Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Nikon predstavuje nový štandardný objektív so zoomom pre plnoformátové mirrorless fotoaparáty Nikon Z.

Objektív NIKKOR Z 28 – 75 mm f/2,8 sa môže pochváliť všestranným rozsahom ohniskových vzdialeností od širokouhlého záberu až po krátky teleobjektív, vysokou konštantnou svetelnosťou a presným zaostrovaním. Od pouličných scén cez krajinu až po portréty – je to skvelý objektív na bežné fotografovanie pre používateľov fotoaparátov Nikon Z, ktorí chcú rozvinúť svoju kreativitu.

Vďaka ľahkej konštrukcii a ostrej optike umožňuje objektív NIKKOR Z 28 – 75 mm f/2,8 zachytiť vynikajúce snímky všetkého, čo ľudí inšpiruje. Všestranný rozsah zoomu pokrýva množstvo klasických ohniskových vzdialeností, zatiaľ čo konštantná svetelnosť f/2,8 poskytuje väčšiu slobodu pri skúšaní nových nápadov: používatelia môžu jednoducho zachytiť atmosféru v situáciách so slabým svetlom, alebo skúmať kreatívny potenciál malej hĺbky ostrosti. Môžu tiež snímať s kratšími časmi uzávierky s využitím prirodzeného svetla a „zmraziť“ pohyb.

Objektív NIKKOR Z 28 – 75 mm f/2,8 zaostruje rýchlo a presne, dokonca aj pri snímaní zblízka, a vykresľuje nádherný bokeh, ktorý používateľom umožňuje posunúť portréty na vyššiu úroveň. Tento objektív pre plnoformátové fotoaparáty radu Z je tiež vhodný na snímanie videosekvencií: rozsah zoomu možno využiť na snímanie širokých situačných záberov a záberov so stredným priblížením. Výhodou je eliminovanie zmeny uhla záberu pri zaostrovaní (focus breathing).

Zurab Kiknadze, Product Manager, Nikon Europe hovorí: „Objektívy so svetelnosťou f/2,8 boli tradične vyvíjané pre profesionálov, ale optické výhody bajonetu Nikon Z nám umožňujú ponúknuť objektív NIKKOR Z 28 – 75 mm f/2,8 za dostupnejšiu cenu. Sme nadšení tým, že stále viac fotografov posúva svoje schopnosti na vyššiu úroveň vďaka využitiu tvorivých možností, ktoré im dokáže poskytnúť objektív s vysokou konštantnou svetelnosťou, ako je tento.”

Súhrn hlavných vlastností: NIKKOR Z 28-75mm f/2.8

Štandardný rozsah zoomu: zahrňte väčšiu časť scény na 28 mm ohnisku. Vytvárajte pôsobivé portréty so 75 mm ohniskovou vzdialenosťou.

Svetelnosť f/2,8: vysoká konštantná svetelnosť objektívu umožňuje dosiahnuť konzistentnú expozíciu v celom rozsahu zoomu a vytvárať jasné snímky aj v slabom svetle. Používatelia môžu tiež snímať s kratšími časmi uzávierky s využitím prirodzeného svetla.

Nádherný bokeh: veľký bajonet Nikon Z, svetelnosť f/2,8 a clona s 9 lamelami produkujú nádherne jemný a prirodzene vyzerajúci bokeh.

Skvelý pri snímaní zblízka: najkratšia zaostriteľná vzdialenosť je iba 0,19 m na 28 mm ohnisku a 0,39 m pri ohniskovej vzdialenosti 75 mm.

Rýchle a presné zaostrovanie: zaostrovanie je plynulé, tiché a absolútne presné – dokonca aj pri fotografovaní zblízka.

Nádherné videosekvencie: zmena uhla záberu pri zaostrovaní je eliminovaná, takže zaostrenie možno meniť bez viditeľného vplyvu na uhol záberu. Plynulé ovládanie clony umožňuje zachytiť nádherné, prirodzene vyzerajúce zmeny jasu.

Intuitívne ovládanie: ovládací prstenec s plynulým pohybom bez aretovaných polôh možno používať na presné manuálne zaostrovanie alebo na nastavenie citlivosti ISO či korekcie expozície.

Odolnosť proti prachu a vlhkosti: objektív NIKKOR Z 28 – 75 mm f/2,8 je odolný voči prachu a kvapkajúcej vode¹ a má povrchovú úpravu, ktorá uľahčuje čistenie objektívu.

¹ Nie je zaručené, že objektív bude odolný voči prachu a kvapkajúcej vode vo všetkých situáciách a za každých podmienok.