Od tvorcov titulu Magicka prichádza sci-fi akcia pre štyroch hráčov.

Dystopický pohľad na Zem je obľúbená metóda, ktorou tvorcovia filmov a hier vytvárajú základnú zápletku. Ak ju dokážu podporiť prepracovaným príbehom, je to super a sci-fi nadšenci krochkajú blahom.

Horšie je, ak chce tvorca uspieť iba so základnou premisou. Tá v prípade Helldivers prezentuje futuristickú „Super Zem“, o ktorú súperia tri znepriatelené rasy – spomeňme robotov a prerastený hmyz. Z hráčov sa stávajú policajti budúcnosti a ich úloha spočíva v plnení misií a nastolení poriadku. Pomáhať a chrániť však v Helldivers (čo je zároveň aj názov oddielu bojovníkov zákona) budete za pomoci všemožných zbraní a špeciálneho vybavenia. Veď, čo iné by ste čakali od akčnej hry?

Táto základná zápletka je aj jediným kusom príbehu, ktorý v Helldivers nájdete. Vývojári sa rozhodli, že hráčom radšej vytvoria náhodne generované ihrisko, ako by sa mali zamerať na ucelený príbehový zážitok. V praxi to znamená, že všetky mapy sa náhodne generujú. Platí to pre ich dizajn aj úlohy, ktoré budete riešiť. Samozrejme, ide skôr o kozmetické detaily. Hrateľnosť sa bude neustále točiť okolo toho, že sa musíte dostať na miesto A, vystrieľať nepriateľa alebo použiť nejaký predmet, pokračovať do bodu B a úspešne opustiť priestor.

Obrázky z verzie pre konzolu PlayStation Vita

Sem-tam sa zmení prostredie alebo budete čeliť inej rase nepriateľov, ale pointa ostáva zachovaná. Splniť úlohy a prežiť. Pomáhať si budete zbraňami – hlavnou, sekundárnou a granátmi. V tomto smere nemáme pripomienky. Dostupné zbrane sú pomerne rôznorodé a líšia sa štandardnými vlastnosťami, ako je dostrel, rýchlosť streľby, spôsobené poškodenie atď. Nechýba ani jednoduchý systém vylepšovania, ktorý do hry vnáša určitú dávku variability. Každý hrdina je unikátny, pretože obvykle používa inú výzbroj a takisto aj iné špeciálne schopnosti.

Tie sú rozdelené do niekoľkých kategórií – môžete pomocou nich požiadať o podporu v podobe obrannej vežičky alebo o ďalšie náboje. Pri strieľaní zástupu nepriateľov nimi nebudete šetriť, čo sa čoskoro ukáže ako problém. Ďalšia schopnosť vám „z neba“ zošle guľomet alebo spŕšku výbušnín, pomocou ktorých vyhladíte zopár nepriateľov. Podobne ako zbrane, aj schopnosti si budete časom vylepšovať.

Helldivers využívajú jednoduchý koncept, ale zo začiatku sa môže objaviť menší chaos, čo robiť. K dispozícii je totiž viacero misií a vy rozmýšľate, ktorú si vybrať. Správna odpoveď však neexistuje, pretože misie sú na sebe nezávislé a nie sú ani prepojené. Každá z nich je v podstate samostatná.

Kooperatívne hranie je zábavné. Odporúčame hrať v 4-členných tímoch

Hoci môžete hrať aj v režime solo, najväčšiu zábavu si užijete s ostatnými hráčmi. Odporúčame výber inštancie, kde sú 3 ostatní hráči. Hranie je razom atraktívnejšie a v niektorých prípadoch potrebujete ostatných ľudí, aby ste prežili. Titul totiž náhradu v podobe umelou inteligenciou ovládaných spolubojovníkov neponúka. S trochu šikovnosti zvládnete aj náročnejšie misie sami, avšak iba v prípade, že sa budete spoliehať na nenápadný a efektívne boj. Ale tie úlohy, ktoré vás konfrontujú so zástupom nepriateľov, jednoducho nezvládnete. Nie pri výbere vyššej náročnosti. Aj Rambo má svoje limity.

Helldivers je svojim spôsobom unikátna hra. Z toho dôvodu, že neprináša nič nové a ani výraznejšie neobohacuje zaužívaný koncept. Jednoducho ide o ďalšiu „twin stick“ strieľačku (mimochodom, ak ste ešte nevideli okolité obrázky, na mapu sa dívate z izometrického pohľadu), ktorej čiastočná výnimočnosť spočíva v kooperatívnom hraní. Hrateľnosť síce rýchlo skĺzne do stereotypu, ale z nejakého dôvodu vám nebude vadiť, že robíte dokola to isté. Práve naopak, budete sa baviť. Najmä úvodné hodiny sú zábavné, pretože rýchlo zvyšujete úroveň hrdinu a zabávate sa s ostatnými hráčmi.

Vývojári využívajú aj zaujímavý koncept súboja o Zem, ktorý ovplyvňujú všetci online hráči. Nás tento koncept výraznejšie neoslovil a nepovažovali sme ho za motiváciu k ďalšiemu hraniu. Tento prvok chýba – k Helldivers sa nebudete vracať, pretože vás niečo láka, ale preto, že si chcete bezducho zastrieľať. Aj keď, bez základnej taktiky dlho asi neprežijete. Je len na vás, či takýto prístup považujete za klad alebo zápor. Na druhej strane, „twin stick“ akciu s prepracovaným príbehom sme doteraz ešte nehrali.

Pri hraní budete plniť náhodne generované misie. Obsahujú zopár opakujúcich sa úloh

Helldivers - PlayStation 4, PlayStation 3, PlayStation Vita

7.3 Dobrá hra

Helldivers je vo svojej podstate klasická "twin stick" akcia. Trpí nedostatkom príbehu a hrozbou stereotypu. Nič z toho však výraznejšie neovplyvňuje herný zážitok v negatívnom smere. Na druhej strane, aj také Diablo je stále o tom istom. Helldivers síce chýba motivačný prvok, ktorý je zastúpený iba čiastočne. Hlavným lákadlom je kooperatívny multiplayer, ktorý je chytľavý a zábavný.

  • HRATEĽNOSŤ 8
  • GRAFIKA A ZVUKY 7
  • ZÁBAVNOSŤ 8
  • HERNÁ DOBA 6

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit