Rozhodli sme sa vyskúšať reproduktory, s ktorými sa nemusíte maznať. Pohodíte ich kam treba, môžete ich bez obáv prenášať a podľa potreby aj umyť od blata alebo trávy. Všetky majú zvýšenú odolnosť proti prachu a vlhkosti. Nie sú určené na kúpanie v bazéne, no striekajúca voda ani dážď im neublížia. Vitajte vo svete odolných reproduktorov.

Čo sú stupne krytia?

V našej tabuľke si môžete všimnúť, že reproduktory majú uvedený stupeň krytia. Je to certifikovaná vlastnosť. Niektoré modely takýto identifikátor nemajú uvedený. Neznamená to, že by neboli odolné. Výrobca pripravil vlastný dizajn, ktorý sa až tak celkom nezhoduje s tabuľkou certifikácií. Preto je vhodné si pozrieť, čo konkrétne výrobca uvádza o spôsobe ochrany. Stupne krytia sa skladajú z písmenového a číselného kódu. IP ako International protection je medzinárodný štandard, na Slovensku vedený pod normou STN EN 60529. Prvé číslo uvádza odolnosť proti vniknutiu cudzích predmetov/čiastočiek, druhé uvádza odolnosť voči vode. Uvádzať budeme príklady len pre krytia testovaných reproduktorov.

IP66 – odolné proti vniknutiu prachových častíc do zariadenia. Zároveň je reproduktor odolný proti intenzívne tryskajúcej vode.

IPX54 – odolný proti prachu, nie však pre úplne najmenšie častice vo veľkosti mikrometrov. Následne je testovaný reproduktor odolný proti striekajúcej vode. Nadmerný tlak, ako napríklad sila trysiek zo sprchovej ružice, by mohol zapríčiniť vniknutie vlhkosti do zariadenia.

Stupne krytia si treba overiť, nemýliť si ich s rôznym spôsobom použitia. Je totiž rozdiel, či je model odolný voči vode pri ponore do hĺbky 1m, alebo je odolný aj proti striekajúcej sprche. Tam je totiž tlak niekoľkonásobne vyšší ako je tomu v hĺbke jedného metra.

Creative MUVO mini

muvo_mini_nowat

Tento reproduktor sa nám páčil najmä pre jeho štíhly vzhľad. Položiť ho môžete prakticky kamkoľvek, aj na jedlom preplnený stôl. Zo štyroch farebných variantov si vyberie každý. My sme testovali červený a ten vyzeral skutočne efektne. Povrchová úprava má jemné pogumovanie a na nej trblietavo červený povrch dokonale vynikol.

Ovládanie je na hornej strane. Tu sú do línie horného povrchu zapustené gumové tlačidlá na zapnutie, párovanie cez Bluetooth a úpravu hlasitosti. Je tu aj podpora pre NFC pripojenie. Dotykom s mobilným telefónom alebo iným kompatibilným zariadení jednoducho spárujete zariadenia medzi sebou.

Celkový výkon výrobca neuvádza, no ozvučíte s ním malé okolie. Ideálny je na stanovačku, k bazénu alebo na záhradnú párty. Zostava je zložená z dvoch širokospektrálnych meničov a jedného basového meniča oválneho tvaru medzi nimi. Pri počúvaní hudby získate dobrú reprodukciu nízkych tónov a o stredy a výšky sa postarajú meniče po stranách prednej časti. Basy sú občas mierne tvrdé, no v tejto veľkosti reproduktora to nie je nič dramatické. Slúži aj na telefonovanie, kde využijete jasné a zreteľné výšky. Pri počúvaní sme ich museli mierne tlmiť ekvalizérom.

Hodnotenie:
+ vzhľad a úzky profil, vyvážený zvuk
– občas citeľné tvrdšie basy

Cena: 59 EUR
Zapožičal: Creative

JBL Clip+

Image_-_Clip+_Teal_Detail_nowat

Inovovaná verzia prenosného reproduktora Clip prináša niekoľko zmien. Prvou je spracovanie, ktoré je odolné voči vlhkosti. Nie je úplne odolný voči vode ako najodolnejšie kusy z nášho testu, ale nevadí mu dážď ani prach. Dá sa pripnúť na pútko nohavíc, čo bude pre mladých podstatná vlastnosť. Reproduktor sa dá prepojiť audiokáblom, no zaujímavejšie bude určite prepojenie cez Bluetooth. Zároveň sa s ním dá aj telefonovať a ovládacie prvky, vrátane tých na spárovanie a ovládanie hlasitosti, sú na pogumovanom obvode. Kovová mriežka chráni menič vo vnútri tela a tiež integrovaný akumulátor. Ten umožňuje prehrávanie zhruba po dobu piatich hodín. Páčilo sa nám aj to, že výrobca umiestnil prepojovací kábel napevno ku Clipu. Stačí ho odmotať zo spodnej strany. Nestratíte ho a máte ho vždy po ruke aj pre zariadenia bez Bluetooth alebo keď jednoducho nechcete použiť párovanie cez BT. Zvuková reprodukcia si musí vystačiť s jedným meničom. Zároveň však ťaží práve z toho širokospektrálneho variantu. Určite neprídete o výšky, no prekvapivo dobre hrali aj basy. Niektoré stredy neboli výrazné, no to je popri celkovom koncepte a výhodách, ktoré poskytuje, malý detail. Silnou stránkou je jeho prenositeľnosť a reprodukcia, ktorú využijete aj pri spojení s počítačom, tabletom a smartfónom určite.

Hodnotenie:
+ tvar, možnosť pripnutia na oblečenie, ovládanie po obvode, zvládne aj pády, vyváženosť zvuku
– nie vždy optimálne stredy, pri vyšších hlasitostiach pretlačené výšky

Cena: 59 EUR
Zapožičal: www.jbl.sk

 

JBL Charge 2+

Image_-_Charge_2+_FRONT_RED_nowat

Reproduktor Charge je známym modelom série reproduktorov tohto výrobcu. Opäť ho vylepšil a najmä zjednotil dizajnové umiestnenie loga a pridal aj na odolnosti. Ide totiž o vodeodolný model. Môžete ho postaviť na jeho bočnú podstavu a do druhého boku zhora naliať vodu. Intenzívne basy sa už o jej vodotryskové vypudenie spoľahlivo postarajú.

Tento model sa nám páčil, pretože predstavuje vynikajúci kompromis medzi veľkosťou a kvalitou zvuku. Valcovitý tvar vyzerá dobre, no jeho vyváženie nie je najlepšie. Pri menšom dotyku ho na nerovnej ploche určite prevrátite. Nejde o nič kritické, telo je veľmi pevné, no rovná časť podstavy mohla byť širšia. Horná strana má rovnako rovnú plochu, tu sú tlačidlá na ovládanie a 5 bielych LED diód informujúcich o stave akumulátora. Ten má kapacitu 6000 mAh a zvládne napájať reproduktor po dobu 12 hodín. Špecialitou je Social mode, ktorý umožní spárovanie s tromi zvukovými zariadeniami. Z posledného, ktoré vyšle signál, začne prehrávať hudbu. Z reproduktora sa dajú nabíjať zariadenia cez USB port s výstupným prúdom 2,1 A. Bočné basové meniče pôsobia efektne a zvukovo ide o vynikajúci reproduktor. A to nemusíme jeho zvuk prirovnávať k pomeru ceny. Dva hlavné meniče vpredu s priemerom 45 mm si robia svoju prácu dobre. Reproduktor je v piatich farebných vyhotoveniach.

Hodnotenie:
+ vzhľad a celkový dojem, kvalita reprodukcie,
– nevyvážený na nerovných povrchoch,

Cena: 159 EUR
Zapožičal: www.jbl.sk

JBL Xtreme XL

IMAGE_-_XTREME_BACK_BLUE_nowat

Najväčší reproduktor v našom teste logicky produkoval aj najlepší zvuk. Niet sa čomu čudovať. Dva výškové reproduktory s priemerom 35 mm a dva basové meniče po stranách s priemerom 63 mm, sú v zostave na ozvučenie veľkého priestoru. Zároveň je to najdrahší reproduktor z nášho testu, no na ozvučenie väčšieho priestoru predstavuje nevyhnutné riešenie. Je vodeodolný, takže ho pokojne môžete umyť saponátom pod tečúcou vodou. Nie je ale stavaný na „podvodnú“ reprodukciu. Spodné konektory sú zakryté pod látkovým obložením celého tela. Navyše sú chránené zipsom. Zaujímavý koncept, no najmä široká výbava sa ukrýva pod touto ochranou. Nájdete tu konektor na prepojenie cez microUSB a dva USB konektory na nabíjanie. V prípade, že budete nabíjať jedno zariadenie, bude výstupný prúd 2 A. Po pripojení dvoch zariadení sa výstupný prúd rovnomerne rozdelí medzi oba výstupné porty. Horná strana má tlačidlá na ovládanie hlasitosti a hudby a ani tu nechýba Social mode na prepojenie troch zvukových vstupov cez Bluetooth.

