Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Je to najvýnimočnejší hot-hatch na trhu,  preto sa jeho výroba líši od štandardu.  Toyota GR Yaris sa rodí na špeciálnej výrobnej linke v závode Toyota  Motomachi, odkiaľ vychádzali modely Lexus LFA. V tomto závode vyrábajú autá vo veľkej miere ručne.

GR Yaris má ľahkú konštrukciu s karbónovými prvkami, pohon všetkých kolies  GR-Four, výkonný motor (261 k/192 kW) a manuálnu prevodovku. Z nuly na stovku zrýchli za 5,2 sekúnd a jeho maximálna rýchlosť je 230 km/h. Tento krátky opis však ani zďaleka neodráža to, ako toto auto vyniká na trhu so športovými hatchbackmi.

GR Yaris nie je iba posilnenou verziou mestského  Yarisu. Auto bolo od začiatku vytvorené pre amatérskych športovcov a prvky spoločné s ,,civilným” Yarisom sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky. Úplne nový dizajn si vyžadoval neštandardný prístup aj k procesu výroby. Aby sa zaručilo, že každý exemplár bude vypracovaný do najmenších detailov, vytvorila  Toyota úplne novú montážnu linku, ktorá ukazuje potenciál japonského výrobcu.

Čo odlišuje výrobný proces modelu GR Yaris? Namiesto tradičnej montážnej linky je každé vozidlo umiestnené na autonómnej platforme, ktorá ho preváža z jedného montážneho bodu do druhého.  Auto má dodatočné body zvárania a lepenia, ktoré posilňujú konštrukciu a zabezpečujú vysokú tuhosť karosérie.  Dosiahnuť to na tradičnej linke by bolo ťažké.

Toyota Yaris

Toyota Yaris

V továrni Motomachi  bolo na výrobu  GR Yaris nasadených viac pracovníkov, ako je to v prípade iných modelov. Dôvod? Dôraz na kvalitu a vysoké očakávania zákazníkov. Inžinieri dozerajú na nastavenie geometrie kolies pri každom exemplári, ktorý opúšťa linku.

„Dokážeme vyrobiť veľké množstvo športových automobilov, ktoré sa nelíšia v kvalite. To nedokáže každý,” ubezpečuje Akio Toyoda, prezident  spoločnosti Toyota.

Toyoda, veľký fanúšik športových automobilov, sa osobne zapojil do procesu ladenia modelu  GR Yaris. Vozidlo testovali skúsení piloti z pretekárskeho tímu Toyota Gazoo Racing. To všetko preto, aby sa  čo najviac priblížilo k ideálu a poskytovalo skutočný športový pôžitok z jazdy.

GR Yaris bude dostupný aj na Slovensku. Vozidlo sa dostane k prvým zákazníkom koncom roka 2020. Cena je však známa už teraz – 33 200 eur.

Značky: