Panasonic predstavil vo Frankfurte nad Mohanom nové prírastky do radu televízorov s OLED displejmi, ultravysokým rozlíšením a technológiou 4K Pre HDR. Hlavnú pozornosť pútal model EZ1000 s uhlopriečkou 65 palcov, ktorý sme si pozreli už v januári na výstave CES. Teraz je kráľom rovnaký model ale s uhlopriečkou až 77 palcov a k tomu druhý typ pre tohtoročnú sezónu EZ950, vo veľkostiach 65 a 55 palcov.

Oba modely, EZ1000 aj EZ950, ponúkajú veľmi dobrý obraz z hľadiska kontrastu a farebného podania. Oba televízory sú vybavené obrazovým procesorom Studio Colour HCX2. Vynikajúcemu obrazu musí zodpovedať aj kvalitný zvuk, preto je model EZ1000 vybavený špičkovým reprosystémom Dynamic Blade Speaker. Ten je vytvorený v spolupráci so značkou Technics. V prípade modelu EZ1000 je reprosústava mimo televízora a tvorí súčasť podstavca a celkový akustický výkon je 80 W. V prípade EZ950 je reprosústava vo vnútri a o dobrý zvuk sa starajú reproduktory s výkonom 40 W.

Panasonic EZ1000 s uhlopriečkou 65 palcov (165 cm) a model EZ950 sa 65 a 55 palcami (165/140 cm) budú na európskom trhu k dispozícii od júna 2017. EZ1000 sa 77 „(196 cm) príde do obchodov na jeseň. O cenách sa zatiaľ definitívne nerozhodlo. Predpokladáme, že Panasonic si počká na definitívne ceny, s ktorými príde na trh LG, ktorá má OLED W televízor.

Hollywood v obývačke

Oba modely majú rozlíšenie 4K a podporu HDR. Panasonic EZ1000 aj EZ950 sú ďalej vybavené funkciou HDR Brightness Enhancer, ktorá vylepšuje HDR obraz v jasne nasvietených miestnostiach. V takom prípade dochádza najmä k optimalizácii tmavých scén, obyčajne v podobných podmienkach horšie viditeľných. Systém viac presvetľuje tiene, takže v nich vidno detaily. V prípade EZ1000 je použitý filter Absolute Black, ktorý pohlcuje okolité svetlo aj odrazy. Aj vďaka nemu je čierna naozaj čierna.

Obrazový procesor HCX2: Profesionálna práca s farbami

Panasonic má dostattok skúseností s televízormi a tieto sa zhodnotili v obrazovom procesore Studio Colour HCX2 4K. Na OLED paneli vytvára pre každý pixel vytvára samostatne svoje vlastné svetlo. Nový procesor zvláda spracovať mimoriadne veľký farebný rozsah – až miliardu farieb. Výsledkom je presnejšie farebné podanie najmä v oblastiach, kde je spracovanie zložité (napr. v temných tieňoch alebo naopak výrazných jasoch). Televízor EZ1000 a EZ950 dokážu zobraziť takmer 100% farebného priestoru DCI.

Súčasný aj budúci štandard HDR

Oba modely spĺňajú prísne požiadavky na rozlíšenie, bitovú hĺbku aj farebné rozpätie a sú kompatibilné so štandardom HDR10. Ten využíva rad streamingových služieb ako Netflix alebo Amazon Video. Nové televízory od Panasonic sú tiež kompatibilné aj so systémom Hybrid Log Gamma HDR (HLG), ktorý vyvíja BBC v spolupráci s japonskou spoločnosťou NHK. Ten sa považuje za budúci štandard televízneho vysielania.

Požiadavky na HDR u hier

Technológia HDR sa presadzuje aj u herných konzol s podporou rozlíšenia 4K a Panasonic na to zodpovedajúcim spôsobom reaguje – je tu režim 4K HDR Gaming. Pri modeloch EZ1000 aj EZ950 vývojári výrazne skrátili oneskorenie zobrazenia, takže sa výkon pri hraní náročných titulov zlepšil – najmä pokiaľ ide o rýchly pohyb vyžadujúci rýchle reakcie. Panasonic EZ1000 aj EZ950 budú podporovať 4K HDR streaming zo serverov Netflix, Amazon a YouTube.

Operačný systém budúcej generácie

Model Panasonic EZ1000 je vybavený systémom My Home Screen 2.0. Ten ponúka aj možnosť ukladať obľúbené položky do zložiek pre rôznych používateľov. Na diaľkovom ovládači nájdete tlačidlo My App, ktorého funkciu možno nastaviť podľa seba. Aplikácia Media Player zasa podporuje obsah v rozlíšení 4K a štandardu HDR10 či Hybrid Log Gamma. Modely predávané na Slovensku budú podporovať technológiu IP> TV. S jej pomocou možno bežné terestriálne vysielanie meniť v dátový tok a streamovať ho do iných zariadení.

Elegantný dizajn

Kľúčovým prvkom dizajnu je tmavý kovový povrch bez viditeľných spojov, ktorý je veľmi elegantný. Štýlový dizajn dotvára výkonný audiosystém Dynamic Blade Speaker, ktorý je u EZ1000 zabudovaný do stojanu tak, ako by sa obrazovka nad reproduktorom voľne vznášala. Tento reproduktorový systém skrýva 14 samostatných reproduktorov (osem basových wooferov, štyri stredové a dve výškové membrány) a k tomu navyše pasívna membrána na posilnenie basov.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.