VIDEO TOUCHIT: Ako je to s tými IT špecialistami, čo prídu na Slovensko z Ukrajiny?

3

Na tlačovej konferencii  tesne po druhom zasadaní Digitálnej koalície sa jej zástupcova vyjadrili k tomu, ako si predstavujú riešenie problému nedostatku IT odborníkov na Slovensku.

Základom je to, že bola nadviazaná spolupráca s univerzitami v Minsku, kde sa pripravuje okolo 150 študentov. Tí budú študovať prvé tri roky na Ukrajine vysokú školu technického smeru. Ako tretiakom sa im ponúkne možnosť vstúpiť do spoločného študijného programu medzi ukrajinskou a slovenskou univerzitou. Štvrtý ročník študujú predmety stále na ukrajinskej univerzite, ale už predmety, ktoré im vybrali slovenské firmy, ktoré ich v budúcnosti budú zamestnávať. Letnú prax potom absolvujú už v slovenských firmách, pričom medzitým sa na Ukrajine učia po slovensky. Piaty ročník absolvujú na slovenskej univerzite, naučia sa hovoriť po slovensky a v podstate ako hotoví odborníci sa zamestnajú vo vybranej slovenskej firme. Nemusí ísť len o IT firmy, týchto špecialistov potrebujú aj iné spoločnosti.

Peter Pellegrini hovoril tiež o tom, ako sa musí naša ale aj európska legislatíva pripraviť na radikálne zmeny ako je napr. zdieľaná ekonomika. Súčasťou Digitálnej koalície je napr. aj firma Uber a je to aj preto, aby sa princíp zdielanej ekonomiky pevnejšie dostal do našej ekonomiky. Hovorilo sa tiež o tom, či zdaňovať prácu robotov, ako je to so sieťami 5G a inteligentnými mestami a my sme sa aj pýtali na to, ako sa môže niekto stať členom Digitálnej koalície.

Pripomeňme, že novo pristupujúcim členom Digitálnej koalície je napr. spoločnosť Orange Slovensko a tiež prvé mesto, ktorým Kežmarok. Celá dianie sme zachytili v našom videu.

 

O autorovi

Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií a tiež videoreportáží. Snažím sa byť na každej lepšej tlačovke či už na Slovensku alebo v zahraničí. Mám rád fotografovanie a tiež cestovanie.

3 komentáre

  1. Namiesto naháňania ľudí z Ukrajiny by sa mal štát starať o to, aby donútil zamestnávateľov vytvárať prijateľné pracovné podmienky a adekvátne platové ohodnotenie. Zbavte sa už konečne pocitu, že zamestnávatelia sú niečo posvätné a niekto komu nebude nikto rozkazovať. Ak sa tohto pocitu štát nezbaví, tak ho to bude stáť akurát kopu peňazí a efektu bude aj tak nulový. Otrokárstvo sa už dávno skončilo, takže vážení zamestnávatelia: za prácu treba ľuďom normálne platiť a vytvárať im také podmienky, aby sami chceli vo vašich firmách pracovať. Treba im dať normálnu pracovnú dobu, zvládnuteľné úlohy, prijať dostatočný počet ľudí na to, čo chcete robiť a potom nebudete potrebovať ľudí z Ukrajiny. No a normálne zaplatiť je samozrejmosťou.
    Kedy sa už konečne začne riešiť tento problém aj z druhej strany a bude sa riešiť aj to, prečo v tých firmách nechcú robiť Slováci?

Pridaj komentár