Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Prvú flotilu taxíkov s palivovými článkami v Holandsku  tvorí 35 sedanov Toyota Mirai. Autá slúžia ako sociálny dopravný prostriedok pre starších a zdravotne postihnutých ľudí. Za vyše roka najazdili 1,5 milióna km.

Flotila taxislužby Noot Passenger Transport, ktorú tvorilo 35 modelov Toyota Mirai, sa nedávno rozrástla na 40 vozidiel. Jazdia po Haagu a prepravujú cestujúcich v rámci sociálnej podpory pre starších a zdravotne postihnutých občanov, ktorí nemôžu využívať verejnú dopravu. Ročne taxíky tzv. dopravy WMO odvezú okolo  6800 osôb.

Pozitívny vplyv na kvalitu ovzdušia v meste

Výber modelu  Toyota Mirai s nulovými emisiami pre službu  WMO má pozitívny vplyv aj na kvalitu ovzdušia v meste. Je to priestranný a pohodlný sedan s elektromotorom, ktorému dodávajú elektrinu palivové články, preto nevypúšťa CO2, ani iné škodlivé látky.  Sústava palivových článkov vyrába elektrinu reakciou vodíka a kyslíka a vedľajším produktom reakcie je voda. Nádrže vodíka s objemom 122 l zaručujú dojazd najmenej 500 km, a motor s výkonom 154 kW zrýchli auto na stovku za 9 sekúnd. Plné tankovanie trvá niekoľko minút. Vodíkové taxíky brázdia ulice Haagu od  júna 2019.

Zásah do čierneho

„Ak chcete byť dopravcom, ktorý ponúka prepravu s nulovými emisiami dostupnú  24 hodín denne a 7 dní v týždni, ako to vyžaduje WMO, nemôžete ignorovať  vodíkové technológie. Vďaka dlhému dojazdu Toyoty Mirai a krátkeho času potrebného na doplnenie paliva, sme schopní  splniť všetky požiadavky  tohto druhu prepravy. Ďalšou výhodou je to, že auto je priestranné a pohodlné. Je to jednoducho zásah do čierneho, čo môžeme potvrdiť s plným presvedčením po najazdení 1,5 milióna kilometrov,” povedal Martijn Kersing, riaditeľ spoločnosti Noot Passenger Transport.

O 30 percent dlhší dojazd

Toyota Mirai je na trhu od roku 2014. Koncom tohto roka bude mať debut druhá generácia Mirai, ktorá sa do Holandska dostane začiatkom roku 2021. Nový model ponúka o 30 percent dlhší dojazd vďaka vylepšeným palivovým článkom a trom vodíkovým nádržiam namiesto dvoch. Nová Mirai je nižšia, dlhšia a širšia ako predchádzajúci model. Je navrhnutá na novej, ľahkej a mimoriadne tuhej  platforme  TNGA (Toyota New Global Architecture), ktorá znižuje ťažisko vozidla, ponúka lepšiu stabilitu a ešte väčší pôžitok z jazdy. Päťmiestna limuzína nie je len ekologické a bezemisné, ale aj luxusné auto s atraktívnou siluetou podobnou kupé, so skvelými jazdnými vlastnosťami.

Značky: