému Čakáreň. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Rovnako by mal neskôr exitovať špeciálny modul pre osoby, ktoré majú špeciálny typ choroby a očkovanie u nich by malo byť uprednostnené. Podobne je to aj v prípade zamestnaní z kritickej infraštruktúry. Momentálne však žiadny z týchto modulov nebude nasadený, je to otázka viac vzdialenej budúcnosti. Všetci, ktorí už dostali prvú dávky vakcíny dostanú druhú dávku v určenom čase a rovnako m mieste ako prvú dávku. Bude to samozrejme rovnaký typ vakcíny, ako bola prvá.

Očkovaciu látku v aplikácii naozaj nemožno vybrať, rovnako ako konkrétny termín očkovania. Pri potvrdení termínu dostanete presný dátum a čas a rovnako bude vedieť, ako očkovacou látkou vás budú očkovať. Pridelený termín je možné odmietnuť, čím sa váš možný termín očkovania oddiali minimálne o týždeň. Poradie v aplikácii čakáreň sa totiž bude prideľovať raz za týždeň. To platí v prípade, že dodávka očkovacích látok na Slovensko bude stabilná.

Hneď dostanete aj kódy na zrušenie rezervácie. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Hneď dostanete aj kódy na zrušenie rezervácie. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Celý proces prihlasovania sa na očkovanie sa bude dať pohodlne vybaviť z mobilu s pripojením n a internet bez ohľadu na jeho operačný systém.

Postup krok po kroku

V prvej fáze prihlasovania si vyberiete vekovú fázu, do ktorej patríme. Následne vypíšete osobné údaje ako je rodné číslo, meno, adresa, zdravotná poisťovňa, číslo mobilného telefónu, e-mail a následne si vyberáte z očkovacích miest. Tých je na Slovensku 88 a z toho 14 je veľkokapacitných. Prihlásiť sa môžete naraz do viacerých stredísk, kde sa dokáže dopraviť. Počet vybraných očkovacích centier nie je limitovaný. Po týchto krokoch sa vám zobrazia voľné kapacity. Systém pri uvoľnení termínu na očkovanie prirodzene vyberie len jedno zo zvolených miest.  Výsledkom prihlasovania je PIN kód, ktorý dostanete mailom a aj ako SMS.

Sem zapisujete svoje osobné údaje. Prostredie sa veľmi podobá na predchádzajúci systém. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Sem zapisujete svoje osobné údaje. Prostredie sa veľmi podobá na predchádzajúci systém. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Od tejto chvíle čakáte na pridelený termín, dozviete sa ho minimálne 2 dni vopred. Ako sme spomenuli, môžete ho odmietnuť. Voľné miesto sa pridelí inému záujemcovi a vy budete čakať minimálne týždeň alebo do uvoľnenia ďalších termínov na očkovanie.

Na utorok 16. marca je naplánovaná finálna tlačová konferencia s konkrétnymi časmi spustenia aplikácie Čakáreň a ďalšími detailmi. Opäť vás budeme priebežne informovať.

Viac o aplikácii Čakáreň

Aplikácia Čakáreň má priniesť poriadok do očkovania. Takto to funguje (VIDEO TOUCHIT)

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.