Zvuk je vyvážený, v tomto prípade aj stabilita stojaceho reproduktora. Získate neobvykle silné basy. Celkovo sa nám reprodukcia páčila, na náš vkus bola miestami až moc dunivá. To však bez problémov stiahnete ekvalizérom. Pri vyšších hlasitostiach zase získate zvuk, ktorý nebude mať pretlačené výšky a nebude vám ľudovo povedané „trhať bubienky“. Ocenili sme aj vyhotovenie v štýle dizajnovej lahôdky. Na výber sú tri farby – čierna, modrá a červená.

Hodnotenie:
+ odolné telo, umývateľný pod tečúcou vodou, stabilné státie, mohutný a vyvážený zvuk, stabilný aj pri vyšších hlasitostiach
– žiadne podstatné

Cena: 269 EUR
Zapožičal: www.jbl.sk

 

Logitech UE Boom

logitechUEboom_nowat

Tento reproduktor nie je v tvare valca vyhotovený náhodou. Svojím rozmerom sa totiž zmestí aj do držiaka na bicykli. Ak teda oželiete pitný režim, pokojne si tam môžete dať tento reproduktor. Navyše reprodukuje zvuk v 360° a má dva 1,4″ meniče a dva pasívne žiariče. Má gumové telo a je dostupný v povedzme dosť odvážnych farebných kombináciách. UE nenechali nič na náhodu a vychádzajú v ústrety širokej skupine používateľov. Podstava má pod krytom konektor na nabíjanie a audiovstup. Okrem toho, namiesto skrutky gumového krytu ho môžete postaviť na statív. Ak je toto vaša bežná výletová výbava, v čase keď nefotíte, poslúži statív na vyvýšenie reproduktora. Prežije pády na zem a ak ho zašpiníte, nie je nič jednoduchšie, ako ho celý poumývať vo vode. Reproduktor stačí následne len vytriasť na odpudenie vody z látkového poťahu. Ultimate Ears už tradične umožňuje spárovanie reproduktoru s ďalším kusom a vytvoriť tak rozšírené stereo alebo prehrávať hudbu 1:1. Na toto budete potrebovať asistenciu mobilnej aplikácie.

Reproduktor sa hodí na ozvučenie väčšieho priestoru a bez problémov prehluší aj dozvuky z premávky. Basy sa nám javili mierne tvrdšie, no stredy a výšky sú na tom podstatne lepšie. Ak vnímame zvuk cez jeho celkovú vyváženosť, ide o jeden z najlepších prejavov. Bodaj by nie, za cenu 199 EUR.

Hodnotenie:
+ zvýšená odolnosť proti nárazom, možnosť umiestnenia na statív, vyvážený zvuk, celkový hudobný výkon
– tvrdšie basy, občas problematické párovanie

Cena: 199 EUR
Zapožičal: Logitech

TOUCH_IT_2015_03_inz_sluchadla_nowat

 

Verdikt touchIT

Creative MUVO mini je odolný reproduktor s úzkym profilom. Kombinuje v sebe dobrý zvuk s rozmermi tela, ktoré sa zmestí kamkoľvek. JBL Clip+ je vhodný na nosenie aj na nohaviciach a ľahko ho pripnete aj na batoh. Na tele má pripevnený audiokábel, ktorý si nikde nezabudnete. JBL Charge 2+ je pokračovateľom svojej série, teraz ešte odolnejší ako predtým. Kvalita zvuku je veľmi dobrá k pomeru ceny a veľkosti tela. JBL Xtreme XL hral z nášho testu najlepšie. No zároveň je aj najväčší a najdrahší. Ak chcete silný zvuk na väčšie priestranstvo, toto je správna voľba. Logitech UE Boom je takisto model s veľmi dobrým zvukom. Môžete ho pripevniť na statív alebo spárovať s rovnakým modelom na vytvorenie rozšíreného sterea.