Na výstave CES sme mali možnosť detailne si pozrieť telefón Samsung Galaxy A8. Jeho výhodou je umiestnenie snímača odtlačku prsta pod kameru a nie vedľa nej ako je to v prípade Galaxy S8 a Note8. 

Za cenu 499 Eur je to na to, že ide o značku Samsung, dobrá cena. Na rozdiel od Galaxy Note8 nemá dvojicu kamier vzadu, ale vpredu. Preto sa dajú robiť zaujímavé selfie fotky s dynamickým rozostrovaním, ktoré sa dá realizovať aj po odfotení. K dispozícii sú tiež zábavné filtre pre selfie. Konštatujeme, že tento telefón fotí veľmi dobre, veľmi podobne ako Galaxy Note8, ktorý používame ako náš hlavný telefón a často je to už aj náhradu fotoaparátu a kamery.

Prepojovací port je USB-C, k dispozícii je aj rýchle nabíjanie, nie však bezdrôtové. Na tomto telefóne nie je vyhradené hardvérové tlačidlo pre Bixby, ale virtuálna asistentka Bixby je tu integrovaná. U nás začne mať skutočný význam pre bežných používateľov vtedy, ak bude vedieť aj po slovensky.

Pocit z držania telefónu Galaxy A8 v ruke je dobrý, určite sú ľudia, ktorým sa bude pozdávať, že hrany telefónu nie sú zaoblené, ako je to pri Galaxy S8 a Note8. Výhodou je aj to, že telefón sa v ruke nešmýka. Uhlopriečka displeja má 5,6 palca s už zabehnutým pomerom strán 18,5:9. Je evidentné, že tento pomer strán už trh prijal a argument, že pre tento formát neexistuje obsah dokázal stráviť.

Samsung pri strednej triede evidentne vychádza z toho, že používatelia si vyberajú na základe značky, ceny, výdrže na batériu a toho, ako telefón fotí. Práve preto je tu pomerne veľká kapacita batérie 3000 mAh s tým, že sa dá veľmi rýchlo nabiť. Aj 10-minútové nabíjanie počas dňa vám pridá na výdrži niekoľko hodín. Určite vydrží na viac ako jeden deň pri intenzívnej prevádzke.

Z hľadiska fotenia tento raz stavil Samsung na obľubu selfie fotiek, ktoré sú u mnohých používateľov už podstatnejšie ako fotky zadnou kamerou. Predná dvojica kamier predstavuje kombináciu 16 Mpx + 8 Mpx a s touto výbavou sa dajú robiť efektné selfie fotky s rozostreným pozadím. Fototest si necháme na dobu, keď budeme mať telefón v ruke na Slovensku a budeme ho mať možnosť porovnať s iPhone X. To bude zaujímavý súboj. Zadná kamera má 16 MPx kameru, skúšali sme s ňou robiť aj video. Aj v tomto prípade výrobca použil celkom úspešnú stabilizáciu.

Ťažko povedať, aké sú vzťahy Samsung – Google, v každom prípade Galaxy A8 prichádza s operačným systémom Android 7.1.1, čo je celkom fajn, ale v tejto dobe by to chcelo už najnovšou – ôsmu verziu. Pýtali sme sa na aktualizáciu u predstaviteľov firmy Samsung a je jasné len to, že aktualizácia určite príde, nie je však jasné kedy to bude.

Súčasťou dodávky je rýchlo USB nabíjačka a štandardné slúchadlá. Telefón je možné rozšíriť o microSD kartu s kapacitou do 256 GB. Na predstavení sme mali dualSIM verziu, pričom slot pre SIM karty bol hybridný – buď druhá SIM alebo ďalšia microSD karta. Predpokladáme, že na Slovensko sa privezie model s jednou SIM kartou.

V celkovom hodnotení je to telefón pre niekoho, kto chce určite Samsung a nemá alebo nechce mať na to, aby si kúpil najvyššie vlajkové lode – Galaxy S8 alebo Note8. Galaxy A8 je funkciami pomerne blízko k nim a stojí podstatne menej. Je tu posilnený dôraz na selfie fotky a tiež výrobca chcel dosiahnuť dlhú dobu prevádzky na batériu. O redakčný test tohto telefónu sme požiadali.

Viac o telefóne Samsung Galaxy A8

Samsung Galaxy A8 oficiálne: Vyššia stredná trieda od Samsungu s Infinity displejom za 499 eur

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.