Vedci zo Stanfordu vyvinuli novú batériu. Je lacnejšia, má dlhšiu životnosť a rýchlejšie sa nabije.

Lítium-iónové batérie spôsobili malú revolúciu vo svete elektroniky. Dnes im však postupne dochádza dych a nestačia plniť čoraz väčšie nároky používateľov. Vedci preto neustále vyvíjajú nové technológie, ktoré budú základom batérií ďalšej generácie.

Jednu z takýchto technológií vynašli aj vedci zo Stanfordu. Nové hliníkovo-iónové batérie sú menej explozívne (môžete do nich aj vŕtať a nevybuchnú), sú lacnejšie na výrobu a majú dlhšiu životnosť. Môžete ich nabiť až 7500-krát bez toho, aby degradovali. A čo je najlepšie – jedno nabitie trvá 1 minútu.

Technológia však nie je dokonalá. Nedostatkom hliníkových batérií je maximálne napätie 2 V, čo je o poznanie menej v porovnaní s lítium-iónovými akumulátormi. V ich prípade dosahuje hodnota napätia 3,6 V. Druhým nedostatkom je energetická hustota batérie na úrovni 40 W/kg. Dnešné batérie dosahujú hustotu 100 až 206 W/kg. Vedci vidia riešenie v zmene materiálu katódy. Veria, že voľba správneho materiálu pomôže s odstránením spomenutých problémov.

Zdroj: Engadget

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit