Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Porušovanie ochrany osobných údajov a neschopnosť zamedziť šíreniu nenávistnej rétoriky zo strany Facebooku má za následok odstránenie všetkého Facebook obsahu a nástrojov z aplikácie Viber. Aplikácia tak chce chrániť svoju viac ako jednu miliardu používateľov. 

Rakuten Viber, jedna z popredných globálnych aplikácií pre bezplatnú a bezpečnú komunikáciu, oznamuje, že spoločnosť preruší všetky obchodné vzťahy s Facebookom. Z aplikácie bude odstránený obsah z Facebooku, Facebook SDK a GIPHY. Rakuten Viber tiež ukončí všetky kampane na Facebooku a pripojí sa tak k rastúcemu hnutiu #StopHateForProfit, ktoré má za cieľ bojkot technologického obra.

V rámci protestov, ktoré sa v posledných týždňoch odohrávajú v USA, sa spojilo šesť organizácií, medzi nimi Anti-Defamation League a NAACP, ktoré vyzvali na zastavenie reklamných kampaní na Facebooku v priebehu celého júla z dôvodu neschopnosti Facebooku obmedziť šírenie nenávistnej rétoriky. Pre Viber je neschopnosť Facebooku zamedziť tomuto trendu ďalším problémom v rade tých, ktoré nadväzujú na prípady ako škandál Cambridge Analytica, kedy došlo k zneužitiu osobných údajov 87 miliónov používateľov súkromnou firmou. Výsledkom je rozhodnutie, že aplikácia posunie kampaň #StopHateForProfit ešte o krok ďalej a preruší tak všetky obchodné styky s Facebookom.

Djamel Agaoua, CEO Viber: „Facebook naďalej ukazuje, že nerozumie svojej úlohe v dnešnom svete. Od zneužitia osobných dát, cez nedostatočnú bezpečnosť komunikácie, až po neschopnosť pristúpiť k potrebným krokom, ktoré by ochránili verejnosť od nenávistnej rétoriky, zašiel Facebook príliš ďaleko. Nie sme ten, kto rozhoduje o pravde, ale to, že ľudia trpia kvôli šíreniu nebezpečného obsahu, je skutočnosť a spoločnosti k tomu musia zaujať jasné stanovisko. “

Kroky potrebné na odstránenie všetkého obsahu Facebooku budú podľa očakávania dokončené na začiatku júla 2020. Propagácia alebo akékoľvek ďalšie aktivity na Facebooku boli zastavené s okamžitou platnosťou.

Najnovšie informácie o aplikácii Viber sú vždy pripravené v oficiálnej komunite Viber Slovakia. Tu sa dozviete novinky o nástrojoch v aplikácii a môžete sa tiež zúčastniť zaujímavých ankiet.

Značky: