Pred niekoľkými rokmi mohli kandidáti vo voľbách osloviť konkrétneho voliča len prostredníctvom osobného stretnutia na predvolebnom mítingu. Dnes im moderné technológie umožňujú personalizovať komunikáciu prakticky na kohokoľvek bez toho, aby opustili sídlo svojho štábu.

A nielen to – vďaka rozmachu sociálnych sietí, ale aj rýchlemu pokroku v oblastiach umelej inteligencie, strojového učenia či rôznych analytických nástrojov dokážu presne cieliť svoje posolstvá podľa veku, vzdelania, záujmov, bydliska či pohlavia a do detailov merať, s akou odozvou sa stretli. Platí, že vo voľbách budú úspešní tí, ktorí dokážu využiť záplavu dát, ktorú o sebe ľudia často nevedomky zverejňujú.

Informácie sú všade, stačí ich využiť

Samozrejme, báza dát sa nedá vybudovať zo dňa na deň. Na druhej strane, ich zdrojov je viacero – od sociálnych sietí, návštev internetovej stránky až po telefonické či emailové správy,“ upozorňuje odborník spoločnosti SAP na marketingové riešenia Martin Dudek. „Ľudia zanechávajú informácie o svojich preferenciách vďaka tomu, ako označia váš príspevok, zdieľajú, kliknú na odkaz na webe, strávia na ňom istý čas či napíšu reakciu do diskusie.“ Softvér už ale zvláda napríklad aj rozpoznávať z videa, či je na ňom muž alebo žena v určitom veku, alebo nastaviť posielanie správ presne na čas, kedy si adresát najčastejšie číta poštu.

A aj keď človek nie je fanúšikom facebookovej stránky či twitterového účtu kandidáta, neznamená to, že ho minie cielená volebná kampaň. Technológie už dokážu automaticky vytvoriť presné segmenty voličov na celú populáciu a vďaka typickým znakom ich osloviť tak, aby sa k nim odkaz dostal. Napríklad cez reklamu na rôznych vyhľadávačoch. „Pomocou analýzy vie používateľ moderných analytických IT nástrojov zistiť, že vo vybranom kraji je najsilnejšou témou otázka nízkych miezd, že trápi predovšetkým stredoškolsky a vysokoškolsky vzdelaných ľudí vo veku do 35 rokov, a to hlavne ženy. Systém automaticky prepája anonymný svet s dátami, ktoré má z danej lokality zo svojich neanonymných zdrojov a tým vytvára akoby mapu nálad a preferencií ľudí v danom regióne aj podľa, povedzme, majetkovej či vekovej štruktúry,“ vysvetľuje Martin Dudek. Vytvoriť podobný segment z miliónov dát je otázkou len niekoľkých sekúnd.

Rovnaký odkaz pre všetkých patrí do histórie

Je to podobný princíp ako v prípade marketingových kampaní firiem. Personalizácia je totiž kľúčovým nástrojom, ktorým sa snažia pritiahnuť zákazníkov k svojim produktom. A preto aj kandidát vo voľbách vie (vďaka softvéru) posielať správy s konkrétnym oslovením a obsahom, či upraviť svoj web presne na mieru individuálneho návštevníka. Tak, že sa mu zobrazia iné titulky či banery ako jeho otcovi, ktorý už patrí do odlišného segmentu. „Otec dokonca nemusí byť ani fanúšikom môjho profilu. No patrí do okruhu priateľov svojho syna, ktorý mojim fanúšikom je a tak už dokážem ako kandidát vo voľbách veľmi účinne a presne osloviť aj jeho,“ približuje princíp personalizovaných správ a odkazov pre voličov, a teda vlastne zákazníkov volebného štábu, expert SAP.

Prečo sú podobné nástroje záležitosťou posledných rokov? Je to jednoduché – ich využitie si vyžaduje veľmi výkonné IT riešenia, ktoré dokážu v reálnom čase analyzovať obrovské množstvá informácií. A na ich základe automaticky vytvárať komunikačné stratégie, cieľové skupiny, dokonca odpovedať na dopyty či veľmi presne vyhodnocovať účinnosť jednotlivých marketingových, teda v kampani využitých komunikačných nástrojov. A to dokonca aj tých, ktoré patria do, nazvime to, tradičného arzenálu každej politickej stratégie – bilboardov. „Viem si napríklad pozrieť, ako sa vyvíjal počet prístupov na web po nasadení outdoorovej kampane v danej lokalite. A aj to môže byť dôležitý faktor, ktorý ovplyvní cielenie aktivít v ďalších dňoch zostávajúcich do volieb,“ uzatvára Martin Dudek.

Viac o voľbách na Slovensku a internete

Ako vidia moderné technológie a internet kandidáti na prezidenta Slovenskej republiky?

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.