Nezávislý titul pod hlavičkou Microsoftu prekonal naše očakávania.

TOP_produkt_nowat

Každý rok sa na výstave E3 objavia tituly, ktoré nemajú zvučné meno, známych vývojárov, ani prehnané ambície. Dokážu však osloviť novinárov z celého sveta, ktorí o nich píšu oslavné ódy. Pýtate sa prečo? Lebo o najočakávanejších AAA hrách už vieme takmer všetko a ak sa objaví takýto klenot, novinári majú radosť. O titule píšu s nadšením a chvália skutočné kvality hry – nie iba silnú značku a zaručené mechanizmy, ktoré budú fungovať. Lebo fungovali v predchádzajúcom diele.

Jednou z takýchto hier minuloročnej E3 bol bezpochyby Ori and the Blind Forest. Titul nás v priebehu niekoľkých sekúnd oslovil krásnou audiovizuálnou prezentáciou. Síce žijeme v dobe, kedy sa vývojári naháňajú za počtom polygónov, ale na špičkovo odvedenú 2D grafiku nedáme stále dopustiť. A keď sa krásna grafika spojí s vynikajúcou hudobnou zložkou, úspech je z polovice zaručený. Na tu druhú časť – samotnú hrateľnosť, musíme obvykle počkať až do vydania.

Grafické spracovanie poteší rôznorodosťou

Oriho dobrodružstvo je dvojrozmerná plošinovka, ktorá môže pripomínať viacero hier. Vizuálmi sa mierne ponáša na najnovších Raymanov, ale zápletka hry, resp. jej náplň je výrazne odlišná. V tomto smere vyvoláva spomienky na Guacamelee!. Nie bojovým systémom, ale prepracovaným dizajnom herného sveta a postupným získavaním nových schopností. Tie ovplyvňujú spôsob hrania a zabezpečujú, že sa nebudete nudiť. Stereotyp v Ori and the Blind Forest nenájdete. Obe prirovnania však berte s rezervou – uviedli sme ich, aby ste sa aspoň trochu zorientovali.

Ori and the Blind Forest je nádherné dobrodružstvo, ktoré spočiatku pripomína animovaný film od Disneyho. Prvých 10 minút je interaktívnou prezentáciou zápletky. Tempo je pomalé a viac sa budete kochať krásnymi vizuálmi ako samotným hraním. Nenechajte sa však oklamať. Pomerne rýchlo dôjde k zmene o 180° a Ori začne vyťahovať svoje zbrane.

Oriho putovanie slepým lesom je takisto náročné dobrodružstvo. Umierať budete často, aj keď sa to spočiatku nezdá. Aj vďaka tomu, že dizajn úrovní je umne navrhnutý. Hra vám pomôže, naučí základnú logiku herných prvkov. Avšak o pár obrazoviek ďalej vás už za ručičku neťahá a je iba na vás, aby ste sa dostali ďalej. Mimochodom, chválime systém ukladania postupu v hre. Ori sa nespolieha na pevne stanovené checkpointy. Tie si môže hráč vytvoriť sám kdekoľvek, ale zaplatí za ne energiou.

Pokojnejšie pasáže sa striedajú s akčnejšími 

Nenáročné skackanie postupne doplnia základné bojové schopnosti a získavanie pokročilých techník – či už z hľadiska boja alebo samotného skákania. Obe zložky sa prelínajú, čo v praxi znamená, že jednu zo schopností môžete využiť napr. na odrazenie projektilu (a zničenie nepriateľa), ale aj na to, aby ste sa odrazili ďalej a dostali sa na inak nedosiahnuteľné miesto. Okrem toho sa naučíte dvojskok alebo behať po stenách. Čaro titulu spočíva v tom, že časom budete musieť všetky triky kombinovať.

Autori tieto techniky postupne obmieňajú, kombinujú ich a robia všetko preto, aby ste sa nenudili. Musíme uznať, že sa im to podarilo. Hranie sme si užívali a to vrátane momentov, kedy sa nám darilo menej a museli sme sekciu X-krát opakovať. Aj napriek tomu má Ori dobrý spád – samozrejme, čiastočne závisí od vašej šikovnosti. V prospech titulu hovorí aj to, že niektoré situácie musíte riešiť správnym naplánovaním akcií a šikovnosťou vašich prstov. Inokedy je potrebné premýšľať nad tým, ako využiť logiku hry vo svoj prospech, aby ste sa dostali ďalej. A k slovu sa dostanú aj akčné pasáže, v ktorých rozhoduje každá polsekunda. Nie je ich veľa, ale výborne oživujú tempo.

Budete preskakovať lávu, aj plávať pod vodou

Voči audiovizuálnemu spracovaniu nemáme najmenšie námietky. Počas prvých minút okúzli a postupným hraním vás presvedčí, že je jednoducho nádherné, ba až dokonalé. Razom chcete, aby bolo takto spracovaných hier viac. A to aj napriek tomu, že dnešným trendom je 3D a čoraz realistickejšia grafika. Avšak Ori je ako kvalitný animovaný film. Interaktívny. A taký, ktorý hráča odmeňuje postupným rozprávaním príbehu.

Jeho stopáž dosahuje 7-8 hodín. Ak však chcete preskúmať celý herný svet na 100% a získať všetky vylepšenia, pripočítajte si ďalšie 2 hodiny. Prepracovaný dizajn sme už chválili a jeho kvalitu oceníte v neskorších fázach hry. Vracanie sa do preskúmaných oblastí býva v prípade niektorých titulov iritujúce, ale Ori nás bavil natoľko, že nám to nevadilo. Samotná atmosféra hry bola dostatočnou motiváciou k tomu, aby sme svet prešli celý.

Ori vaše mozgové závity nezavarí tak ako Blackhole, ale bezmyšlienkovitú skákačku nečakajte. A práve v tom spočíva čaro hry. Je dokonale namixovaná.

Testovali sme verziu pre Xbox One. Počas hrania sme nenašli žiadne bugy a nezaznamenali sme problémy, ktoré by negatívne ovplyvňovali celkový používateľský zážitok.

Cena: 19,99 EUR (Xbox OneSTEAM)

Zapožičal: Microsoft

Ori and the Blind Forest - Xbox One, Microsoft Windows, Xbox 360 (v príprave)

9.5 TOP hra

Ori and the Blind Forest je ideálnym príkladom toho, ako má vyzerať plošinovka v roku 2015. Bezchybné audiovizuálne spracovanie dopĺňa atraktívna hrateľnosť, ktorá využíva zaručený koncept, ale neustále pred hráča stavia nové výzvy a schopnosti. Kratšia herná doba nie je až taký problém - vzhľadom k cene a k dôrazu vývojárov na celkový zážitok.

  • HRATEĽNOSŤ 10
  • GRAFIKA A ZVUKY 10
  • ZÁBAVNOSŤ 10
  • HERNÁ DOBA 8

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.