Vyskúšali sme si aj počítač, ktorý bol predstavený na výstave CES 2015. Na Slovensku sme ho mali ako prví a pridávame aj unboxing video recenziu.

Intel Compute Stick je zaujímavé zariadenie, ide totiž o počítač vo veľkosti škatuľky so žuvačkami, ktorý sa dodáva spolu s napájacím zdrojom s výstupom 2 A a dvoma prepojovacími káblami. Prvým je krátka predlžovačka HDMI a druhým USB kábel k napájaciemu zdroju. Je to počítač, ktorý sa dá pripojiť na akékoľvek zobrazovacie zariadenie vybavené HDMI vstupom – najčastejšie teda pôjde o televízor. Môžete však využiť aj projektor.

Intel Compute Stick je vybavený štvorjadrovým procesorom Intel Atom Z3735F (BayTrail) s frekvenciou 1,3 GHz. Pod kapotou má 2 GB RAM a 32 GB vnútornej pamäti typu eMMC. Pamäťový priestor sa dá ďalej rozšíriť o microSD kartu. Na plnohodnotné použitie ho musíte vybaviť ešte myšou a klávesnicou a potom si ho už môžete užívať ako plnohodnotný počítač. Je vybavený operačným systémom Windows (edícia with Bing), existuje aj lacnejšie vyhotovenie s Linuxom, distribúciou Ubuntu 14.04 LTS.

Hneď po pripojení Intel Compute Stick k napájaniu si vytvoríte pracované prostredie, treba na to len Microsoft konto. Zhruba po 15 minútach môžete pracovať s operačným systémom. Vo výbave je Wi-Fi 801.11n aj Bluetooth 4.0. Ideálne použitie tohto počítača je na prezeranie webových stránok alebo jednoduchú kancelársku prácu. Dokážeme si ho predstaviť aj ako nástroj na prezentáciu. Keďže k tomuto zariadeniu nevyhnutne potrebujete zobrazovacie zariadenie a (bezdrôtovú) myš s klávesnicou i externý zdroj energie, nie je to nástroj na prácu v teréne alebo na cestách. Teoreticky by sa dal použiť napr. pri pobyte v hoteli, keďže väčšinou tu je televízor s HDMI vstupom, musíte však nosiť malú klávesnicu integrovanú s touchpadom. Tu si ho dokážeme predstaviť ako systém s vlastnou inteligenciou, dajú sa prezerať webové služby ako napr. VOYO, TopFun a pod. So sledovaním videí na YouTube nie je žiadny problém.

Skúšali sme aj testovať jeho výkon, je to skôr slabší počítač, niekde v oblasti tabletov. Na hry hneď zabudnite, ale napísať dokument vo Worde či upraviť tabuľku v Exceli, to celkom pôjde. To, že tento procesor nepodporuje v plnej miere multitasking, zistíte pri editácii fotografií alebo pri rozbaľovaní ZIP archívov.

Intel Compute Stick využíva aktívne chladenie, je tu teda malý ventilátor, ktorý budete pri voľnom položení počítača na stôl aj počuť. Nie je to však rušivé, pokiaľ si napr. dáte počítač za televízor, hluk zmizne úplne.

Cenu tohto zariadenia odhadujeme na 150 až 160 EUR, čo je výhodné. Ešte o niečo lacnešia bude verzia s Ubuntu (má rovnaký procesor, ale len 1 GB RAM a 8 GB vnútornej pamäti).

Celkovo nás tento počítač zaujal i prekvapil tým, že do takto malého tela sa zmestí celkom solídny výkon na prevádzku operačného systému Windows 8.1 a aplikácií. Samozrejme, Intel Compute Stick má už dávnejšie konkurenciu v prípade zariadení s operačným systémom Chrome (napr. ASUS Chromebit) a objaví sa konkurencia v prípade smartfónov s operačným systémom Microsodt Windows 10.

Zapožičal: Zero

7.5 Skvelý

Intel Compute Stick je jednoduchý počítač, ktorý sa uplatní napr. pri prezentácii, informačných boxoch alebo na prezeranie internetu. Oceňujeme jeho kompaktné rozmery a možnosť pripojiť ho k akémukoľvek zobrazovaciemu zariadeniu s portom HDMI

  • Rozmery 10
  • Použiteľnosť 7
  • Výkon 5
  • Konektivita 8

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.