Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V čínskom Šanghaji sa v týchto dňoch koná veľtrh China International Import Expo – CIIE 2019 Šanghaj – Čínsky medzinárodný importný veľtrh. Na jeho otváracom ceremoniáli sa zúčastnil aj podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. Podujatie je v tomto roku v Číne najväčšou udalosťou s medzinárodným presahom a koná sa pod záštitou Ministerstva obchodu Čínskej ľudovej republiky a Lokálnej mestskej vlády mesta Šanghaj.

Veľtrh je natoľko významným, že otvárací prejav na ňom mal aj čínsky prezident Si Ťin-pching, a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Okrem neho sa na podujatí zúčastnili prezidenti a premiéri viacerých štátov. Z krajín V4 prišiel predseda poslanecké snemovne České republiky Radek Vondráček či maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó. Slovenskú delegáciu vedie R. Raši.

Veľtrhu je primárne zameraný na posilnenie vzájomnej obchodnej spolupráce, ako aj na globálne hospodárstvo, a zúčastniť sa ho mohli všetky krajiny a regióny sveta. Podujatie je možnosťou vlastnej prezentácie rôznych zahraničných firiem a ich produktov, ktoré sa na ňom predstavia čínskym spotrebiteľom a preniknú na čínsky trh.

Slovensko na veľtrhu nemá vlastný pavilón, no sú tu dve slovenské firmy, ktoré prezentujú svoje výrobky. Prvou je firma Klein, s.r.o. (zástupca Velvet futura) so svojim aeromobilom, druhou spoločnosť Neodual, s.r.o., tá ma vo svojom portfóliu potravinové doplnky. „Aj napriek tomu, že slovenské firmy na veľtrhu nemajú väčšie zastúpenie, svetu majú čo ponúknuť. Som rád, že na tomto významnom podujatí majú svoje stánky aspoň tieto dve spoločnosti z nášho malého Slovenska, ktoré sa predstavia čínskemu trhu a majú tak možnosť preniknúť medzi zahraničných spotrebiteľov,“ povedal vicepremiér Richard Raši. Dodal, že v jeho delegácií sú zároveň dve desiatky zástupcov firiem, ktorí na veľtrhu budú nadväzovať nové obchodné kontrakty.

Čína je druhá najväčšia ekonomika na svete a zároveň druhý najväčší dovozca spotrebiteľom na svete. Otvára svoj trh pre firmy z iných krajín, pričom je pravdepodobné, že v najbližších rokoch niekoľkonásobne narastie dovoz tovarov a služieb do Číny, čo predstavuje veľké príležitosti aj pre slovenské firmy.

Z veľtrhu sa podpredseda vlády presunul na hospodárske fórum, ktoré bolo venované umelej inteligencii ako dôležitému faktoru vo svete inovácií. Okrem neho sa na fóre zúčastnil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Lukáš Parízek.

Richard Raši vo svojom otváracom príhovore vyzdvihol význam umelej inteligencie, ktorá mení nielen súkromný, ale aj verejný sektor či celú našu spoločnosť. „Mení sa tiež globálna ekonomika, do ktorej prenikajú nové technológie a veľmi rýchlo aj digitálna transformácia. Digitálny svet nemá žiadne hranice, a tak sa mu musíme prispôsobiť, nebude totiž trvať dlho, kým automatizácia a umelá inteligencia nahradia klasické zamestnania. Je však len na nás, ako bude naša budúcnosť vyzerať. Preto sa musia spojiť politici, zamestnávatelia, inovátori, ale aj obyvatelia a spoločne plánovať našu budúcnosť,“ vysvetlil vicepremiér.

Značky: