Testovali sme super tenký ultrabook, ktorý má hneď niekoľko unikátnych vlastností. Sám výrobca ho porovnáva pri každej možnej príležitosti s notebookmi Apple Air. Dell XPS 13 je stroj pre skutočných profesionálov. Ak ste vždy chceli „meka“, ale potrebujete platformu Microsoft, tu ho máte.

Vyhotovenie

Podľa výrobcu je to najprepracovanejší model v kategórii ultrabookov a prenosných modelov, ktoré má. Je to model na prácu a na cestovanie. Nedajte sa však pomýliť veľkosťou. Tá pre skúsenejších používateľov bude predstavovať optický klam a displej bude pôsobiť k telu trochu zvláštne.

IMG_20150224_214918

Skutočne, toto je 13,3“ displej v tele 11“ ultrabooku. Nielen, že bezrámčekový displej s hrúbkou rámu 5,2 mm dobre vyzerá ale aj sa dobre používa. Na cesty tak máte 11“ počítač, ktorý nebude tak namáhať oči vďaka rozmernejšiemu displeju. Výrobca hovorí o tom, že je o 23% menší ako Apple Air a pritom má rovnakú veľkosť obrazovky. Treba povedať, že aj klávesnica sa dá dobre použiť. Je podsvietená a nie sú na nej žiadne netradičné prekvapenia. Zvyknúť si treba možno na kratší Enter ako Shift pod ním. Pre tých, čo prejdú z inej značky aj na to, že Enter nezaberá dva riadky.

2015-02-24 21.47.13

Telo je vyhotovené z jedného kusu hliníku, ktoré nie je náchylné na zachytávanie odtlačkov.  To sa však nedá povedať o opierke na ruky. Odtlačky tu budú už po prvom použití, čo je trochu škoda. Mierne pogumovanie celej základne okolo klávesnice je veľmi príjemné na dotyk. Chválime však, že je spevnená konštrukciou z uhlíkových vlákien. Takisto aj touchpad je náchylný na mastnoty a tým, že nie je zapustený bez viditeľných okrajov, počítajte s možnosťou zanesenia čiastočkami prachu alebo iných nečistôt. Keď sme XPS 13 porovnali s Apple Air, treba povedať, že aj tu je vydarený touchpad. Kvalita týchto dotykových plôch býva diplomaticky povedané otázna. Tu však funguje na jednotku. Žiadne odskakovanie kurzora ani prispôsobovanie náklonu prsta na plochu. Ovládanie je rovnako spoľahlivé spredu na touchpad ako aj  keď máte počítač šikmo k sebe. Skrátka a dobre, konečne použiteľný touchpad. Jediné, čo bude treba nastaviť je rýchlosť kurzora. V natívnom rozlíšení je plocha značne veľká. Opäť sa dostávame k použitiu v dimenzovanom rozlíšení. Aj na 13,3“ je to nereálne. Kto má však v obľube využívať ostrosť displeja a neprekážajú mu rezervy v optickom zväčšení prvkov, nájde to práve. Pre tých ostatných je rozlíšenie 2048 × 1152 px akceptovateľné a dá sa naň po pár dňoch zvyknúť.

2015-02-24 21.46.54

Konštrukčnou špecialitou je umiestnenie webovej kamery do spodnej ľavej časti rámu. Faktom je, že na horný okraj by sa šošovka optiky nezmestila. A ešte jeden dôležitý ergonomický údaj. Na tele nenájdete žiadne blikajúce LED diódy. Podsvietené tlačidlo na zapnutie ultrabooku vpravo hore má tlmené presvetlenie. Na boku je potom zostava piatich LED diód signalizujúcich kapacitu akumulátora po stlačení tlačidla vedľa nich.

Parametre a technológie

 

Tabuľka technických parametrov

Tabuľka technických parametrov

Naša testovacia vzorka mala uzamknuté informácie o procesore. Nielen v systéme ale ani cez špeciálne programy sme teda nedeli zistiť žiadny detailnejší údaj. Je tu piata generácia CPU Intel Core i5. V našom prípade sme integrovanú RAM s kapacitou 8 GB, no na trhu bude aj verzia s polovičnou hodnotou. Všetky modeli budú dodávané s SSD diskom. Dostupné budú kapacity 128, 256 a 512 GB. My sme mali na teste verziu s prostrednou kapacitou a zo skúseností môžeme potvrdiť, že bude mnohým postačovať. Bude existovať aj verzia s HW šifrovaním dát. Neprehliadnuteľnou vlastnosťou je super jasný displej. Prakticky sme ho ani nepoužívali na maximálnu hodnotu. Avšak takýto displej vynikajúco poslúži v kaviarňach a nákupných centrách, kde je všetko presvetlené umelým osvetlením. V takejto kaviarni sme maximálny jas využili. Aj tu je na výber a môžete vyberať medzi Full HD a QHD+ displejom. Nebudú chýbať ani slovenské a české popisy. Naša testovacia vzorka mala štandardné anglické popisy.

2015-02-24 21.44.11

2015-02-24 21.43.30

 

Vo výbave portov má vpravo čítačku SD kariet a jeden USB 3.0 port. Vľavo je to Mini DisplayPort, druhý USB 3.0 port a kombinovaný audio konektor. Testovali sme výdrž počítača a dosiahli sme čas 11:48 hod. To je skutočne slušný čas a aj pri náročnejšom používaní sa časom osmelíte a budete nosiť XPS 13-tku bez napájacieho adaptéra.

 

Tabuľka výkonnostných testov

Hodnotenie

+ malé telo – veľký displej, super jasný displej s bez okrajovým rámom, odolné telo, výkon a dlhá výdrž

– silnejší stisk touchpadu

Cena: približne 1300 EUR

Zapožičal: Dell

Verdikt

Dell XPS 13 je ultrabook, ktorý chce byť priamou konkurenciou pre Apple Air na vlastnej platforme. Je to skutočne prenosný počítač na cestovanie aj na kancelárske použitie. Na displej sa nebudete vedieť vynadívať. Bezokrajový rám je pastva pre očí, koniec koncov v malom tele získate z ergonomickej stránky aj väčšiu pozorovaciu plochu. Dell na tomto pokračovateľovi radu XPS 13 ukázal, že vie ako sa robia ultrabooky.

Verdikt

7.3 Unikátny ultrabook

Manažérsky ultrabook na prácu s vysokým výkonom. 13" displej v 11" tele nemá obdobu.

  • Výkon 8
  • Mobilita 10
  • Rozhrania 4
  • Cena 7
Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.