Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Kultový model je  známy svojou vytrvalosťou a nezničiteľnosťou.  Hoci tieto autá zvyčajne nemajú ľahký život,  slúžia dlhé roky.  Po polstoročí existencie si pick-up Toyoty získal povesť nezničiteľného auta.  Od arktických polí cez džungle, v čase dažďov až po najhorúcejšie púšte – Hilux opakovane obstál na jednotku. Podrobili ho najťažším skúškam. Dokázal, že je schopný pokračovať v jazde dokonca aj potom, ako ho utopili v oceáne, či po páde z poschodovej budovy.

História tohto modelu sa začala v roku 1968, teda pred päťdesiatimi rokmi.  Vtedy sa v predaji objavila prvá generácia Toyoty Hilux.  Názov Hi-Lux naznačoval, že išlo o model umiestnený o triedu vyššie ako existujúci model Stout. Ale aby názov nikoho nemýlil – Hilux bol a je primárne úžitkové vozidlo, ktoré musí byť predovšetkým spoľahlivé.

Povesť nezničiteľného auta nemožno získať za pár dní. Nestačí vytvoriť jednu dobrú generáciu. Inžinieri  spoločnosti Toyota si to uvedomujú, a preto každá generácia Hilux sa  vyznačuje spoľahlivosťou.

V každých podmienkach

Nezničiteľnosť  Hiluxu najvýraznejšie vidieť v krajinách, kde sa pick-upy tešia mimoriadnej obľube.  Či sa pozeráme na trhy juhovýchodnej Ázie, na púšte Blízkeho Východu alebo či navštívime Afriku – môžeme si byť istí, že ich tam uvidíme. Navyše to zväčša nie sú najnovšie modely, ale často aj dvadsaťročné autá, ktoré každý deň vykonávajú  ťažkú prácu, pre ktorú boli stvorené.

Práve tieto vozidlá si získali dôveru tisícok malých podnikov na celom svete a vďačia im za svoje meno. Od prepravy stavebných materiálov po ovocie a zeleninu – ťažko nájsť tovar, ktorý by nebol prepravovaný na nákladných plošinách Toyoty Hilux.  Odkiaľ pochádza taká popularita Hiluxu? Odpoveď je jednoduchá a vyplýva z toho, čo je nesmierne dôležité pre majiteľov vozidiel tohto typu  – to je spoľahlivosť a vytrvalosť.

Pri kúpe pick-upu sú prirodzene dôležité jeho prepravné schopnosti, výkonnosť a komfort. Hilux sa môže pochváliť všetkými týmito vlastnosťami. Kľúčové však je, že auto nesklame a každý deň si urobí svoju prácu.   Malé podniky v rozvojových krajinách sú ideálnym testovacím prostredím pre tieto autá. Majitelia malých firiem si často nemôžu dovoliť nové vozidlo, vyberajú si jazdené a staršie vozidlá. Na druhej strane si uvedomujú, že musia kúpiť spoľahlivé vozidlo, ktoré im bude dlho slúžiť.

Potopený, podpálený, zdemolovaný

To, že Hilux je najnezničiteľnejšie auto v dejinách motorizácie,  ukázal známy motoristický  program Top Gear. V programe stanice  BBC sme mohli vidieť, ako   Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May vymýšľali čoraz brutálnejšie metódy na zničenie pick-upu Toyoty. Hilux odolal.

Automobil bol demolovaný, namáhaný po hranice možností, potopený, podpálený a dokonca pod ním nechali vyletieť do vzduchu vežiak. Ešte aj po tom všetkom stačilo na opravu a opätovné naštartovanie auta základné náradie. Dôkaz, že Hilux má najdôležitejšie vlastnosti dobrého picku-pu – je odolný a bezproblémový pri opravách. Aj keby sme ho  náhodou nechali zaparkovaný v budove určenej na demoláciu, nemusíme si robiť starosti.

Samozrejme, britský test v Top Gear mal byť predovšetkým veľkou show. Ale ukázal, že nezávisle od toho, čo sa stalo s vozidlom, opäť sa pohlo ďalej. Preto niet divu, že do programu bol vybratý práve Hilux. Stojí za zmienku, že išlo o sériový jazdený exemplár, na ktorom sa už viditeľne podpísal zub času.

O kvalitách modelu svedčí aj fakt,  že to bol práve Hilux, ktorý sa dostal až na Severný pól a zúčastnil sa expedície na Južnom póle.

Legendárny pick-up nájdete aj v ponuke slovenských autosalónov v cene od 24 996 €.

Značky: