Televízor je vhodný darček na Vianoce pre celú rodinu a to hlavne teraz, keď to počas Vianoc vyzerá skôr na pobyt doma.

V redakcii sme už testovali mnoho televízorov v rôznych cenových hladinách, ale častejšie to bolo z oblasti vlajkových lodí. Je to pochopiteľné, firmy sa snažia ukázať to najlepšie, čo po technickej stránke majú, a preto do redakcie najčastejšie ponúkajú svoje horúce novinky.

Samsung QE55Q67TA

Samsung QE55Q67TA

My sme sa pred Vianocami rozhodli otestovať televízor, ktorý môže osloviť hlavne svojou cenou a to pri zachovaní pomerne vysokej kvality obrazu a zvuku. Testovali sme Samsung televízor z radu Q60T, konkrétne označenie je QE55Q67TA. Je to aktuálne najnižšia verzia z QLED televízorov od Samsungu a nás zaujímalo, ako sa v praxi osvedčí.

QLED tu znamená, že ide o vylepšenú LCD technológiu s Dual LED, poskytne obrovský rozsah farieb a obraz na ňom vyzerá dobre. Ideálne je, keď ho sledujete počas šera alebo v tme. Q60T totiž nemá priame zadné podsvietenie, ktoré začína až od radu televízorov Q80T. Znamená to, že tu je podsvietenie po stranách displeja. Ide o televízor s rozlíšením 4K, čo je dnes najbežnejšie rozlíšenie a nižšie FullHD rozlíšenie by vás dnes pokojne mohlo stáť aj viac.

Priečny profil Samsung QE55Q67TA

Priečny profil Samsung QE55Q67TA

Q60T existuje vo vyhotovení od 43 po 75 palcov, my sme testovali jeho 55-palcovú verziu. To je dnes vhodná veľkosť do štandardného bytu. Súčasťou dodávky tohto televízora je diaľkové ovládanie, napájací kábel, niekoľko návodov a bezpečnostných upozornení.

Rámčeky naSamsung QE55Q67TA

Rámčeky na Samsung QE55Q67TA

Inštalujeme

Veľmi oceňujeme spôsob, ako Samsung v tomto prípade vyriešil podstavec. Neexistujú tu totiž žiadne skrutky, ktoré by bolo treba montovať, dvojdielny podstavec sa len zasunie do televízora a drží ho stabilne. Montáž tohto televízora je tak mimoriadne jednoduchá a rýchla. Rovnako tak aj demontáž, ak by ste potrebovali televízor niekam preniesť. Pri 55-palcovej veľkosti sa to celkom dá.

Podstavec pre Samsung QE55Q67TA

Podstavec pre Samsung QE55Q67TA

Diaľkové ovládanie napájajú dve AAA batérie, je jednoduché s centrálnym dotykovým a navigačným tlačidlom. Diaľkové ovládanie je vyhotovené luxusne a rýchle tlačidlá sú na zapínanie televízora, nastavenie kanálu, hlasitosti, číselnú voľbu kanálu a tlačidlo pre tzv. farebné voľby. Veľmi oceňujeme rýchle tlačidlo pre Netflix, na našom územní naopak nevyužijete voľbu pre Rakuten TV a Prime TV. Možno raz príde ten čas, teraz sú však tieto voľby len navyše. Diaľkové ovládanie robí Samsung ako univerzálne, teda sa dá naučiť na ovládanie zariadení pripojených na televízor cez HDMI port aj keď nejde o výrobky značky Samsung.

Televízor Q60T nie je najtenší, ale nie je to nič obmedzujúce. Výhodou je, že sa dá dobre umiestniť na stenu a takto dosiahnete najlepší zážitok z jeho sledovania. Samsung na to predáva aj špeciálny držiak na stenu.

Prepojovacie porty

Na rozdiel od vyšších tried Samsung televízorov tu nie je OneConnect box, čo je skrinka s prepojovacími portami spojená s televízorom pomocou tzv. neviditeľného kábla. To v praxi vôbec nevadí, ak naozaj nepotrebujete riešiť štýlové umiestnenie televízora na stenu.

Prepojovacie porty na Samsung QE55Q67TA

Prepojovacie porty na Samsung QE55Q67TA

V zadnej časti sú potom najdôležitejšie porty vrátane optického vstupu zvuku, troch HDMI portov a dvoch USB portov. Tiež je tu Ethernet, Wi-Fi a aj kompozitné RCA porty pre analógový vstup obrazu a zvuku. Pri starších zariadeniach sa tento vstup celkom hodí. Rovnako je tu anténny vstup pre terestriálne a satelitné vysielanie. Šachty na dekódovaciu kartu je v tomto prípade nahradená napojovacím adaptérom a je typu CI+.

Kvalita obrazu a zvuku

Kvalita obrazu je, ako sme spomínali už skôr, za šera veľmi dobrá. Obraz je hlavne plný farieb. To, kde môžete vidieť rozdiel voči oveľa drahším televízorom je čierna farba. Ak si dáte vedľa seba televízor Samsung z vyššieho radu, napr. Q80T, vidíte, že na tomto testovanom televízore je čierna farba skôr tmavošedá. Toto si ale v skutočnosti naozaj výraznejšie všimnete vtedy, keď máte možnosť vedľa seba postaviť dva takéto televízory. To ale bežne v domácnosti nemáte, a preto zásadný rozdiel nepocítite. V prípade tohto televízora nie je použitá protireflexná plocha.

Samsung QE55Q67TA

Samsung QE55Q67TA

Q60T podporuje Quantum HDR, teda dynamické mapovanie odtieňov podľa štandardu HDR10+. To oceníte napr. pri sledovaní hollywoodskych filmov cez Netflix.

Zvuk z Q60T je celkom dobrý s podporou Dolby Digital, nie je tu však výrazne podporená basová zložka. Rovnako chýba zvuková lokalizácia objektu v scéne. Ak to všetko chcete, je tu riešenie pomocou externého soundbaru, čo prinesie ďalšie možnosti (napr. Soundbar Q séria HW-Q60).

Smart TV

Tu žiadny veľký rozdiel v porovnaní s najvyššou radou televízorov od Samsungu nie je. Aj na Q60T sme nainštalovali aplikácie Netflix, Lepšia.TV, HBO Go, Voyo, Apple TV, rovnako ako YouTube alebo Skylink TV. Televízor rovnako najrýchlejšie inštalujete po prepojení s mobilom. Tiež sa dá bezdrôtovo zrkadliť obraz zo smartfónu na displeji TV a zobrazili sme aj režim Multiview. Tiež si môžete priať nechať televízor „zmiznúť“ odfotením plochy okolo neho a celkom sa to podarí, ak máte za televízorom pravidelnú štruktúrovanú stenu (neomietnuté tehly). Na rozdiel od vyšších modelom si v tomto prípade nemôžete nechať zrkadliť televízne vysielanie na pripojený mobilný telefón.

Samsung QE55Q67TA

Samsung QE55Q67TA

Rovnako sa dá zobraziť na displeji televízora aj vaša fotogaléria z cloudu. To je celkom zaujímavá možnosť pre rodinné stretnutia. Z niekoľkých fotografií môžete vytvárať krásne koláže alebo ich umiestniť do prezentácie.

Fotenie pozadia pre Ambilight na Samsung QE55Q67TA

Fotenie pozadia pre Ambilight na Samsung QE55Q67TA

Q60T umožňuje aj lepšie využitie pri HomeOffice. Vzdialený prístup totiž umožňuje bezdrôtovo zrkadliť displej vášho počítača na veľkej televíznej obrazovke. Priamo z televízora môžete získať prístup k súborom alebo pracovať s dokumentami Microsoft 365. Cez USB porty sa pritom dá pripojiť myš a klávesnica a zmeniť televízor na internetový počítač.

Fotogaléria na Samsung QE55Q67TA

Fotogaléria na Samsung QE55Q67TA

Televízor prirodzene spolupracuje s aplikáciou SmartThings a takto máte kontrolu nad vašou inteligentnou domácnosťou. Môžete napr. cez televízor zapnúť svetlá, skontrolovať, čo je vo vnútri inteligentnej chladničky alebo spustiť robotický vysávač.

Režim Multiview na Samsung QE55Q67TA

Režim Multiview na Samsung QE55Q67TA

Vyhodnotenie

Za predajnú sumu pod 680 eur je Q60T veľmi zaujímavá voľba. Oceníte obraz plný farieb a tiež najlepší SmartTV systém, aký sa v súčasných televízoroch nachádza. Páčilo sa nám vyhotovenie, jednoduchá inštalácia a plná konektivita. Typickú spotrebu pri tomto televízor sme namerali 95 W.

Ak chcete vynikajúcu čiernu farbu, rovnako ako lokalizáciu zvuku v scéne, potom vám odporúčame rad Q80T. Ten je samozrejme drahší, ale jeho hlavnou výhodou je priame zadné posvietenie a výkonnejší procesor. To sa prejaví pri rýchlych scénach a tiež pri prepočítavaní nižšieho rozlíšenia na 4K.  Jeho 55-palcová verzia stojí 899 eur. Voľba je tak na vás.

Cena: 679 eur

Zapožičal: Samsung

Recenzia televízora Samsung Q80T

Super kvalita za rozumnú cenu: televízor Samsung Q80T. Detailný pohľad + spojenie so soundbarom

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.