Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Mobilné zariadenia sú atraktívnou korisťou pre vreckových zlodejov aj vďaka obsahu a dátam, ktoré v nich ľudia zhromažďujú. Podľa aktuálnej štúdie bezpečnostnej spoločnosti Kaspersky Lab, až polovica (52%) ľudí nepoužíva na ochranu svojho mobilu heslo, a tak ich vystavujú oveľa väčšiemu riziku, ako si sami dokážu predstaviť.

Mnoho ľudí sa dnes spolieha na svoje mobilné zariadenia, ktoré im umožňujú prístup na internet a vykonávanie online aktivít. Strata zariadenia v dôsledku krádeže je preto potenciálne ešte nebezpečnejšia ako kedykoľvek predtým. Napríklad 68 % jednotlivcov tvrdí, že pravidelne používajú internet vo svojom smartfóne (v porovnaní so 60 % v roku 2016) a 34 % z nich pravidelne používa na online aktivity tablet.

Tieto gadgety slúžia na ukladanie a odosielanie niekoľkých typov vzácnych dát. Napríklad viac ako tretina (35 %) ľudí používa svoj smartfón na internet banking, čo samozrejme poskytuje prístup k cenným finančným informáciám. Okrem toho, 57 % ľudí pravidelne používa smartfón na prístup k svojim osobným e-mailovým účtom a 55 % tvrdí, že ich používa na aktivity na sociálnych sieťach, kde zhromažďujú rovnako obrovské množstvo citlivých osobných údajov.

To, že stále veľká skupina ľudí v mobilných zariadeniach uchováva množstvo citlivých údajov bez akejkoľvek formy ochrany je znepokojujúce. Heslo na ochranu svojho mobilu používa menej ako polovica (48%) ľudí a iba 14% ľudí šifruje svoje súbory a priečinky, aby sa vyhli neoprávnenému prístupu. Ak sa tieto zariadenia dostanú do nesprávnych rúk, prístup k všetkým údajom od osobných účtov, po fotografie, správy a dokonca aj finančné údaje – majú bezproblémový…

Aj strata zariadenia, ktoré je chránené heslom, môže mať značné následky. Napríklad, menej ako polovica (41 %) ľudí zálohuje svoje údaje a iba 22 % používa na svojich mobilných zariadeniach opatrenia proti krádeži, čo môže vyústiť do situácie, že bývalí majitelia týchto zariadení budú mať pravdepodobne problém s prístupom k ich osobným informáciám a účtom.

Dmitrij Aleshin, viceprezident pre produktový marketing spoločnosti Kaspersky Lab, povedal: „Všetci milujeme naše mobilné zariadenia, pretože nám umožňujú prístup k dôležitým informáciám odkiaľkoľvek a kedykoľvek. Sú to cenné položky, a preto je prirodzené, že ich chcú zločinci dostať do svojich rúk. Ich práca je uľahčená tým, že každý druhý mobilný telefón nie je chránený heslom. Existuje niekoľko naozaj jednoduchých opatrení, ktoré môže každý urobiť, aby zabezpečil svoje zariadenia a údaje, ktoré uchovávajú. Používaním ochrany heslom a použitím vyhradeného bezpečnostného riešenia, vrátane ochrany proti krádeži, môžete chrániť svoje osobné informácie, fotky a online účty pred stratou a zneužitím.“

Aplikácie Kaspersky Security Cloud a Kaspersky Internet Security pre Android sú určené na pomoc jednotlivcom chrániť svoje mobilné zariadenia. Aplikácia Kaspersky Security Cloud sa napríklad automaticky prispôsobuje správaniu používateľov a poskytuje tak silnú ochranu bez ohľadu na to, v akej situácii sa nachádzajú. Okrem toho služba Kaspersky Internet Security pre systém Android vyzýva používateľov, aby chránili svoje zariadenia pomocou hesla a úspešne ich zabezpečili nielen proti online, ale aj offline hrozbám – či už ide o krádež, škodlivý softvér alebo zvedavé oči neznámych ľudí.