Nová platforma TikTok Lite odštartovala v Európe len nedávno, hrozí jej však zrušenie.

O platforme TikTok Lite sme vás informovali len nedávno. Známa sociálna sieť TikTok, ktorá sa sústreďuje najmä na formát krátkych videí, začala s experimentom odmeňovania svojich návštevníkov. Odmeny mali získať za sledovanie videí, prípadne krátkych úloh, ktoré ich v konečnom dôsledku však udržali na sieti dlhšie, ako by pôvodne chceli. Táto Lite aplikácia s programom odmien je pritom dostupná zatiaľ len v Španielsku a Francúzsku, pričom rovnako existuje vekové obmedzenie používateľov. Používať ju môžu len ľudia starší ako 18 rokov.

Systém odmeňovania však narazil na problémy s Európskou komisiou. Tá totiž začala vyšetrovanie aplikácie TikTok Lite s dôvodom zvyšovania závislosti a nedostatočného kontrolovania veku používateľov. Ak platforma nedodá dostatok informácií, môže sa stať, že bude zrušená skôr ako sa uvedie na viaceré trhy.

TikTok Lite čelí vyšetrovaniu

Európska komisia začala vyšetrovanie aplikácie TikTok Lite. Už samotná aplikácia TikTok nedávno čelila podobným vyšetrovaniam, keďže môže jednoducho vzbudzovať závislosť ľudí. Výsledkom skorších vyšetrovaní malo byť vekové obmedzenie obsahu a rovnako aj ukončenie nekonečného pásma videí. S platformou Lite však prichádza otázka závislosti používateľov od odmien a rovnako aj fakt, že overovanie veku nie je úplne spoľahlivé.

TikTokZdroj: The Conversation
TikTok

TikTok Lite má tak do 3. mája 2024 dodať Európskej komisii potrebné podklady, ktoré dokážu, že spĺňa všetky bezpečnostné predpoklady. Zatiaľ však podľa EK predstavuje hrozbu najmä pre mladších návštevníkov, nakoľko jej chýbajú efektívne metódy overenia veku.

Ak by náhodou vyšetrovanie dopadlo v neprospech platformy, mohla by dostať pokutu. Tá by predstavovala 1 % jej globálneho zisku, prípadne 5 % denného zisku. Kontroverzia ohľadom platformy TikTok a jej programu odmeňovania vzbudzuje etické otázky spojené so závislosťou používateľov a tiež prístupu mladých ľudí k obsahu, ktorý pre nich nie je určený. Pre TikTok to však zatiaľ nevyzerá pozitívne, nakoľko sa nakoniec môže platforma Lite zastaviť skôr ako sa uvedie na globálny trh v plnej miere.

Zdroj: andro4all.com

Prečítajte si aj:

Katarína Šimková

Katarína Šimková
Smartfóny, nositeľná elektronika či produkty inteligentnej domácnosti, zaujímam sa o všetko, čo i len okrajovo súvisí s technológiami.