Okuliare pre rozšírenú realitu Microsoft HoloLens sú zatiaľ opradené skôr rúškom tajomstva. Nie je jasné, kedy sa uvedú na komerčný trh, zatiaľ bude dispozícii len edícia pre vývojárov v cene 3000 USD. 

V čom sú také odlišné od bežných okuliarov pre virtuálnu realitu? V tom, že doteraz nezobrazovali vlastne virtuálnu realitu, ale k tej skutočnej realite dokázali niečo ďalšieho „primaľovať„. Známa bola scéna, pri ktorej dcéra podľa povelov otca vzdialeného niekoľko tisíc kilometrov opravuje pokazený vodovod. Otec jej pritom pri pohľade cez okuliare s využitím programu Skype ukazuje, ako vodovod opraviť a pomáhajú k tomu aj nakreslené čiary.

Microsoft-HoloLens-Skype-RGB_nowat

Potom sa začali objavovať zábery, ktoré už prezrádzali smer orientácie k virtuálnej realite. Hovoríme o zobrazení detailov automobilu Volvo, ktoré si mohla prezrieť nositeľka okuliarov Hololens vo svoje pracovni.

Microsoft-HoloLens-Volvo_nowat

Tieto okuliare sa tiež dostali do vesmíru. V rámci NASA projektu Sidekick ich používal astronaut Scott Kelly na komunikáciu so základňou.

MicrosoftHololens_NASA2_nowat

Teraz sa však objavilo video, ktoré plní sny mnohých ľudí. Môžu byť naraz na dvoch miestach.

Video zobrazuje ako sa premiestňujú osoby, pričom na novom mieste je možné s takto premiestneným človekom hovoriť a dokonca sa ho dotýkať. Zaisťuje to systém viacerých 3D kamier, ktoré dokážu perfektne nasnímať človeka, jeho pohyby a zachytáva sa aj hlas. Tento proces už dostal meno Holoportácia a je možné, že po uvedení okuliarov na trh sa práve pre túto možnosť stanú hitom.

Za videom stojí výskumná skupina I3D a je pravdepodobné, že sa od nej dočkáme aj ďalších predstavení na blížiacej sa vývojárskej konferencii Microsoft Build. Zatiaľ to vyzerá ako zhmotnenie niektorých scén zo StarWars.